sinameki çayının faydaları – sinameki zayıflatırmı ve sinameki yaprağı zayıflama

sinameki çayının faydaları, sinameki zayıflatırmı, sinameki yaprağı zayıflama


Sinameki çayı otu ile zayıflama – sinamekinin ve çayının faydaları
Sinameki bitkisi, genelde kurabiyelerde kullanılan bir çeşit çeşni verici baharat olarak bilinir. Ayrıca kapuçino da da tat vermek amacıyla kullanılan bir baharattır. Ancak sinamekinin faydaları elbette sadece baharat olma özelliği ile açıklanamaz. Sinameki, zayıflama çayları, zayıflama ilaçları ve diğer tedavi edici bitkisel ilaçlarda çok değerli bir etken madde olarak ilaç şirketlerince yoğun biçimde faydalanılan bir bitkisel şifa kaynağıdır.

Sinamekinin faydaları nelerdir
Sinamekinin beyin işlevlerini artırıcı ve hafıza güçlendirici etkileri ve faydaları, bilimsel olarak ta ispatlanmıştır. Ayrıca sinameki, ülser ve gastrit (mide yanması) oluşumunu da önlemektedir. Midede ülsere sebep olan bakterilerin üremesine engel olmakta ve ayrıca idrar yollarındaki bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı da kesin bir bitkisel çözüm sunmaktadır.

sinameki

Sinameki, kolesterol ve kan şekerini düşürücü, insülin hormonunun kandaki seviyesini artırıcı özellikleri nedeniyle gerek zayıflamak için gerekse diyabet hastaları için oldukça yararlı bir bitki olarak bilinir. Özellikle sinameki bitkisinin kan şekeri seviyesi üzerindeki etkisi nedeniyle obezite nin bitkisel tedavisinde başvurulan bir şifa kaynağıdır. İnsülin direncinden kaynaklanan Metabolik sendrom adı verilen prediyabet hastalığı için de tedavi edici özellikleri bulunan bir bitkidir.

Sinameki ürünleri, toz şeklinde olabildiği gibi, yiyecek ve içeceklere besin takviyesi veya tatlandırıcı olarak ta konulabilmektedir.

Yapılan bilimsel deneylerde günlük sadece yarım çay kaşığı sinameki tüketen kişilerin bile, kötü kolesterol düzeyinin (LDL) azaldığı, kandaki iyi kolesterol düzeyinin ise yükseldiği görülmüştür. Ayrıca bir çok deneyde de sinamekinin kan şekeri üzerindeki etkisi görülmektedir. Sinamekinin iyi geldiği hastalıklar arasında ayak ve el mantarları ayrı bir yere sahiptir. İlaçlara direnç gösteren Mantar üremesini durdurucu etkisi nedeniyle mantar hastalığına doğal, bitkisel ve kesin çözüm sunan bir faydası da bulunmaktadır.

ABD nin Marryland eyaletinde yapılan araştırmalarda da Lenf kanseri – lenfoma ve Kan kanseri – lösemi gibi kanser türlerinde kanser hücrelerini durdurucu ve kanser tedavisi için umut verici sonuçlar veren bitki de sinameki den başkası değildir.

Her sabah kahvaltıdan önce bir tatlı kaşığı bal ve sinameki tozunun karışımının artrit ve romatizma ağrılarına iyi geldiğini de söylemeliyiz. Yiyeceklere sinameki eklendiğinde mikrop üremesini durdurduğu için gıdaların kullanım özelliğini uzattığı da eski insanlardan beri bilinen bir faydalı bilgidir. Sinameki de bulunan manganez, diyet lifleri, demir ve kalsiyum da hem bağışıklığı güçlendirmekte hem de bebeklerde boy uzaması ve sağlıklı büyümeyi sağlamaktadır.

Sinameki zayıflatırmı – Sinameki ile zayıflama
Sinameki bal karışımı ile zayıflama kürleri tüm dünyada pek yaygındır. Bu sihirli karışım iştah kesici özelliği nedeniyle kilo verme diyetlerinde sıkça kullanılmaktadır. bir bardak su içerisine birer çay kaşığı sinameki ve bal koyarak karıştırınız. Bunu yarımşar bardak sabah ve akşam aç karnına içiniz. Sinameki ve bal karışımı hem antioksidanlarca zengin olduğu için bağışıklığı güçlendirir hem de metabolizma hızlandıran etki ve fayda sağlar.

Sinameki bal karışımının kan şekerini yükseltmesi nedeniyle vücudun besinlerdeki yağı enerjiye dönüştürme işlemi hızlanmaktadır. Bu da kilo kontrolü ve zayıflama manası taşımaktadır.


Sinameki hangi hastalıklara iyi gelir

Kalp hastalıkları için bitkisel çözüm
Ekmeğe sürülerek tüketilecek olan bal ve sinameki karışımının kalp hastalıklarını iyileştirici etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Kolesterol ve kan yağı seviyesini stabilize eden bu karışım, kalp krizi riskini de önemli ölçüde azaltmaktadır.

Artrit için bitkisel çözüm
bal ve sinameki karışımının sıcak su ile karıştırılıp artirt veya romatizma sancısı olan bölgeye sürülerek masaj yapılmasının artrit ağrıları ve sancıları için yatıştırıcı etki yaptığını da söylemeliyiz.

Saç dökülmesi için bitkisel çözüm
Saç dökülmesini engelleyen ve saç çıkarıcı etkisi olan sinameki bal karışımı, banyodan evvel saç dökülmesi olan bölgeye sürülerek uygulanmalıdır.

Böbrek taşları ve böbrek iltihabı için bitkisel çözüm
Böbrek taşı dökmek için sinameki bal ve su karışımı içilmesinin faydaları olmaktadır.

Diş ağrısına bitkisel çözüm
Ağrı ve sancı olan dişinize bir çay kaşığı sinameki tozu ( pudrası) sürerseniz diş ağrısı 1 gün için geçer.

Sinameki Çayının faydaları da aynen sinameki hakkında söylenebileceklerin hepsi geçerlidir. Sinameki çayı nasıl yapılır diye soracak olursanız tarifi şu şekildedir:

Sinameki yapraklarından, tozundan veya meyvelerinden iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine bir su bardağı kaynar su ilave edilir, 5-10 dakika kadar demlenmeye bırakıldıktan sonra içilir. Diğer bir sinameki çayı tarifi: Sinameki yapraklarından veya meyvelerinden iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 250-300ml kaynar su ilave edilir, 5-10dk demlenmeye bırakıldıktan sonra içilir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.