zayıflatan bitkisel yağlar ile doğal zayıflama

Zayıflatan bitkisel yağlar ile doğal zayıflama konusu, hem zayıflama hem de aromaterapi ilimlerinin ortak ilgi alanı olarak insanların bölgesel zayıflama ve kilo verme ihtiyaçlarını karşılıyor. Özellikle son yıllarda bazı zayıflatan bitkiler in bitki özleri yani esansiyel yağları ile de masaj tedavisi yapılarak gerçekten kalıcı zayıflama sağlanabildiği ortaya çıkmıştır. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yüksel Kan,bu konu ile ilgili yaptığı bilimsel söyleşide şifalı bitkilerin bir kısmından elde edilen bitkisel yağların hem değişik hastalıklara ve rahatsızlıklara bitkisel çözüm sunduğu, hem de gerek tüketerek gerekse aromaterapi masajı yoluyla kullanarak zayıflama ve bölgesel incelmeye hatırı sayılır katkılar sağladığı ifade ediliyor. Botanikçilerin deyimiyle aromatik bitkilerden doğal yollar kullanılarak ve herhangi bir endüstriyel işlemeye maruz bırakılmadan elde edilen fonksiyonel yağlar, bundan böyle zayıflamak istiyorum diyenlere yeni bir doğal zayıflama yolu olarak bolca kullanılacak gibi görülüyor. Ülkemizde günlük yaşamda refahın artması ve internetten bilgi edinme yollarının çeşitlenmesi ile zayıflamak isteyenler eski geleneksel perhiz diyet rejim ve egzersiz dörtlemesinden kurtularak alternatif zayıflama yöntemleri’ni daha fazla tercih etmeye başladılar. İşte bu noktada bitkisel zayıflama kendisine oldukça iyi bir taraftar kitlesi ediniyor.
Bitkisel yağlar ile masaj ve aromaterapi yöntemleri kullanılarak hem selülit tedavisi hemde bölgesel metabolizma hızlandırılarak bölgesel zayıflama ve incelme sağlanabilmektedir.  Bitkisel masaj tedavisi sırasında masajın etkisi ve bitkisel yağlarda bulunan uçucu yağ asitlerinin yardımıyla metabolizma ve kan dolaşımı hızı artmakta ve o bölgedeki kanla taşınan oksijen miktarı arttığı için selülitli dokular ve bölgesel yağlar vücut dokuları ve kas hücreleri tarafından hızla yakılmaktadır. Masaj yoluyla kullanılan bitkisel yağların başlıcaları:
Organik jojoba yağı, limon esansiyel yağı, organik bergamot uçucu yağı, organik sedir ağacı esansiyel yağı, Avokado yağı, Fesleğen Yağı, Çörek otu yağı, Catnip Yağı, Papatya Yağı, Cassia Yağı, Hindistan Cevizi Yağı, Limon Okaliptüs Yağı, Zencefil Yağı, Üzüm Çekirdeği Yağı, Jojoba Yağı, Lavanta Yağı, Portakal Yağı, Nane Yağı, Çam Yağı, Gül Ağacı Yağı , Sandal Ağacı Yağı, Nane Yağı, Mandalina Yağı, Çay Ağacı Yağı, Adaçayı Yağı, Biberiye Yağı, Ardıç yağı, Yasemin Yağı, Greyfurt Yağı, Okaliptus Yağı, Karanfil Yağı, Tarçın Kabuğu Yağı, Acı biber Yağı, Hint Yağı, Kayısı Çekirdeği Yağı , Badem Yağı, ceviz yağı, keten tohumu yağı, nar çekirdeği yağı , aspir yağı, kabak çekirdeği yağı gibi bir çok bitkisel yağ türü gerek tek başına gerekse karışımlar oluşturularak kullanılabilmektedir. Bitkisel yağları masaj ve bölgesel zayıflama amacıyla kullanacaksanız kesinlikle üretim sertifikası olan ve sıhhi şartlardan üretim yaptığına emin olduğunuz firma ve şirketlerin ürünlerini tercih ediniz.

Bu bitkisel yağlardan bazıları ile beslenme yoluyla da tüketilebilmektedir. Fonksiyonel bitkisel yağların içerdiği omega 3 ve 6 türü esansiyel yağ asitleri sayesinde büyüme ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Özellikle günümüzde stresi yaşam, yanlış beslenme ve çevre kirliliği gibi hastalık nedenlerinin etkilerini bertaraf etmek amacıyla bitkisel yağlar önemli bit şifa kaynağı sunmaktadır.

Çörek otu yağı, üzüm çekirdeği yağı, ceviz yağı ve keten tohumu yağı ile nar çekirdeği yağı gibi bitkilerden elde edilen bitkisel yağların insan sağlığına çok değişik faydaları sebebiyle fonksiyonel yağ özelliklerini taşıdığı bilinmektedir.


-BİTKİSEL YAĞLARIN FAYDALARI NELERDİR-

Çörek otu, üzüm çekirdeği, ceviz tohumu, keten tohumu, nar çekirdeği, aspir tohumu, ısırgan tohumu, susam tohumu ve kabak çekirdeği türü zaten günlük hayatımızda bir şekilde tüketmekte olduğumuz bitkilerden elde edilmekte olan bitkisel yağlar, sağlığa çok değişik yönlerden faydalar sağlamaktadır.

Çörek otu tohumu yağı, vücuttaki iltihaplanmalara iyi gelir ve aynı zamanda çok iyi bir antioksidan özellik sergiler.

Üzüm çekirdeği yağı, Omega 6 yağ asidi olan linoleik asit bakımından zengindir. Üzüm çekirdeği yağı ortalama % 75 oranında vücuda faydaları olan linoleik asit taşımaktadır.

Ceviz yağı tüketen 793 kişi üzerinde Fransa’da yapılan bir çalışmada bu kişilerde kalp sağlığını koruyan HDL kolesterol düzeylerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Omega 3 yağ asitlerinin kalp ve damar sağlığının korunmasında ve iltihaplarda pozitif etkiler oluşturduğu görülmüştür.

Aspir tohumu yağının yağ dokularını azaltıcı etkisi, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle de gözlenmiştir. Vücuttaki yağ oranını azaltarak, daha küçük yağ moleküllerine dönüştürmektedir. Aspir tohumu yağı metabolizmayı hızlandırarak, yağ ve kas dengesini düzenleyip zayıflamaya yardımcı olur.

-KETEN TOHUMU YAĞI KALP HASTALIKLARINI ÖNLÜYOR-

Keten tohum yağı, içerdiği omega 3 yağ asidi olan alfa linolenik aside bağlı olarak kalp sağlığını koruyucu, koroner kalp hastalıklarını önleyici etki gösterir. Keten tohum yağı ayrıca Ülseratif kolit gibi iltihaplı hastalıkları önlemede de yardımcıdır.

Keten tohumunun vücutta kolesterolün oluşmasını engellediği, kolesterolü düşürdüğü ve yüksek tansiyonu düşürmede yardımcı olduğu belirlenmiştir. Yorgunluğa, halsizliğe karşı enerji ve güç verir. Taşıdığı antioksidan bileşiklerden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Güçlü antioksidan özellikler barındıran nar çekirdeği yağı da kalp hastalıklarını önler ve damar hastalıklarına bitkisel çözüm arayanlara yardımcı olur. Nar çekirdeği yağı içerisinde bulunan bitkisel asitler bağışıklık sistemini harekete geçirerek vücut direncini artırır. Sindirim sistemini koruyucu faydaları ile de nar çekirdeği yağı kullanılabilmektedir.

Kabak çekirdeği yağı içerisinde barındırdığı bir takım bitkisel bileşenlerden nedeniyle prostata ve idrar kesesi iltihaplarına bitkisel çözüm sunduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Kabak çekirdeği yağı bunun yanında kolesterolü düşürür ve kalp sağlığının korunmasında olumlu etkileri bulunur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.