Muz Zayıflatırmı-Muz Kaç Kalori

Muz Zayıflatırmı-Muz Kaç Kalori

Muzun besin değeri ve sağlığa faydalarının yanında kilo vermek için de yaygın bir biçimde faydalanıldığı görülmektedir. Peki gerçekten muz zayıflatırmı? İdeal kilonuza ulaşabilmeniz için muz yemenin ne gibi sağlığa ve beslenmeye faydaları olabilir?

Besleyici özelliğinin yanında muz hem hoş bir tadasahip bir tropikal meyve hem de her öğün tüketilebilen bir besindir. Muzda magnezyum potasyum b6 vitamini gibi vücudun işlevlerini sürdürebilmesi için son derece gerekli olan besin madddeleri, vitaminler yer almaktadır. Muz aynı zamanda diyetlerde kullanılan ve kilo verdirdiği iddia edilen bir zayıflama meyvesidir. Peki muz yemek kilo aldırıyor mu verdiriyor mu? Bunun cevabını vermeden evvel muzun kalorisi hakkında sizlere bilgi sunmak istiyoruz.

Muz Kaç Kalori: ABD gıda ve ilaç dairesi FDA nın yaptığı ölçümlere göre orta boydaki 1 adet muzda ortalama 105 kalori bulunmaktadır. Bu da akşam öğünlerinde 2 adet muz yesek bile topu topu 210 kalori aldığımızı göstermektedir.

Günlük kalori ihtiyacının ortalama 2000 kalori olduğu bilinmektedir. Bu durumda 20 adet muz yemek suretiyle günlük gereken kalori ihtiyacını karşılamak mümkün olmaktadır. Diğer meyveler gibi muz da aşırı miktarda protein bulunmamaktadır. Yağ ise orta boy bir muzda topu topu yarım gram kadardır. Bu yönüyle muz yemek zayıflatır mı sorusuna zayıflatıyor demek mümkün olabilir.

Muz aynı zamanda lifçe zengin bir meyve olup hazmı çalıştırır ve mideyi uzun süre doldurduğu için tok tutucu bir fayda sağlar. Ancak muzun tokluk hissi vermesi nedeniyle aşırı biçimde yerseniz bu durumda da kalori bakımından pek te fakir olmayan bir meyve tüketmiş olursunuz. Muzu kararlı yemek gerekmektedir ki iştah kessin ancak vücuda aşırı miktarda kalori yüklemesin. Bir adet muzdaki fiber oranı ortalama 4 gram kadardır. Bu kadar lifi günlük yiyeceklerle aynı birim tüketildiği farzedildiğinde bir gün içerisinde bile alamıyoruz demektir. Bu nedenle muz sindirimi en iyi çalıştıran yiyecekle arasında en ön sıralarda yer almaktadır.

Düşük Glisemik İndeks Ne Demektir?

İçerdiği besinler ve kabuğu nedeniyle hijyenik bir besin maddesi olarak tanımlanan muzun aynı zamanda düşük glisemik indekse sahip bir meyve olduğunu ve bu yönüyle de zayıflatan meyveler kategorisinde sınıflandırıldığını da sizlere hatırlatmamız gerekiyor. Gliemik indeks adını verdiğimiz şey, tüketilen yiyeceklerin sindirim esnasında içerdiği karbonhidrat dolayısıyla kana ne kadar hızlı şeker olarak karıştığı biçiminde özetlenebilir. Karbonhidratlı gıdalar arasında kan şekerini hızlı yükseltmeyen yiyecekler düşük glisemik indeksli besinler olarak adlandırılır. Bu besinlerin ortak özelliği ise tok tutucu olmaları ve açlığı bastırmaları dolayısıyla zayıflatan yiyecekler olarak bilinmeleridir.

The low rate could prevent the decrease or increase the levels of blood sugar as a signal that fluctuates in your body. Site banana glycemic index to the Foundation on the glycemic index of 51 – a low value, where the numbers above 70 are considered high, while below 55 are classified as low.

Uzmanlar düzenli bir biçimde muz yemenin kilo vermek isteyenlerin muhakkak yapması gereken bir şey olduğunu ifade ediyorlar. Diyet listesi uygularken, egzersiz, zayıflama hareketleri veya direnç kazandırıcı sporlar yaparken muhakkak muz tüketiminin vücuda büyük faydalar sağlayacağını da belirtiyorlar. Tabi muz yemenin bu meyveyle karın doyurmak biçiminde değil de az bir miktar tüketmek şeklinde anlaşılması gerektiğini de hatırlatalım.

“Muz Zayıflatırmı-Muz Kaç Kalori” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.