Kereviz Zayıflatırmı, Kereviz ile Zayıflama ve Kerevizin Faydaları

Kereviz Zayıflatırmı, Kereviz ile Zayıflama ve Kerevizin Faydaları

Negatif kaloriye sahip yiyecekler denince ilk akla gelen sebzeler arasında hep kereviz olmuştur. Kerevizin zayıflama ve kilo kaybı sağlamasının nedeni de zaten negatif kalori ihtiva etmesidir. Yani diğer bir ifade ile kerevizin ünü boşuna değildir. Kerevizin %95 e yakın kısmı sudan oluşmaktadır. Bu kadar yoğun su iktiva eden bir sebzenin zaten yüksek kaloriye sahip olması mümkün değildir. Kereviz aynı zamanda yüksek oranda lif içeren bir sebze çeşididir. Selülözün sindirimi çok zordur ve hatta imkansızdır. Selülöz sindirilirken sindirim sistemimiz çok fazla enerji harcar. Selülözün hiç kalori içermediği ve bitkisel liflerin tamamen selülözden oluştuğu hesaba katıldığında kereviz nasıl zayıflatıyor daha iyi anlamış oluyoruz.

Kereviz faydaları
Kereviz faydaları

Kereviz aynı zamanda sindirimi çalıştırmakta ve bu yolla mide ve bağırsaklardan oluşan sindirim sistemine ekstra kalori harcatmaktadır. Sindirimin fazla çalışması bazal metabolizma hızının da yükselmesine neden olur. Kerevizin 1 kökünde 11 kalori bulunur. bu kadar düşük kalori, kerevizi sindirmeye bile yetmemektedir. O nedenle de kreviz yedikçe zayıflamak hiç te hayal değilmiş.

Kereviz nasıl tüketilmelidir

Öncelikle kereviz nasıl tüketilirse tüketilsin, lifli yapısına zarar vermeden tüketmek gerekmektedir. Kerevizi ister sebze yemeğiya da kereviz salatası olarak yiyin isterseniz de kereviz çorbası olarak içmeniz hiç farketmez. Ayrıca greyfurt, marul, lahana, turp, pırasa, soğan gibi lifli ve düşük kalorili diğer sebzelerle de birlikte tüketilebilir. Kereviz yemeği portakallı olursa kış aylarında özellikle soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kereviz salatası cevizli, havuçlu yoğurtlu çeşitleri ve tarifleri ile sizlerin mutfağınızdaki mahareti sergiler. Bebekler için de kereviz çorbası son derece faydalıdır.

Kerevizi kilo kontrolü amacıyla yüksek kalorili besinlerin kilo aldırıcı etkisini dengelemek amacıyla da kullanabilirsiniz. Böylece midenizin yarısı kilo aldıran yiyecekler ile dolmuşken diğer yarısı zayıflatan sebzeler e ayrılmış olacaktır. Ortalamada ise mevcut kilonuzu korumanızı sağlayacak ve besleyici değeri oldukça zengin bir diyet menüsü uygulamış olacaksınız.


Kerevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kereviz Sebzesi A, B, C, D, E, K gibi vitaminler bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Ayrıca kereviz kökü içerisinde fosfor, mangan, demir, çinko, bakır, selenyum, kalsiyum gibi vücudun sağlıklı bir fonksiyon sürebilmesi için gerekli olan bir takım mineral maddeler bulunmaktadır. Kereviz yiyenler kolay kolay yaşlanmazlar. Zeytinyağlı kereviz yemek kalp dostu bir yemek tüketmek demektir. Kolesterolü düşürür ve trigliseride iyi gelir.

Kerevizin Faydaları

– Kereviz cinsel gücü artırır
-Kereviz yemek strese iyi gelir ve kandaki stres hormonu düzeyini azaltır.
-Kereviz sinir ve ashabiyeti engeller
– Damar açıcı etkisi nedeniyle sertleşme ve iktidarsızlık sorunlarına çözümdür.
– Kereviz zayıflama sağlar. Yani zayıflatan bir bitkidir.

-İştahı açar.

-Ağız kokusunu önleyen  ve gideren bitkiler arasındadır.

-Kronik Öksürüğe iyi gelir

-Sivilceleri tedavi eden bitki olarak bilinir.

-Kan temizleyici bitkidir

– Karaciğer hastalıklarına bitkisel çözüm dür.

-Cilt lekelerine iyi gelir ve cildi parlatıp beyazlaştırıcı özelliğiyle cilt gençleştirir.

-Tansiyona iyi gelen bitkiler arasında sayılmaktadır

– Kereviz tohumu adet söktürücü bitki çayı olarak ta bilinir.

“Kereviz Zayıflatırmı, Kereviz ile Zayıflama ve Kerevizin Faydaları” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.