3 saatlik diyet, üç saat diyeti ile çabuk zayıflama

3 saat diyeti: 3 saat diyetinin temel felsefesinde zayıflama ve kilo vermenin sık öğünlerle beslenmeyle daha kolay olacağı fikri yatmaktadır. Bundan dolayı 3 saat diyetinde öğünler 3’er saat arayla sık bir şekilde yenilmektedir. 3 saat diyeninin yaratıcısı amerikalı beslenme ve diyet uzmanı Jorge olup bu diyet türü-2000 lerin ortalarında geliştirilmiştir. Cruise’in çocukluğu aşırı kilolu bir çocuk olarak geçmiş ve kendi icat ettiği 3 saat diyeti ile kalıcı zayıflamayı başarmıştır. Kendisinin resmi bir diyetisyenlik belgesi bulunmamakla birlikte özellikle ABD’de çok sayıda taraftarı bulunmaktadır. Cruise’in 3 saat diyeti adlı eseri, bestseller olmuştur.
3-saat diyet rejiminin felsefesinde sık aralıklarla ve az yeme alışkanlığını kazandırma çabası yatmaktadır. 3 saat diyet reçetesinin içerisinde yer alan besinlerden ziyade 3 saatlik yeme aralıklarına uymak daha önemlidir.

3 saate bir atıştırmanın bazal metabolizma hızını artırma neticesini doğurduğu, diyet uzmanları tarafından bilimsel olarak ispatlanmış bir olgudur. Bu nedenle 3 saat diyeti de az ama sık yemek yiyerek bazal metabolizmayı hızlandırmayı, yani daha hızlı zayıflamayı başarmayı amaçlamaktadır. Bazal metabolizma düzeyi düşük olan kişilerin 3 saat diyetini uygulamaları hem onların daha kolay zayıflamasını hem de sağlıklı bir beslenme ve diyet alışkanlığı kazanmasını sağlayacaktır.

3 saat diyetinin bazı temel kuralları şunlardır:

Uyandıktan sonra 1 saat içerisinde kahvaltı ediniz.
Kahvaltının ardından her sat başı ufak ta olsa bişiyler yiyiniz.
Uyumadan evvel en az 3 saat önce yemeyi kesiniz

3 saat diyetinde 3 ana öğün arasıdna 3 er saatlik zaman dilimi bulunurken bu 3 er saatte de 2 küçük atıştırma molası yer almaktadır. Yani diğer bir deyişle her 3 saate bir ana öğün yenirken bu 3 saatlik aralarda da saat başı birşeyler yemek gerekecektir.3 saat diyetinde bazı yiyecek grupları tavsiye edilmekle birlikte günlük diyet reçetelerine yer verilmemektedir. Ancak günde en az 2 litre su içilmesi, 3 saat diyetinin olmazsa olmazıdır. Ayrıca her bir fincan kahve tüketimi için 2 bardak suyu fazladan tüketmek gereklidir. Zira çay ve kahvede bulunan kafein maddesinin dehidrasyon etkisi olduğu ve bunun da metabolizma hızını yavaşlatıcı bir sonuç doğurduğu bilinmektedir.


3 saat diyetinde düşük karbonhidrat ve yağ tüketimi hedflenirken, yüksek protein tüketimi görülmektedir. 3 saat diyetinde her ne kadar yemek içmek serbest gibi görünse de günlük 1450 kalorilik yemekten fazlası diyet sisteminde tavsiye edilmemektedir. Bu miktar, birçok diyetisyen ve doktor tarafından da sağlıklı zayıflamak için gerekli olan kalori miktarı olarak kabul edilmektedir. 3 saat diyetinde haftada 1 kilo zayıflama hedefi güdülmektedir. 3 saat diyeti yaklaşık olarak 1 ay sürse de, dileyen zayıflama adayları bu süreyi 2 ay a da çıkartabilir.

Egzersizlerle desteklenen 3 saat diyeti, kas yapıcı antrenmanlar tarafından donatılmıştır. Bu sayede yoğun kas yapısı olan kişilerde enerji harcama düzeyi yüksek ve zayıflama süreci hızlı olacaktır.

3 saatlik diyet tam anlamıyla bir “AÇ KALMADAN ZAYIFLAMA” uygulamasıdır. Bu diyet ile açlık hissetmeden kolay kilo vermenin zevkine erersiniz.Her ne kadar 3 saat diyetinin diyet listesi ve diyet reçetesiserbest olsa da ABD deki ingilizce sitelerine üye olan zayıflama adayları için 13 haftaya kadar özel diyet reçeteleri hazırlanmaktadır.

Üç saat diyetinin riskleri nelerdir?
Üç saat diyetinin bilinen önemli bir riski bulunmamaktadır. Ancak diyete başlamadan evvel bir beslenme uzmanına veya hekime başvurulması, hastanın ve kilo vermek isteyen kişilerin sağlığının güvence altına alınması bakımından önemlidir.

“3 saatlik diyet, üç saat diyeti ile çabuk zayıflama” için 20 yorum

 1. Ben bu sekilde 2-3ay gibi bi surede 10 kilo vermistim tabi diyeti birakinca birazini geri aldim ama cok ise yariyo ve hic ac kalmiyosunuz

 2. ben de 3 saatlik diyet denilince 3 saatte zayıflatıyor diye hayrete düşmüştüm 🙂 demek ki öyle değilmiş.

 3. ben 11 yaşındayım ama 50 kiloyum ne yapmam lazım okul gezilerine babamm izin vermiyor zayıfla diyior ama nafile nasıl diyyorum bir türlü zayıfla diyiyor ne yapmalıyım

 4. merhaba arkadaslar ben zayiflamak istiyorum ama bilmiyorum nasil yapicam esim bir zamanlar hairblife de calisyirosu gercekten cok iyimis onu deniyecem ama su an degil tr den alicam ben izine gideseye kadar bana bi diyet listesine yardimci olun tr ye kadar söle 10 kilo vermek istiyorum yani lütfen
  :-))

 5. bu 3 saat diyeti mantıklı aslında,yani mesela saatte 1 kepekli ince grisini yiyip 3 saatte bir de 6 yemek kaşığı sebze yemeği veya 3-4 ızgara köfte balık gibi şeyler yenebilir.Of diyete başladım ne deneyeceğimi şaşırdım ama bu mantıklı bunu deniycem bakalım:)

 6. 3 saatlik diyet yapanlar kullanıcı yorumları ile tecrübelerini aktarırlarsa sevinirim

 7. Cnm durumunu anlıyorum. Erkekler için en ideal yağ yakma yöntemi, spor dur. güç gerektiren bir spor dalı ile uğraşın. kilonuzu kafanıza takmayın.

 8. bir 15 kılo verdım,hormon ilaçlarından kılo aldım tekrar.iştahım çok.doymuyorum.hep yemek istegi var.yeşil çay içiyorum ama faydasız.

 9. musti sen bu zamana kadar kilo almadiysan su dan dolayi, merak etme bundan sonrada almassin 😉

 10. ben aşırı çok su içiyorum acaba su kilo yaparmı yada bi sorun olur mu

 11. ben su diyetini elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum… herşey ii güzel de bi türlü kendime su içmeyi öğretemedim ya 🙁

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.