Selülit tedavisi – Selülitlere kesin çözüm diyeti

Selülit tedavisi – Selülitlere kesin çözüm diyeti


Selülitten kurtulma yolları hanımların belalısı olan selülit sorununda en fazla merak edilen konudur. Bu yazıda sizlere hem selülitlere kesin çözüm diyeti  vereceğiz hem de selülitlerden nasıl kurtulunur sorusuna bitkisel çözüm ve doğal yollarla çözüm arayacağız.

Hiç bir kadın, kalça ve basen bölgesindeki selülitlerinden memnun olamaz. Aslında hanımların hemen hepsi de selülitlerle mücadele için bazı yollar denemiştir ve selülitlten kalıcı kurtulmayı denemişlerdir. Selülitler öyle belalı bir sorundur ki top modellerde ve ünlü sanatçılarda bile sıklıkla görüldüğünü biliyoruz. Payasadaki bir çok diyet veya bölgesel zayıflama yöntemi, selülitleri iyileştireceğini iddia etmektedir. Tabi bu yöntemlerden gerçekten selülitlere kesin çözüm sunanlar da mevcuttur. Ama biz yine de bitkisel ve doğal yollarla selülitleri yok etme alternatiflerini okuyucularımızla paylaşmak istedik.

Selülitin biyolojisi: Selülit neden olur – Selülitin sebepleri nelerdir?
Selülit neden oluşur ve olur sorusunu anlayabilmek için selülit neden kadınlarda görülür sorusunu cevaplamak gerekir. Bunun için de öncelikle selülitin oluş biyolojisini anlamak lazımdır.  Selülit en basit tanımıyla vücudun bazı bölgelerinde birikmiş olan yağ dokularıdır. Ancak bu yağ birikimi, normal bir birikme değildir. Düzensiz bir yağ dokusu oluşumudur. Bu nedenle de selülitlerin portakal kabuğu görünümü denilen pürüzlü bir görünümü vardır.  yapılan araştırmalarda selülitin nedenleri birden fazladır ve bu birden fazla sebepler birleşince selülit şikayeti meydana gelir. Yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, genetik (kalıtsal) nedenler, ve hormon salgılanmasındaki düzensizlikler, selülitlere neden olmaktadır.

Selülit oluşumunda bölgesel yağların yetersiz oksijene maruz kalması ve yeterli beslenememesi temel neden olarak bilinmektedir. Yukarıdaki faktörleri değiştirerek selülitlere kesin çözüm elbette bulunabilir. Selülit kremlerinden tutun da bölgesel zayıflama yöntemleri (Ultrashape, kiloliz, ultra kavitasyon, pressoterapi, liposakşın – liposuction gibi değişik tedavi seçenekleri) selülitleri yok etmede yaygın olarak kullanılan selülit tedavisi teknikleri olarak sayılabilirler.

Anti-Selülit Diyeti
Selülitleri yok etmek için diyet ve beslenme değişikliği de oldukça etkili ve doğal bir yoldur. Bu sayede bölgesel yağların oksijenizasyonu sağlanacak ve selülitli bölgelerde biriken toksinler detoks edilecektir. Diğer yandan da bölgesel kiloların görüldüğü, kalça basen, göbek, baldır ve popo bölgesinde yağ depolama kapasitesinin azalması sağlanacaktır. Bu da selülite yakalanma riskini önemli düzeyde azaltmaktadır. Peki selülitlere iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Organik meyveler ve sebzeler vücudu toksinlerden arındırmak ve selülitleri yok etmek için gerçekten ideal yiyeceklerdir. Taze meyveler ve sebzeler selülitlere neden olan toksinleri hızla arıtan diyet lifleri, bitkisel kimyasallar ve mineraller bakımından zengindirler.  Taze meyve ve sebzelerde bulunan antioksidanlar, aynı zamanda selülit oluşumunu hızlandıran ve kanda dolaşan yağ partikülleri olarak tanımlayabileceğimiz serbest radikalleri parçalayarak vücuttan atmaktadırlar.


Hangi meyveler ve sebzeler selülitlere iyi gelir derseniz aşağıdaki listedeki besinler toksinlerle savaşarak selülit oluşumunu önlemekte ve var olan selülitleri de eritmektedirler.

* Yaban mersini ve böğürtlen
* Kiraz
* Mango
* Portakal
* Çilek ve ahududu
* Kiraz sapı ve meyvesi
* Greyfurt
* Elmalar
* Ispanak
* Domates
* Rezene
* Biber
* Havuç

Bu meyve ve sebzelerin yanında esansiyel yağ asitleri, mineraller ve antioksidan maddeler barındıran ve de metabolizmayı hızlandıran yiyecekler de selülit tedavisinde doğal ve bitkisel çözüm yöntemleri olarak önemli bir yere sahiptir. Yağlı balıklar, ceviz badem gibi kuru yemişler bu kategoride değerlendirebileceğimiz metabolizma hızlandıran yiyeceklerdir. Bol su içmek te selülit oluşumunu baştan engeller. Su içmenin vücuttaki toksinlerin atılmasını hızlandırdığı bilinmektedir.

Selülit yapan yiyecekler nelerdir içecekler hangileridir?
Bazı yiyecekler ve içecekler selülit vakalarına neden olmakta veya var olan selülit sorununu kötüleştirmektedir. Bilhassa alkol ve sigarayı en başta vurgulamak gerekir ki bunlar besin olmamasına rağmen vücüdu oksijensiz ve susuz bırakan ve de selülite neden olan toksinleri bolca barındırırlar. Rafine yiyecekler, yapay şeker katkılı ve katkı maddeleri bulunanlar, sodalı içecekler, ve yüksek oranda hayvansal protein bulunan gıdalar selülitleri kötüleştirmektedir.

Selülit egzersizleri
Selülit tedavisi için en önemli yol elbette tek başına beslenme ve diyet alışkanlıklarını değiştirmek yeterli değildir. Vücut egzersizleri yoluyla haftada 3 kez vücudumuzu çalıştırmak kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırmakta ve selülit oluşumunu engellemektedir. Günlük 50 dakikalık basit ir yürüme bile selülitleri durdurmaya yeter de artar. Ancak selülit sorunu ile birlikte fazla kilo probleminiz varsa bu durumda yeşil yapraklı sebzelerin ağırlıkta olduğu Lahana diyeti benzeri sebze diyetleri takip gerekmektedir. Tabi böyle bir sebze diyeti elbette vücut egzersizleri ile takviye edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.