Hollywood 48 diyeti ile sağlıklı zayıflama

Zayıflama diyetleri içerisinde en popüler olanlardan birisi de Amerikan rejimi, veya Hollywood 48 saat diyeti adıyla bilinen ve birçok Hollywood yıldızının zayıflamak için başarıyla uyguladığı diyettir. Amerikan Hollywood diyeti New York’lu doktorlar, Rachel ve Richard Heller tarafından geliştirilmiştir bir diyet türüdür. Hollywood diyeti,özellikle de ekmek ve makarna olmadan hayat düşünemiyorum diyenler için uygun ve güvenilir sonuçlar veren bir karbonhidrat diyeti türüdür. Hollywood Diyetinin amacı kandaki insülin seviyesini azaltmaktır. Bu şekilde sağlıklı zayıflama sağlanır.
– kandaki insülin seviyesi düşük olduğu zaman, kişide hiçbir şekilde tatlı ve unlu mamuller yeme isteği kalmamakta ve sonuçta 1 ayda 2 – 3 kilogram zayıflama mümkün olmaktadır.

Hollywood Diyetinin Kuralları
Richard ve Rachel Heller’ e göre toplumun 4 te 3 ü obezite riski ile karşı karşıyadır. Bunun en önemli nedeni ise organik karbonhidratların ölçüsüzce tüketilmesinde yatmaktadır. Aşağıda yer alan sorulardan en az 2 tanesine evet cevabı veren kişi, yaşamının ileriki dönemlerinde obezite riski ile karşı karşıyadır.
– Kahvaltıyı iyi yapmadığınız için akşamları aşırı yemek yiyiyor musunuz?
– Patates cipsi , makarna, bisküvi, çikolata ve tatlılar yemekler gördüğünüzde kendinize hakim olmakta zorlanıyor musunuz*
– Aşırı yemek yedikten sonra vücutta yorgunluk ve yatma isteği duyuor musunuz.
– Uyumadan 1-2 saat öncesine kadar atıştırmaya devam ediyor musunuz?.
– Stres durumda açlık hissi duyuyor musunuz.
– Tatlı yemeden kendinizi tok hissetmiyor musunuz?

Aşırı oranda karbonhidrat tükeimi neticesinde vücudun glikemik indeksi yükseldiği için pankreas ta doğal olarak aşırı miktarda insülin salgılamaktadır. İnsülin aynı zamanda açlık hormonu olarak ta bilinir. Özellikle aşırı unlu şekerli gıdalar yenildiğinde kandaki insülin seviyesi üst düzeye ulaşmaktadır. Dr. Heller tarafından bu durum incelenmiş ve özel bir diyet ile ( Holywood diyeti) kandaki insülin miktarının düşürülerek aç kalmadan zayıflama olanağı oluşturulmuştur.

Diyet listelerine eklenecek bazı özel besinler sayesinde hem karbonhidrat alımı azaltılabilecek hem de kandaki insülin düzeylerinde dramatik bir şekilde düşmektedir. Yemek yerken yeşil salata tabağı ile başlamak, Holivud diyetinin en önemli sırrıdır. yeşil salata tabakları ortalama olarak (150-200  bir porsiyon ağırlıkta olmalıdır
Holywood diyetinde hızlızayıflama için 3 ana besin grubu vardır. Bu besin grupları şunlardır:
– Protein oran fazla olan kırmızı et, tavuk, balık ve deniz ürünleri, yumurta, peynir.

– Zayıflatan sebzeler – nişasta ve karbonhidrat içermeyen ama vitamin mineral, lif diyet fiberi zengini olan sebzelerden bolca tüketiniz. domates, kabak, bezelye, havuç, pancar, (mısır hariç).

– Karbonhidrat içeren gıda ürünleri – ekmek, pirinç, patates, makarna, bisküvi, sebze, domates, havuç, mısır, bezelye, meyve, meyve suları, tatlılar. Bu besin grubundan holywood diyetinde uzak durunuz.
– Holywood diyetinde zayıflamak için bu besin gruplarından özellikle karbonhidrat grubunu tüketmemeye özen gösteririz. Ayrıca diyet yemekleri yenmesinin ardından kandaki insülin oranı 1 saat gecikmeli olarak düşeceği için ağır ağır yiyerek açlığımızı bastırmak gerekmektedir. Gün boyunca et, tavuk, balık, yumurta, süt, peynir ve karbonhidratsız sebzelerden bolca yiyebilirsiniz.
– Gün boyunca 6 büyü su bardağı ile su tüketmek zorunludur.
– Günde en az 15 dakika, jimnastik yapın ya da bir bisiklet üzerinde yürüyün. Böylece daha hızlı zayıflama ve yağ yakma imkanı kazanacaksınız.
insülin salgılanmasını uyaran Yapay tatlandırıcıları asla kullanmayın.
– Kan şekerinin yavaşça yükselmesini sağlamak için reçel, bal, şeker, çikolata yerine pirinç, tahıllar, kepekli tahıl tahıllar ile kurutulmuş meyve ve sebzeler tüketin.
– Kahve tüketimini azaltın.
– Sadece aç iken yiyin. Öğün atlamayın. Az yiyin ama aç ta kalmayın.


Sonuç olarak Hollywood 48 diyeti oldukça sıradışı bir diyet türüdür ama pek çok olumlu tarafı vardır. Meyve ve sebze tüketimine önem verdiği için zorlu bir zayıflama sürecine neden olmaz. Sağlıklı bir zayıflama diyeti türüdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.