Selülitler İçin Egzersizler-Selülitlerden Kurtulmanın Yolları

Selülitler İçin Egzersizler-Selülitlerden Kurtulmanın Yolları

Kadınların neredeyse % 90 lık kısmının ortak sorunu olan selülit problemi özellikle kalça basenler ve bacaklarda görülen ve cildin hafif sıkılması ile portakal kabuğu görünümü ile karakterize olan bir cilt rahatsızlığıdır. Selülit rahatsızlığı aslında basit bir cilt görünümü ve bölgesel incelme sorunu olmasının ötesinde estetik bakımdan hanımların fiziksel ve psikoloik durumlarını derinden etkileyen bir durumdur. Ancak selülit sorununu bir cilt hastalığı olarak tanımlamak ta yanlıştır. Selülit tamamen cildin görünümü ile alakaı bir estetik kusurdur. Şimdi bu estetik kusur hakkında bilgilendirmede bulunarak selülit tedavi edici kalça basen ve bacak inceltme egzersizleri nasıl yapılıyor bilgiler verelim.

Kadınlarda bu bağ dokunun dış yüzeyini dolduran kolajen madde ile cildin dış yüzeyi arasında tampon vazifesi gören yağ dokusu, yetersiz beslenmeden dolayı çökmelere uğramakta ve bu nedenle de selülit adını verdiğimiz ciltteki girinti ve çıkıntılar gözlemlenmektedir.

Hamilelikte östrojen hormonu vücuttaki suyun rahim çevresine toplanmasını sağladığından dolayı dış yüzey susuz kalmakta ve yeteri kadar beslenemediği için kolajen madddeler yok olmaktadır. Hamileliğin yanında, egzersiz eksikliği, yaşlılık, alkol ve sigara tüketimi, obezite gibi durumlar da selülit oluşumunu hızlandırmaktadır.
Selülit sorunu, cildin 3 katmanının en dip kısmında bulunan bağ dokuda görülen ve erkeklerde göre kadınlarda daha yaygın olan bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni erkeklerde cilt altı bağ dokusu yerine daha çok kas kütlesinin olmasıdır. Özellikle hamilelik dönemlerinde bağ doku yeterince beslenmediği için selülit sorunu daha kalıcı bir sorun haline gelebilmektedir. Bu nedenle kadınlar için bağ dokuyu eriten ve yerine estetik görünümlü kas kitlesi oluşturan bir takım selülit egzersizleri oldukça işe yaramaktadır.

Selülitlere karşı son zamanlarda çok değişik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden masaj, sauna, hafif diyetler, gibi tedbirler dolaşımı hızlandırarak selülitli bölgelerin daha iyi beslenmesini sağlamaktadır. Ayrıca karboksi terapi, zayıflama kremi, ozon tedavisi gibi bölgesel zayıflama yöntemleri de selülitli bölgelerin değişik yöntemlerle daha fazla oksijene maruz kalarak toksik maddelerin o bölgelerden daha hızlı ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bu yöntemler bir de selülit egzersizleri ile desteklenirse bu durumda çok daha hızlı bir bölgesel incelme ve selülit tedavisi süreci ortaya çıkmaktadır. Burada sizlere tavsiye edeceğimiz fiziksel aktiviteler haftada en az 2-3 kez tekrar edilmeli ve bu genel egzersizlerin yanında, kalça eritme egzersizleri, basen eritme egzersizleri, baldır inceltme hareketleri gibi spesifik olarak belirli bir vücut bölgesinin incelmesi ve selülitlerden kurtulmasını hedefleyen zayıflama hareketleri yapılmalıdır.

Selülitlere en iyi gelen spor dalları, az 30 dakikalık süreyle icra edilen aerobik, kayak, bisiklet, yüzme ve en  step egzersizleri gibi yöntemlerdir. Burada yüzme sporuna özel bir önem veriyoruz. Çünkü yüzme esnasında suda oluşan ters basınç durumu, lenfatip drenaj (lenf drenajı) adı verilen durumu ortaya çıkartmakta ve selülitleri yok etmektedir. Dikkat ederseniz kadın yüzücüler iri olmalarına rağmen vücutlarında selülit ten en ufak bir eser bile yoktur.

Selüliti yok eden bu spor dalları haricinde evde yapılabilecek basit selülit eritme egzersizleri de mevcuttur.

Aşağıdaki 3 seri halinde verdiğimiz selülit egzersizleri nin her birini 20 tekrar halinde yapınız.

Selülit egzersizleri

Squat hareketi
Squat hareketi

Selülitler İçin Egzersizler 1: Bacaklarımızı omuz hizasında ayırarak kollarımız yere paralel vaziyette hafifçe çömelme pozisyonu alıyoruz. (Squat Hareketi) Baldır kasları ve ön bacak kaslarının iyice gerildiğini hissedeceksiniz. Hareket ayaktan tam çömelme posizyonuna geçerken ağırca yapılmalı ve ortalama çöküş süresi 30 saniye sürmelidir İlk zamanlar bacağınız ağrıyacaktır. O nedenle bacaklarınızı çok zorlamayın.

 

 

 

 

 

 

 

Selülit egzersizleri
Selülit egzersizleri

Selülitler İçin Egzersizler 2: Elleriniz ve dizleriniz yere değecek şekilde yerde emekleme pozisyonu alıyoruz. Sağ kol ve sol bacak ağırca havaya doğru kalkacak ve o esnada nefes alacaksınız. Tam pozisyona girdikten sonra hafifçe nefes vererek emekleme pozisyonuna geri döneceksiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mekik çekmek
Mekik çekmek

 

 

 

 

 

 

Selülitler İçin Egzersizler 3: Supine pozisyonu denilen mekik çekme pozisyonu alıyorsunuz. Daha sonra iki bacak 45 derece ileriye doğru uzatılacak ve dizlerden kırılmayacak. Ellerimiz ile bacaklara ulaşılmaya çalışılacak ve hareket 30 saniye sürecek. 10 tekrarlı bir harekettir. ,

 

 

 

 

Selülitler için egzersizler
Selülitler için egzersizler

Selülitler İçin Egzersizler 4: Lunge pozisyonu denilen iki el ve iki ayak yere değecek. Ancak emekleme pozisyonunda olduğu gibi dizler yere değmeyecek. Daha sonra sağ ve sol ayağı ileri doğru hamle yaparak sağ ve sol ayak hamlesi olmak üzere 15 er tekrar yapacaksınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çapraz Bacak Egzersizi
Çapraz Bacak Egzersizi

 

 

 

Selülitler İçin Egzersizler 5: Bacaklar çapraz tutularak posizyon alıyoruz ve bu şekilde ellerimiz ile bacaklarımızı kırmadn yere dokunmaya çalışıyoruz. Hareketi her bir bacağı öne alarak 20 kez tekrar edelim. Hareket esnasında ayak uçlarına hafif yükselirseniz hareketin zorluk düzeyi artacaktır.

Aşağıda dizler için bir de selülit eritme video su seçtik. Video her ne kadar ingilizce olsa da dil bilmeyen arkadaşlar bile video daki hareketleri kolayca yapabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.