Bölgelsel Karın bel inceltme egzersizleri hareketleri

Bölgesel zayıflama hareketleri veya bölgesel zayıflama egzersizleri olarak bilinen bu hareketler, bizler fit ve güzel bir vücut sağlamak için lazım olan egzersiz yöntemlerindendir. Kaslı ve yağsız bir karın bölgesine sahip olmak bir çoğumuzun hayalidir. Ancak bu arada özellikle göbek altı ve kalça bölgesi kısımlar da kalıcı ve inatçı kiloların en fazla biriktiği bölgelerdir. Özellikle bayanlarımız bu kilolardan, doğum sonrası göbek ve sarkmalardan oldukça fazla şikayetçilerdir. Erkeklerde ise daha çok bira göbeği dediğimiz kalıcı karın yağlanması sorunu ile karşı karşıya kalınır. Bu bölgede bölgesel zayıflama taktikleri uygulayarak verilecek birkaç fazla kilo, yaz aylarının yaklaşmakta olduğu bu günlerde bizlere büyük bir yaşam sevinci kaynağı olacaktır.

Günlük yaşamın getirdiği hareketsizlik, yanlış beslenme alışkanlıkları, sedanter yaşam gibi bazı olumsuzluklar, karın ve bel bölgemizin kalıcı yağlanmasına yol açmaktadır. Estetik sorunlarının yanında kalın bel yapısı aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına da yol açabilmektedir. Bu nedenle size vereceğim bazı kolay zayıflama, egzersiz spor, diyet ve beslenme taktikleri ile bu karın ve bel eritme sürecini hızla tamamlayacaksınız.

Bölgesel kilo verme terimi bizlerde hep yanlış izlenim uyandırmaktadır. Bölgesel zayıflama deyince aklımıza sadece vücudun belli bir bölümünden zayıflama ve kilo verme sağlanırken vücudun diğer bölgelerinde herhangi bir zayıflama yaşanmaması anlaşılmaktadır. Oysa böyle bir kilo verme stili imkansızdır. Bölgesel zayıflamada bile ister istemez vücudumuzun diğer bölümlerinden de az da olsa bir miktar kilo kaybedilmektedir.

Birçoğumuz bölgesel zayıflama çalışmalarını ve egzersizlerini genelde işe koyulduktan 1 ay kadar sonra bırakırız. Bu bırakmanın temelinde ya başarısızlık hissi ya da bir miktar kilo verdiğimize güvenmemiz ve diyetle ve egzersizle verdiğimiz kiloları bir daha almayacağımız varsayımı yatmaktadır. Bunun yerine mesela karın kaslarımıza her gün 20 dk egzersiz yaptırsak uzun vadede mükemmel bir estetik görünüme ve kaslı karın kaslarına kavuşacağımızı hep hatırlamalıyız. Bu bölgesel karın egzersizleri sadece kaslanma yapmaz, aynı zamanda karın ve göbek bölgesinde birikmiş olan yağlanmayı da giderecektir. Ancak ilk zamanlar kalın yap tabakası ile kaplı karın ve göbeğinizdeki gelişmeleri anında farkedemeyebilirsiniz. Bu durumda egzersiz ve spor hareketlerini bırakmak yerine inat edip sürdürünüz. Eski bir çin atasözü vardır ” Yalçın kayaları eriten şey suyun sertliği veya katılığı değil damlaların sürekliliğidir” yani günlük azıcık sürelerde yapacağımız basit egzersiz ve beden hareketleri bile uzun vadede büyük farklar yaratacaktır.


Bölgesel zayıflama ve incelme hareketlerinde diğer bilinen yanlış ise bedenin tümünü çalıştıran aktivitelerin bölgesel zayıflamaya faydasının olmadığıdır. Bu çok büyük bir yanılgıdır. Misal olarak bisiklet sürerken pedal çevirirken görünürde bacaklarımız çalışır ve bacak bölgesinin yağları eritilir. Ancak karın sırt ve omuz kaslarına da bisiklete binmek eyleminin büyük faydaları vardır. Özellikle karın ve kalça bölgesindeki fazla kiloları ve yağları bisikler ile eritebilirsiniz. Aynı şekilde yürüme, jogging, dikey tırmanış hareketleri, hafif tempoda koşu gibi kardiyovasküler hareketler de bölgesel zayıflamada büyük faydalar sağlarlar. Tabi bu tür egzersizlerden fayda görebilmek içi en az 10 dakika süreyle aktivite yapmak gerekir. Vücudumuz yağ dokularında biriken glikojeni spor aktivitelerinin başlamasından yaklaşık olarak 10-15 dakika sonrasında yakmaya başlamaktadır. Bu nedenle 45-60 dakilalık egzersizler, bölgesel zayıflama ve kilo vermek için idealdir.

Ancak kardiyo egzersizleri de bölgesel incelme ve kilo vermek için tek başına yeterli deildir. Bu spor hareketlerinin muhakkak suretle dengeli ve sağlıklı bir diyet ile desteklenmesi gerekir. Misal olarak sarkık göbek yağlarının eritilmesinde ve karın incelmesinde %50 egzersiz etkili iken % 50 oranında da diyet ve rejim tedbirleri öne çıkmaktadır. Bu ikisinin kombinasyonu ile sağlıklı ve kalıcı bir bölgesel zayıflama süreci yaşayacağınızdan eminim. Yeme içmenize dikkat etmezseniz egzersizlerde binbir güçlükle verdiğimiz kilo ve yaktığımız yağları kolayca alırız. Bu nedenle ekmek tüketimimizi yarıya indirerek, şekersiz yağsız ve doğal besinlerle beslenerek, sağlıklı bölgesel incelmeye destek olabiliriz. Günlük yağ depolamamızın 55% lik kısmı karbonhidratlardan, 30% u proteinlerden ve geriye kalan 15% bölümü ise yağlardan edinilmektedir. Bu nedenle uygulayacağımız diyetlerde karbonhidrat tüketimini (özellikle hamur işi ve tatlılar) kısarak protein tüketimimizi artırmamız faydalı olacaktır. Zaten ortalıkta bilinen birçok diyet türü bu rasyo yani oranlarla değişiklikler yapılarak icat edilmekedir. Örneğin bu tüketim oranını % 40, % 30, % 30 a getirirsek Zone diyeti adı verilen diyet türünü uyguluyor oluruz. Sizlere genel olarak sunduğum bölgesel incelme sırları ve püf noktaları yazımın sonuna geldim. Bir sonraki yazımda bel inceltme hareketleri ve bölgesel bel zayıflama ipuçları incelenecektir.

“Bölgelsel Karın bel inceltme egzersizleri hareketleri” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.