Zayıflatan bitkisel haplardaki zayıflatıcı ve yağ yakıcı doğal maddeler

Günümüzde bilinen bitkisel zayıflama ilaçlarının büyük kısmı, iştah kapatıcı veya yağ yakıcı özelliklere sahiptir. Zayıflatan bitkilerin en önemli özelliği, vücudu aç olmadığına ikna ederek, iştahı kapatması ve zayıflama yolunda başarıya yardımcı olmasıdır. Kısa vadede  ( misal olarak en fazla 3 aylık) kullanılan bitkisel ilaçların hiç bir yan etkileri olmamasına rağmen, kimi insanlardaki zayıflama isteği ve tembellikten dolayı uzun dönemli kullanımlar olabilmektedir. Bu durumda ise bitkisel zayıflama haplarının bir takım zararları ortaya çıkabilir. Bitkisel ilaçlarla zayıflama, ilacı almaya devam ettiğiniz sürece devam etmektedir. Ancak yeme alışkanlıklarını değiştirmezseniz ve egzersiz spor aktivitelerine başlamazsanız kısa sürede verdiğiniz kiloyu tekrar alabilme riski ile karşı karşıyasınız demektir.  Aşağıda sizlere zayıflatan bitkilerin içerisinde bulunan zayıflatıcı etkiye sahip bir takım maddeleri açıklamalarıyla yazdım.  Zayıflama ilaçlarında genelde aşağıda sıralanan etken maddeler bolca yer almaktadır. Bunlardan hangilerinin sizlere daha faydalı olacağını ise elbette doktorunuzdan başkası bilemez. Bu nedenle doktor tavsiyesi almadan zayıflama ilaçları ve haplarını aşırı biçimde fazla kullanmayınız.

  • Efedra, Ephedra ile zayıflama etken maddesi, içerisinde buluanan efedrin ( ephedrine) isimli aktif enzimin zayıflatıcı etkileri nedeniyle yağ yakıcı olarak değişik bitkisel haplarda kullanılmaktadır. Efedrin aslında astım tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.  Metamfetamin adı verilen bir madenin vücut tarafından salgılanmasında hızlandırıcı katalizör etkisi göstermektedir. Zayıflamak için efedrin kullanıldığında hafif bir biçimde iştahınızın kesildiğini hissedersiniz. Yüksek miktarlarda efedrin tüketimi, yüksek tansiyon, nabız düzensizliği, uykusuzluk – insomnia, ashabiyet hali, ateş basma,  sıkıntı nöbetleri, kalp krizi, felç ve hatta ölüme kadar uzanan değişik yan etkiler gösterebilir. Bu nedenle efedrin ihtiva eden zayıflama ürünlerini, haplarını tüketmeden önce doktorunuzdan bu yan etkilere ilişkin bilgi alıp ona göre efedrin kullanmalısınız. 2004 yılında ABD de efedrin maddesinin zayıflama haplarında kullanımı yasaklanmıştır. Ülkemizde efedrin kullanımı ile ilgili herhangi bir kısıtlama yada yasak şu an itibariyle söz konusu değildir.
  • Sarı kantaron otu ile zayıflama İlk çağlardan beri antidepresan olarak jullanılan bu şifalı birki aynı zamanda zayıflama ilaçlarında, efedra ile birlikte etkin olarak kullanılan bir zayıflama maddesidir. Sarı kantarın otunun etken madde olarak kullanıldığı bir zayıflama hapı kullanıyorsanız, bu durumda tiramin adlı maddeyi içeren, küflü peynir, et ve sucuk gibi bekletilmiş yiyecekleri daha dikkatli bir biçimde tüketmenizde fayda vardır.
  • hidroksitriptofan (5-HTP) ile zayıflama Bir çok zayıflama ürününde bulunan doğal bir aminoasit türüdür. Afrika’da yetişen bir ağaçtan elde edilmektedir. Bundan birkaç yıl önce Amerikan Besin ve İlaç komtrolğ idaresi FDA tarafından yasaklanan Triptofan adlı zayıflatını bir amino asit yerine zayıflama ilaçları içerisinde kullanılmaya başlanmıştır. 5-HTP ise zayıflama ve incelme konusunda kullanıldığı zayıflama ilaçları tarafından güvenilirliğini ispatlamıştır. Ancak çoğu zayıflama hapları için söylenebilecek risk bunda da mevcutur. Aşırı dozlarda kullanım, karaciğere zarar verebilmektedir.

  • Kitosan ile zayıflama Bu madde,kitin adı verilen bir tür bitkisel diyet maddesinden elde edilmektedir. Genelde kemik içerisinde, deniz mahsüllerinde bolca bulunur. Yağ hücrelerinin vücuttn atılmasında ve zayıflama sürecinde ciddi bir katkısı vardır. Bu nedenle zayıflama haplarında kullanılan bir katkı maddesidir.
  • Krom ile zayıflama Özellikle Elma krom kullanan kişilerin ve okuyucuların iyi bileceği bir madde olan krom minerali, vücutta yağ yakıcı ve zayıflatıcı bir etkiye sahiptir. Elma krom zayıflama hapının okuyucu yorumlarında da krom katkılı diyet haplarının hızlı zayıflama sağladığı bildirilmektedir. Elma krom tipi zayıflama hapları, vücudun insülin metabolizması etkileyerek yağ yakıcı özelliklerini açığa çıkarırlar.
  • Aloe vera ile zayıflama Tropikal bir bitki olan aloe vera bitkisinin zayıflama sağlamasının en önemli sebebi, hazım için sindirim sistemini daha fazla çalışmasını sağlayarak sindirim hareketleri neticesinde fazla yağ yakılmasını kolaylaştırmaktır.
  • Guar sakızı ile zayıflama Guar unu veya guar sakızı olarak bilinen bu bitkisel zayıflama ürünü, tropikal bölgelerde yetişen guar ağacından elde edilen bir tür reçinedir. Hindistanda zayıflama ve kilo verme tedavilerinde kullanılan en popüler bitkisel diyet ürünüdür. Guar sakızı tokluk hissi verir. Bu da az yiyerek daha hızlı zayıflama sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.