Zayıflama ve incelme bantları gerçekten işe yarıyor mu

Zayıflama ve diyet bantları son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve kilo vermede mucizevî etkileri olduğu söylenen zayıflama ürünleridir. İddiaya göre ne yerseniz yiyin hiç fark etmiyor ve bu zayıflama bantları asla kilo aldırmıyormuş. İşin en güzel yanı da zayıflama ve diyet haplarına bile ihtiyaç duymanıza gerek kalmıyormuş. Ben de bu mucizevî olduğu söylenen diyet bantları ürününü inceledim ve size bir değerlendirme ve diyet bantları yorumları olarak sunuyorum.

Dİyet bantlarının içerisinde deriye nüfuz ederek iştah kesici etkisi olduğu söylenen bir takım maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler hoodja, acai çileği gibi popüler diyet ve zayıflama ürünlerinin özleridir. Bunların en popüler olanlarını aşağıda sıraladım ve gerekli bilgileri verdim. Her ne kadar piyasada düzinelerce zayıflama incelme bandı dolaşsa da, içerdiği maddeler bakımından başlıca 4 ana bölüme ayırabiliriz:

i) Guarana: Genelde kafein maddesi benzeri olarak adlandırılır ve hafif yağ yakıcı ve termojenik özelliklerinin olduğu bilinmektedir. Ayrıca antioksidan ve diüretik (idrar sökücü özellikleri de bulunmaktadır.

ii) Kromyum (chromium): Vücudumuzdaki insülin ve şeker seviyesini düzenleyen ve metabolik sendrom olarak adlandırılan bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bir mineral maddedir.

Bu tür maddelerin kan şekeri düzeyinin stabil hale gelmesinde etkisi vardır. Yani diğer deyişle karbonhidrat bakımından zengin besinlerin kana saldığı şeker seviyelerini düzenler. Yağ yakıcı özelliği ise bir muammadır. Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda Kromium mineralinin kilo vermeye ve zayıflama sürecine etkisinin olduğu hakkında bir somut bilimsel delil bulunamamıştır.


iii) Garcinia cambogia (hydroksisitrik asit): Vücuta karbonhidratların yağa dönüşüm metabolizmasını yavaşlattığı iddia edilmekte ve citrate lyase enzimini inhibite ettiği iddia edilmektedir. Her ne 135 şişman birey üzerinde 3 aylık bir deneme sürecinde bu yağ oluşumunu önleyici metabolizmaya ilişkin umut verici denemeler yapılmışsa da söz konusu maddenin kilo verdirici ve inceltici özelliği bilimsel olarak ispat edilememeiştir.

iv) Fucus vesiculosus (bladderwrack ): Bir tür kahverengi deniz Yosunu olan bladderwrack içerdiği yüksek orandaki iyot sayesinde yağ yakıcı ve kilo verdirici bir bitki olarak bilinmektedir. Tiroid bezlerinin performansını artıran bu madde, tiroidden salgılanan tiroid hormonlarının seviyesini artırarak kilo alımını engellemektedir. Özellikle düşük düzeyde tiroid salgı düzeyi olan kişilerde bladderwrack su yosunu diyet bantlarının işe yaradığını söyleyebiliriz.

v) Hoodia bitkisini etkenli diyet bantları

Günümüzde şüphesiz en popüler diyet bantları, hoodia adlı bir tür kaktüsten elde edilen maddelerin kullanıldığı diyet bantlarıdır. Hoodia bitkisinin iştah kesici niteliği ve bel bölgesindeki yağları eritici özelliğinden faydalanılarak Hoodia gordoni bitkisinden elde edilen özsular kullanılmaktadır.

Hoodia gordonii bitkisinin neslinin tükenmek üzere olduğu da hesaba katıldığında piyasada Hoodia gordonii etken maddeli olduğu iddia edilen çoğu zayıflama bantlarının sahte olduğunu söyleyebiliriz.

Bu durumda en iyi zayıflama bandı hangisidir sorununu cevabını şöyle yanıtlamak mümkündür: Her ne kadar diyet bantlarında zayıflama ve incelmede etkili olduğu öne sürülen maddelerin etkisinin bilimsel ve laboratuar koşullarında tam ispatı yapılamamışsa da en azından bir denemekte fayda vardır. Neticede sağlığa zararı ve riskleri olmayan diyet bantlarının bizleri için tem dezavantajı, maddi külfetidir. Diyet bantlarını kullanan arkadaşlar olumlu ya da olumsuz tecrübelerini yorum kısmına yazarlarsa sevinirim.

“Zayıflama ve incelme bantları gerçekten işe yarıyor mu” için 9 yorum

  1. Yaklasik 10 gundur kullaniyorum, istahsizlik hissi veeiyor cidden, yemek istemiyor caniniz cabuk doyuyorsunuz..
    Ben kisacik surede ciddi fark hissediyorum kendimde tavsiye ederim 87 TL ye aldim kargo dahil

  2. ben 2 kutu dietbant aldım hiçbir işe yaramadı.ben yanıldım sizler sakın yanılmayın

  3. BİOMİNERA markalı zayıflama bantını yeni aldım. henüz yeni kullanıyorum 2 tane yapıştırıyorum. internette çok yorum okudum . bir işe yaramıyor demişler ama nedense içimde büyük bir inanç var. ben zayıflama bantı ile zayıflayacakmışım gibi geliyor. bol su içmek önemli. hafif bir diyet ve spor yapılırsa daha çok ve çabuk kilo verebilirim gibi geliyor.

  4. diyet band kullandım hiç bir işe ysramadı. vazgeçilmez olan dengeli beslenme ve spor 20 kilo verdim iştah tutma konusunda herseyin beyinde bittiğine inanıyorom

  5. Zayıflama bantlarının zararları konusunda bizleri bilgilendirebilir misiniz. Ben araştırma yaptım ve zayıflama bantlarının zararları ve yan etkileri konusunda hiç bir şey bulamadım.

  6. ben bu tür bantlardan kullandım ve gün boyu içtiğim suyu idrar olarak geri attım

  7. Bu ürünlerin kullanımı gayet kolay ve metabolizmayı zorlamayan yean etkisi olmayan ürünlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.