Karatay Diyeti Listesi Nasıl Yapılır-Karatay Diyeti Kitabı Zayıflatırmı

Karatay Diyeti Listesi Nasıl Yapılır-Karatay Diyeti Kitabı Zayıflatırmı

Diyet listeleri genellikle sahiplerinin adlarıyla anılırlar. Bugün sizlere hem bir diyet listesi hem de diyet felsefesi olan karatay diyeti kitabı nı tanıtacağız.

Farklı beslenme ve diyet uzmanlarından yıllardır ‘az az ve sık sık yiyin’ nasihati dinliyoruz. Bu ‘uzmanlar’ çoğunlukla Amerika’dan ‘ithal’ ettikleri diyetlerin virgülüne dokunmadan Türk insanına sunuyorlar. Sonuçsa hüsran oluyor! Diyet reçetelerini uyguluyor, diyet ürünler yemeye özen gösteriyor, hatta çoğu zaman aç kalıyoruz. Tüm çabalarımızın sonunda bir miktar kilo veriyor ama fazlası ile geri alıyoruz. Mucize olarak önümüze sunulan diyetlerin balonu kısa sürede patlıyor, yerine bir yenisi geliyor. Ancak ne enteresandır ki, diyet konusu yaz kış demeden hep gündemde kalıyor; halkımız da zayıflayacağına giderek şişmanlıyor.

Ülkemizdeki en büyük sağlık sorunlarından biri aşırı şişmanlık ve obezite. Bu sorunların sebep olduğu hastalıklar ise karaciğer yağlanması ile başlayıp, diyabet, hipertansiyon, kalp krizi, felç, inme, Alzheimer, erken bunama, kronik artritler, bel ağrıları, fibromiyosit, polikistik meme hastalığı, erken adet görme, polikistik over sendromu ile devam ediyor ve kanserle son buluyor!

Peki, bu hastalıkların hiçbirinin genetik olmadığını ve önlenebilir hastalıklar olduğunu biliyor muydunuz? Tüm bu hastalıklardan korunmanın, sağlıklı bir şekilde zayıflayarak, daima zayıf, dinç, enerjik ve mutlu yaşamın aslında ilkokuldaki ABC harflerini çözmek kadar kolay olduğunu söylesek kulaklarınıza inanır mısınız?

Kolesterolün aslında mutluluk hormonu, stres hormonu ve seks hormonlarının besin kaynağı, yani insan hayatı için ‘can simidi’ olduğunu söylesek dünyanız tersine dönmez değil mi?

Ya tereyağlı pastırmalı yumurtayı özgürce yiyebilirsiniz desek, kuruyemişler kilo aldırmıyor aksine kilo verdiriyor desek? Aslında yağ depolamanın asıl kaynağı yıllardır bize öğretilen bu yanlışlar desek hayrete düşmezsiniz değil mi?

Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay, mesleğe 50 yılını vermiş değerli bir hekim. 4 farklı kıtada hekimlik yaptı, gezdi, gördü, farklı ülkelerin beslenme alışkanlıklarını gözlemledi. Sonuçta Türk insanı için ‘en uygun’, ‘en iyi sonuç’ veren diyeti geliştirdi. Bu diyete de kendi adını verdi. Türkiye’de birçok alanda ilklere imza atarak binlerce hastanın hayatını kurtarmış ‘Hocaların Hocası’ Prof. Karatay’ın Hayykitap’tan yayınlanan Karatay Diyeti kitabı, işte bu 50 yılın kazandırdığı bilimsel deneyimin bir sonucu. Prof. Karatay, bu diyetin eksiksiz uygulanması durumunda başarı şansının yüzde 100’e yakın olduğunu vurguluyor. Kitabında hem zayıflama konusunda doğru bilinen yanlışları anlatıyor hem de yukarıda saydığımız kronik hastalıklardan korunmanın basit formülünü bize açıklıyor.

Yıllardır yasaklanan, kokusunu özlediğimiz sağlıklı gıdalarımızı da (kırmızı et, balık, süt, peynir, yoğurt, tereyağı, yumurta, pastırma, kuru fasulye ve turşu, sebze ve meyve, kuruyemişler) bilimsel gerçeklerle serbest bırakıyor.

Bu kitap, klasik bir diyet kitabı değil. ‘1 kibrit kutusu peynir’, ‘ ‘iki yemek kaşığı fasülye’ gibi anlamsız ölçülerle insanları strese sokmuyor. Karatay Diyeti bir yaşam biçimi. Yıllardır pazarlanan beslenme balonlarını patlatıyor, doğru beslenmenin ne demek olduğunu anlatıyor.

Beslenme ile hücresel/hormonal fonksiyon bozuklukları arasındaki yakın ilişkiye odaklanan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, kilo vermenin ABC’sini öğretiyor, hiç zorlanmadan zayıflamanın ve zayıf kalmanın sırrını açıklıyor.

Eğer kilo vermek ve verdiğiniz kiloda kalmak istiyorsanız; kilo verirken halsizlik, bitkinlik, isteksizlik ve yorgunluk hissetmeden, mutlu ve enerjik bir şekilde yaşamayı arzuluyorsanız; unutkanlık şikâyetlerinden kurtulmayı, düşüncelerinizin berraklaşmasını ve yaptığınız işe kolaylıkla konsantre olmayı hedefliyorsanız, Prof. Karatay’ın yazdığı bu kitap tam size göre.


Karatay Diyeti ile doğru bildiğiniz yanlışları düzelteceksiniz. Kilo verirken, sabahları dinç ve dinlenmiş olarak uyanacak, güne sevinç içinde başlayacaksınız. Bütün gününüzü de acıkmayarak, tatlılara saldırmayarak, enerji dolu geçireceksiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve dolayısıyla sık sık hastalanmayacaksınız!

Kitabın Bölümleri

1. Karatay DİYETİ İLE GENÇ KAL UZUN YAŞA…

2. NEDEN SPOR YAPMADAN SAĞLIKLI YAŞANMAZ?

3. BÜTÜN YAĞLAR ZARARLI MI?

4. HER GÜN İKİ YUMURTA

5. KOLESTEROL TERÖRÜ

6. KIRMIZI ET SAĞLIKLIDIR

7. FINDIK, FISTIK ÇITIR ÇITIR, HEM KAN YAPAR, HEM ISITIR

8. EFSANE DİYETLER

9. BİR HAFTALIK ÖRNEK MÖNÜ

10. PRATİK YEMEK TARİFLERİ

11. Karatay DİYETİ’NİN ÖZETİ

12. Karatay DİYETİ’Nİ UYGULAYANLAR NE DİYOR?

Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay kimdir?

1943 yılında Elazığ’da doğdu. 1961 yılında Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nden,

1967 yılında da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

1972 yılında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde iç hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra, İngiliz hükümeti bursu ile Liverpool Regional Cardiac Center’da kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimine başladı. 1974-1976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde baş asistan olarak çalıştı.

Bu sırada Türkiye’de bir kardiyolog olarak (cerrahi yardım almaksızın) bir ilki gerçekleştirdi. Kalıcı ve geçici kalp pili implantasyonu tekniğini başarıyla uyguladı. Koroner Yoğun Bakım’da ‘Vena Subklavya Ponksiyon’ tekniğini yerleştirdi.

1976-1978 yılları arasında, Güney Afrika Cape Town Üniversitesi Groote Schuur Hastanesi’nde, dünyada ilk kez kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmiş olan Christian Barnarnd’ın ekibinde çalışarak, doçentlik tezini kalp nakli yapılmış olan hastalar üzerinde gerçekleştirdi ve 1979 yılında doçent oldu.

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde, Cape Town’da eğitimini görmüş olduğu (şu anda ülkemizde yaygın bir şekilde uygulanmakta olan) ‘femoral arter’ yolu kullanılarak yapılan koroner anjiyografi tekniğini (Judgkin tekniği) yine ilk kez ülkemizde uyguladı ve bu uygulamayı ülkemize yerleştirdi. 1987-1995 yılları arasında State University of New York Health Science’de kalp hastalıkları alanlarında araştırmalar yaptı.

1995-1997 yılları arasında Gaziantep ve İstanbul’daki birçok özel hastanede, ‘koroner yoğun bakım’ ve ‘koroner anjiyografi laboratuvarları’nı kurdu.

1997-2002 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2002-2006 yılları arasında da Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

2006-2010 yılları arasında Türkiye’de ilk ve tek sağlık üniversitesi olan İstanbul Bilim Üniversitesi’nde rektörlük yaptı. Halen İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

M. Canan Efendigil Karatay, Ali Başak Karatay ile evlidir ve çiftin Mehmet Rahmi Karatay adında bir oğulları bulunmaktadır.

“Karatay Diyeti Listesi Nasıl Yapılır-Karatay Diyeti Kitabı Zayıflatırmı” için 4 yorum

  1. ben ergenliğimden beri kiloluyum tüm kitabı okudum ilk kez bir diyeti rahatca yapıyorum haftada 1 kilo veriyorum arada acıkırsam fındık fıstık yiyorum, öğünümde doymadan sofradan kalmıyorum, yemeklerimin yağı tadı tuzu yerinde yeterli oluyor, az yağlı olsun diye yemeklerin tadını kaçırmıyorum; bundan iyisi şamda kayısı herkese tavsiye ediyorum

  2. Karatay diyet kitabı gerçekten çok sağlıklı ve sürdürülebilir bir beslenme alışkanlığı ile nasıl kilo verilir bunu iyi açıklıyor.

  3. 56 yaşındayım ve okumaya öğrenmeye doyamayan,ünüversite mezunu bir bayanım.karatay diyeti kitabınızı okudum.inanılmaz ilk defa inanarak bir diyet uyguluyorum şeker ekmek yemeden ve acıkmadan bir hafta geçirdim,iki kilo verdim.çok teşekkür ederim.yağlarımında eriyeceğinede eminim.sorum haftada bir kez olsun,biröğün yerine bir porsiyon tatlı veya pasta yiyebilirmiyim,inşaallah evet dersiniz….

  4. merhaba ben soyledıklerınızden hıc bırşey anlamadım afınıza sığınarak neden dıceksınız cünkü nekadar kendınızı kolarsanız kollayın kılo alıyorsunuz ama sız herşeyı kısıtlama yok ıy güzelde sızın soyledıklerınızı yapıyım desem ben zaten 119 kıloyum kendımce bu bana pek ıyımser gelmıyor ayrıca tıroyıt hastasıyım artı aşırı derecede kabızlık sorunum var bu dedıklerınızı yaparsam bana karı olurmu benı yanlış anlamayın 5 senedır bu kıloyu nasıl verırım dıye uğraşıyorum bama bır cozum getırmenızı ıstıyorum benım gıbı hıpo tıroytım ve artı kabızlık vucuda şıme odemım var bana yınede bu dedığınız onerılerı verıyormusunuz en kısa zamanda cevabın verırsenız cok sevınırım şimdiden teşekkür ederim saygılarımla zeynep yetimoğlu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.