Yeşil çay diyet ve zayıflamaya faydalı mıdır?

Yeşil çay ürünlerinin zayıflama ve kilo vermek için ideal bir içecek olduğu genel bir kanıdır. Tabi pazarlama ve reklam dünyasının da etkisiyle yeşil çay artık bir zayıflama fenomeni haline gelmiştir. Aşırı kilolar ve obezite sorununun tüm dünyada salgın bir hastalık gibi yayılması da bu yeşil çay bitkisinin kullanımını yaygınlaştırmıştır. İnsanların yaşam ve yeme alışkanlıkları, tüm gün kapalı odalarında ve bürolarında hareketsiz yaşamaya başlaması, yüksek kalorili ve yağ yapıcı besinlerin ucuzlaması ve yaygınlaşması neticesinde kilo almak kolaylaşırken, kilo vermek ve sağlıklı zayıflamak tam bir mesele haline gelmiştir. Bunun sebepleri, televizyonlarda ve basında zayıf manken ve sanatçı imajı, insanların dış güzelliklerine ve bakımlarına önem verir olmaları, zayıflamanın da bir endüstri halini almış olmasıdır. Her ne sebeple olursa olsun kolay zayıflama ve çabuk kilo verme hayali tüm diyet severlerin hayallerini süslemektedir. Yeşil çay (green tea) ürünü ise bu hayale ulaşmanızda sizlere büyük bir hizmet sunmaktadır.

Doğal yeşil çay ürünleri, suni ve yapay yeşil çay ürünlerinden daha faydalıdır ve kolay zayıflatır. Yeşil çay diyeti eski Çin tıbbından beri bilinen ve uygulanan sağlıklı ve etkili bir zayıflama diyeti formülüdür. Doğal bitkilerin çin ve japon klasik herbal bitkisel tıbbında kullanımı çağlar öncesine dayanmaktadır. Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen yeşil çay ürünü 20. yüzyılda Avrupa ve Amerika da bilinerek popüler olmaya başlamıştır. Bu popülarite özellikle bayanlar arasında zayıflama ve diyet reçetesi olarak kullanılmasıyla birlikte, yeşil çay bakımından tavan yapmıştır.

Yeşil çay ile kolay ve çabuk kilo vermek zayıflamak mümkün müdür?
Yeşil çayın kalp, karaciğer, pankreas, ağız ve yutak bölgesi, dişler ve mide barsaklardaki olumlu ve iyileştirici etkisi, yeşil çay yapraklarının iyileştirici alternatif tıp ilacı olarak kullanımında da çığır açmıştır. Bununla birlikte eşil çay bitkisinin bilimsel olarak zayıflama ve metabolizmayı etkilediği ancak son zamanlarda ispatlanabilmiştir.

Yeşil çay bitkisi sağlık ve kalbe iyi gelmektedir. Ve ayrıca yeşil çay yapraklarında bulunan ve antioksidan özellikler ihtiva eden polifenoller (catechin, quercetin, caffeic ve ferulic asit, gallocatechinler (EGCG), tannins, myricetin, sinapyl alcohol derive ligninler vb) nedeniyle içerisinde bulunan kafein maddesini pasivize etmekte ve gallocatechinler (EGCG) sayesinde termojenik yağ yakıcı özellikleri e bulunmaktadır.


Yeşil çay bitkisini kullanan zayıflama ve diyet uygulayıcılarında metabolizmanın % 4 daha hızlı çalıştığı ve fazladan kalori yaktığı ispatlanmıştır. Bu da 2000 kalori tüketen bir kişinin günlük 80 kalori fazladan tüketmesi demektir ki bu rakam ile yılda 4 kilo sadece yeşil çay içerek zayıflanabileceği ortaya çıkmaktadır.

Yeşil çay bitkisinde bulunan catechin maddesinin aynı zamanda glükoz şekerini düzenlediğini ve yemekten sonra yaşanan vücuttaki insülin hormonunun ani artışına engel olduğu bilinmektedir. İnsülin seviyesinin düşmesi demek, vücudun yağ depolama sürecine girmemesi ve kilo almamamız anlamına gelmektedir. Ayrıca yüksek kan şekeri düzeyi ile açlık hissimizi bastıran yeşil çay, daha fazla yememize ve kilo almamıza mani olmaktadır.

Bu saydıklarımız doğal yeşil çay yapraklarının metabolik etkileridir. Bunun yanında kola gibi yüksek kalorili içecekler yerine yeşil çay tüketmeye başlarsak o içeceklerden alacağımız fazla kaloriler gelmeyecek ve daha kolay zayıflama imkânına kavuşmuş olacağız.

Yeşil çay bitkisi diyet ve zayıflamada nasıl kullanılır?
Diyet için en kolay yeşil çaydan yararlanma yöntemi, yeşil çayı içecek olarak demleyerek içmektir. Bunun yanında yeşil çay hapları (green tea pill) ve yeşil çay yamaları ( green tea patch) olarak ta, bu yararlı bitkiden diyet ve zayıflamak için faydalanabilme imkanı vardır.

“Yeşil çay diyet ve zayıflamaya faydalı mıdır?” için 7 yorum

  1. ben 2 senedir hergün en az 1 bardak yeşil çay içiyorum yeşilçay kilomu korumama ve cildimin güzelleşmesini sağlıyor sizlerede bu tür çayların haplarını kullanmaktansa direk çaylarını içmenizi tavsiye ediyorum hem daha etkili hemde daha faydalı olacaktır.

  2. 6 gündür bende kullanıyorum hiç bi etkisi olmadı acaba daha erkenmi çok bunaldım artık zayıflamak istiyorum

  3. ben onu bunu bilmem ben bir zayıflama hapı kullandım zayıfladım.benim için önemli olan sonuçtu oda çok şükür istediğim ölçüye kavuştum.bitkisel,spor diyet yok sabah akşam 1 adet 2 bardak ılık suyla aldım bundan kolay ne olabilir beni zayıflatacak

  4. merhaba arkaşalar bende bir çok ürün kullandım fakat çok memnun kaldım sayılmaz taki bir zayıflama hapı ile tanışana kadar int gördüm ve sipariş verdim başta yine bi faydası olmayacak düşünüyodum fakat kullandıktan sonra 2 ay kullandım ve 9 kilo veridim çok memnunum gerçekten düşünenlere tafsiye ederim tşkl

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.