Elma Sirkesinin Faydaları ve Yararları – Elma Sirkesi ile Zayıflama

Elma Sirkesinin Faydaları ve Yararları – Elma Sirkesi ile Zayıflama

Mutfağınızda muhtemelen bir şişe Elma Sirkesi bulunduruyorsunuz. Ve aynı zamanda pek muhtemeldir ki mucize iksir Elma Sirkesinin faydaları hakkında da bir şeyler duymuşsunuzdur. Genellikle et pişirirken, ya da salata yaparken çeşni verici olarak kullandığımız Elma Sirkesi, çok az miktarlarda tüketilse bile sağlığa ve zayıflamaya muazzam faydaları dokunmaktadır.


Elma SirkesiDoğal Elma Sirkesi Nedir

Elma meyvesinin fermantasyonu yani mayalanmasından elde edilen bir tür sıvı olan elma sirkesi, hafif bulanık görünümlü, kahverengimsi sarı renkte ve hoş kokulu bir içecektir. Çok dikkatli bir biçimde incelendiğinde elma sirkesinin içerisinde yüzen küçük elma partikülleri dikkatinizi çekecektir. Zaten doğal elma sirkesi de bulanık görüntüsü ile ayırt edilirler. Marketlerde satılan elma sirkesi genellikle süzülmüş ve damıtılmıştır. Ancak bu damıtma süreci, elma sirkesinde bulunan sağlığa faydalı bir çok biyolojik ajanın yok olmasına ve parçalanmasına yol açmaktadır. O nedenle en iyi elma sirkesi, evde doğal yollarla üretilmiş olandır.
Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?
Elma sirkesi, milattan önce 400 üncü yıllarda modern tıbbın kurucusu Hipokrat tarafından bile kullanılan bir şifa iksiriydi. Hatta Hipokrat, gittiği her yerde yaşamda sadece 2 doğal şifalı iksir olduğu, bunlardan birisinin elma sirkesi, diğerinin ise bal olduğunu her yerde söylermiş.

Elma Sirkesi, taze elmaların doğranmasının ardından mayalanma ve dinlenme evrelerine bırakılması ile ortaya çıkan bir sıvıdır. Elma Sirkesi içerisinde potasyum, beta karoten, magnezyum, kalsiyum, fosfor, klorin, demir,  flor gibi çok sayıda vitamin ve mineral bulunmaktadır.

Pektin enzimi, Elma Sirkesi’nde bolca bulunan ve kötü kolesterol ile yüksek tansiyona iyi gelen bir tür bitkisel liftir. Elma Sirkesinin bir diğer faydası, içerdiği bol miktardaki kalsiyum minerali nedeniyle büyümeye ve boy uzamasına yardımcı olmasıdır.  Elma sirkesi ayrıca bitkilerden sebzelerden ve meyvelerden potasyum emilimini de hızlandırmakta ve kemikleri güçlendiren bir bitkisel etki ile iskelet sistemine faydaları dokunmaktadır.  Potasyum yetersizliği neticesinde saç dökülmesi, tırnak kırılması, diş çürükleri, ve burun yolu tıkanıklığı gibi görülen kronik rahatsızlıklar, elma sirkesi içerek bitkisel yollardan tedavi edilebilmektedir. Elma sirkesi içerisinde bulunan potasyum minerali, aynı zamanda vücuttan toksin atılmasına da yardımcı olmaktadır.   Elma sirkesinde bolca bulunan ve A vitaminin ham maddesi olan Beta Karoten enzimi de damar tıkanıklığı, damar yağlanması ve serbest radikallerin yol açtığı damar yolu rahatsızlıklarını tedavi eden bir şifa özelliği göstermektedir.

Elma Sirkesi Zayıflatırmı – Elma sirkesi ile zayıflama

Elma sirkesi son derece etkili bir zayıflama iksiridir. İçerisinde bulunan bitkisel enzimler, yağ yakıcı ve kilo kaybı sağlayıcı etkisi ile doğal yollardan zayıflama ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Elma sirkesi ile zayıflama formülü burada.


Elma Sirkesinin Faydaları elbette bununla da sınırlı değil. Elma sirkesi içerisinde bulunan malik asit, kandaki ve eklemlerde biriken ürik asidi çözmekte ve eklem ağrılarına bitkisel çözüm tedavisi sağlamaktadır. Çözülen ürik asit zamanla vücuttan atılmaktadır.

Elma sirkesinin diğer birçok hastalıkla birlikte kabızlık, baş ağrısı, artrit, kemik zayıflığı, hazımsızlık, yüksek kolesterol, ishal, egzama, gözlerde ağrı, kronik yorgunluk, hafif gıda zehirlenmesi, saç dökülmesi, yüksek tansiyon, obezite gibi bir çok sağlık sorununa deva olduğu bilinir. Bu nedenle elma sirkesine mucize iksir denmesi boşuna değildir.

Elma Sirkesi Nasıl Tüketilir ve Tüketilmelidir?
Elma sirkesi alırken özellikle organik olmasına özen gösteriniz. Fabrikasyon usullerle üretilen elma sirkesinin sağlığa faydaları o kadar da etkin değildir. Elma sirkesini özellikle sabahları 2 yemek kaşığı tüketmek en iyi yöntemdir. Su ve bal ile karıştırılması,içilmesini kolaylaştırır. Sabah erken içilen elma sirkesi, kabızlığa iyi gelmektedir. Elma sirkesinin sabah kullanımı, Cilt lekeleri, cilt yaşlanması ve cilt sarkması gibi sorunları da iyileştirici etki yapar.

Elma sirkesinin bir diğer tüketim yöntemi ise salatalarda veya yemeklerde kullanımıdır. Gerek meyve gerekse sebze salatalarında mümkün olduğunca elma sirkesi kullanınız. Ayrıca balık, kırmızı et, türü et yemekleri ile sebze yemeklerinde de elma sirkesi kullanarak elma sirkesinin faydaları nı sofranıza getirmiş oluyoruz.

Elma sirkesine  içerik ve fayda bakımından en yakın içecek, limon suyudur. Elma sirkesinin hafif mayhoş tadı herkesi hoşuna gitmiyor olabilir. Bu durumda bir kaşık süzme bal ile elma sirkesi tatlandırılıp öyle içilebilir. Zaten elma sirkesi bal ve su ile zayıflama formülü, bilinen çok etkili bir bitkisel zayıflama yöntemi olarak yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.  Bal aynı zamanda elma sirkesinin sağlığa faydalarını da artırmaktadır.

Doğal elma sirkesi, son zamanlarda büyük gıda ve zayıflama firmaları tarafından da üretilerek müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. Bu nedenle evde doğal elma sirkesi yapmaya fırsat bulamayanlar için müjdeli bir haber olarak sayabiliriz.
Elma sirkesinin faydaları hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya da bakabilirsiniz: Elma sirkesinin faydaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.