Beyaz Lahananın faydaları, lahana Suyu ve çorbası ile zayıflama diyeti

Hem Sayın İbrahim Saraçoğlu hem de Prof. Dr. Ahmet Maranki tarafından beyaz lahananın zayıflamaya faydalarını ve diyet reçetelerinde ne şekilde yer verilmesi gerektiğini dinler dururuz. Lahana suyunun da lahananın içerisindeki tüm vitamin, mineral ve enzimleri içerdiğini bildiğimize göre sizlere lahana suyunun mucizevi şifa etkisini ve bölgesel zayıflamadaki rolünü anlatabilirim.

Özellikle kış aylarında tüketilen lahana sebzesinin içerisinde bulunan lahana yağı, hem bölgesel zayıflama ve selülitlerde yağ yakıcı etki göstermektedir, hem de lahana çorbasıdiyeti gibi çorba diyetlerinde etken madde olarak iştah kesici ve tok tutucu bir rol üstlenmektedir. Lahana sebze diyeti ile özellikle hareketsiz geçirdiğimiz uzun kış aylarında zayıflatan sebzelerden birisiyle tanışmış oluyoruz. Lahana yağı ve suyundan elde edilen bitkisel özler, sağlık sektöründe tıp alanında uzun süreden beri kullanılagelmektedir.Lahana eski roma ve yunan medeniyetinde de hekimler tarafından bir bitkisel şifa ve çözüm kaynağı olarak kullanılmaktaydı

Lahanada Bulunan Vitaminler

Lahana gerçekten hem besleyici olması hem de manavda pazarda çok ucuza satılması açısından çok yarayışlı bir sebzedir. Lahananın içerisinde bulunan bir grup vitamin sayesinde vücudumuzun bağışıklık sistemi güçlenmektedir. Misal olarak Lahana, E vitamini bakımından çok zengindir ve cildi korur cilt lekelerine bitkisel çözümler sağlar. Yine Lahana sebzesinde bulunan C vitamini bakımından en az bir limon kadar zengindir.

Lahanın zayıflatıcı etkisi ise içerdiği doğal şeker, karbonhidrat ve suda çözülebilen ve çözülemeyen lifler gibi zayıflatıcı maddeler nedeniyledir. Yine Lahana bitkisinde bulunan manganez, sodyum, fosfat, folik asit, B6 vitamini, omega 3 asitleri, b1 (tiamin) riboflavin, kalsiyum, magnezyum, ve A vitamini bakımından çok zengindir. Lahana diyetinde kullanılan beyaz lahanada bulunan fitokimyasal maddeler, sulforafen gibi maddeler, vücuttaki şeker ve glükoz moleküllerini parçalamakta ve bu da yağ yakıcı bir bitkisel etki yaratmaktadır.

Lahananın sağlığa faydaları nelerdir?

Lahana bitkisinin peptik ülsere iyi geldiği de bilinmektedir. Bunun nedeni ise beyaz lahanada bulunan yüksek oranlı glütamin miktarıdır. Mide ve barsak hücreleri, glutamin adlı amino asitten enerji temin ettikleri için Lahana sebzesi hazmı ve sindirimi de güçlendirmekte ve sindirim hastalıklarını iyileştirmektedir.

Lahana sebzesi aynı zamanda kanser, bilhassa akciğer kanseri, göğüs kanseri prostat kanseri, mesane kanseri, böbrek kanseri gibi değişik kanserleri iyileştirici bir bitkisel şifa sunmaktadır. Lahana Sebzesi içerisinde bulunan bazı enzimler, mide ve barsaktaki kanser yapıcı helikobakter tarzı bakterileri öldürmekte ve kan dolaşımını hızlandırarak vücudun savunma sistemini güçlendirmektedir. Lahana sebzesinin onca faydasının yanında gaz yapıcı etkisi gibi küçük bir yan etkisi ve zararı olabilir. Ayrıca lahana yemeği ve suyu, çorbası yapmadan önce lahana yapraklarını bir güzel temizlemeniz, olası paraziter enfeksiyonların bulaşmasını engeller.


Lahananın içerisinde bulunan bol oranlı lif miktarı nedeniyle vücudun hazım eylemine harcadığı enerji artmakta ve bu da sanki bir egzersiz yapmışız gibi kalori harcatmakta ve hızlı zayıflatmaktadır. Bu nedenle lahana çorbası içerken içerisinde muhakkak lahana yapraklarının bulunmasına özen göstermeliyiz. Zira Lahana içerisinde bulunan bir takım yağ yakıcı bitkisel enzimlerin hızlı zayıflama yapmasının yanında lahana yaprağı da hızlı zayıflama tecrübesi yaşatmaktadır.

Lahana suyu da hızlı zayıflamak için kullanılan doğal bir incelme yoludur. Lahana suyunu içerek te yağ yakıcı etki sağlayabilirsiniz. Özellikle kalça ve basendeki fazla kilolar, beldeki yağlar, kalçadaki yağlar ve selülitler gibi bölgesel zayıflama problemi çeken kişilerin, günde 3 kez yapacağı lahana yağı masajı ile kısa sürede selülitlerinin yok olduğunu ve bölgesel zayıflama sağlandığını göreceksiniz. Piyasada nadir bulunan bir ürün olan Lahana yağı bulamayan ve temin etmek isteyen kişilere Lahana yağı temin edebilirim. İletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz.

Lahananın gördüğünüz üzere sağlığa sayısız faydası vardır. Bunun yanında kilo verme ve zayıflama etkileri de bulunmaktadır. Bizlerin yapması gereken ise Allah’ın bize nasip ettiği bu güzel sebzenin tüm nimetlerinden mümkün olduğunca fazla oranda faydalanmaktır.

“Beyaz Lahananın faydaları, lahana Suyu ve çorbası ile zayıflama diyeti” için 3 yorum

  1. canım ben ilk içtiğim zamanlar çok zorlandım ama artık çok rahat içiyorum içine bir miktar limon sıkıyorum gerçekten içilebiliyor denemeni tavsiye ederim ayrıca tuvaletede insanı çıkartabiliyor başarılar

  2. lahana çorbası ve lahana suyu içmek bana zor geldi. acaba lahanayı çiğden salatasını yesek kıtır kıtır zeytiyağ limon eşleiğinde aynı işi görür mü ? yoksa illa pişmeli mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.