Bitkisel diyet ve zayıflama

Bitkisel diyet denilince akla ilk olarak piyasada dolaşan bitkisel diyet ürünleri denilen ama aslında bitkisellikle veya doğalıkla hiç bir alakası olmayan bir takım zayıflama ve diyet ürünleri akla gelmektedir. Oysa bitkisel diyet teriminden anlaşılan şey, hiç bir kimyasal madde veya yapay hormon enzim vs içermeyen, bitkisel besinlerle beslenerek diyet yoluyla kilo verme ve zayıflama anlaşılmaktadır.

Bitkisel diyetin tarihi insanlığın başlangıcına kadar gitmektedir. İlk atalarımız doğada bitkisel besinleri bizlere göre daha fazla ve hatta azami derecede tüketirlerdi. Bu nedenle bitkiler ve bikisel şifalar hakkında her türlü malumat ve bilgiye sahiptiler. Bitkilerin zayıflama ve diyette modern manada kullanımı ise geçen yüzyılda, moleküler biyoloji ve biyokimya bilimlerinin gelişmesi neticesinde, her bir bitkinin içerdiği enzim ve maddelerin ne tür faydaları olduğu, ve metabolizmayı nasıl harekete geçirdiği anlaşılmasıyla olmuştur.


Bitkisel diyet yoluyla zayıflama denilince ilk akla gelen bitkisel diyet ve zayıflama ürünleri ise çay ve benzeri bitkilerdir. Bu bitkiler genelde iştah kesici, metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı (termojenik) etkilere sahip bitkilerdir. Bunun dışında tere, roka, sarmısak soğan gibi bazı salatalık benzeri bitkiler ise negatif kalori etkisi denilen ve kendilerinin içerdiği kaloriden çok daha fazlasını vücudun bu bitkileri hazım olayında tüketmesine neden olan bitkilerdir. Bu tür bitkileri yerseniz çok az bir kalori alarak vücuda çok fazla kalori tükettirmiş olursunuz.

Bitkisel diyette bir kısım meyveler vardır ki bunlar bol su ve düşük şeker içererek tokluk hissi verirler.

Lahana benzeri sebzelerde bulunan yoğun lif ve fiber yapısı da hazım sırasında vücudumuza yoğun kalori harcattırmaktadır. Bu da diyet yoluyla zayıflamada kullanılacak ideal bir bitki ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. İleriki dönemde yazacağım yazılarımda bitkisel diyet reçetelerinde ve listelerinde kulanılan bitkileri size tek tek açıklayacağım. Bu bitkiler zayıflamak ve incelmek için oldukça faydalıdırlar.

“Bitkisel diyet ve zayıflama” için 2 yorum

  1. 15 yaşındayım 50 kiloyum ama 40 kiloda olmak istiyorum bunlar için neler yapmalıyım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.