1200 kalori diyeti ile zayıflama ve 1200 Kalorilik Kilo Verme Yolları

1200 kalori diyeti ile zayıflama ve 1200 Kalorilik Kilo Verme Yolları

Diyet ve beslenme uzmanlarına göre günlük minimum 1200 kalori alımı, sağlıklı bir diyet için yapılabilecek en alt değerdeki beslenme düzeyini temsil etmektedir. Yani diğer bir deyişle günlük asgari 1200 kalori almanız, sizin sağlıklı, hastalıklardan arındırılmış ve sürekli bir diyet uygulayabilmeniz için alt eşik değerdir. Bunun nedeni ise 1200 kalori diyetinden daha düşük (1000 veya 1100 kalori diyetleri gibi) vücut ve yaşam için gerekli olan besleyici maddeleri alma güçlüğü çıkmasıdır. Sürdürülebilir sağlıklı zayıflama için 1200 kaloriden daha düşük diyet formülü ve reçetelerine itibar etmeyiniz. Piyasada bulunan ve diyet uzmanlarınca geliştirilen birçok diyet türü, günlük 1200 kalori diyeti esas alınarak hazırlanmıştır.

1200 kalori Diyetinin Esasları

Bu diyet planı daha çok kalori kontrolünü sağlamak amacını taşımaktadır. Şayet diyet yapan kişiler daha az kalori alırlarsa sonuç olarak kilo verme sürecine girecekleri kesindir. Günlük 1200 kalori alarak yapacağınız diyet öncesinde, değişik besinlerin kalori değerlerini ayrıntılı halde veren diyet kitabı veya kalori listesine ihtiyaç duyacaksınız.

1200 kalori diyetinde tavsiye edilen yiyecekler nelerdir?
1200 kalori diyetinde özel olarak tavsiye edilen yiyecek grubu bulunmamaktadır. Bununla birlikte, diyetin başarı düzeyini artırabilmek için temiz ve taze mevsim meyve ve sebzelerinden, baklagiller, kepekli çavdarlı ekmek, lahana marul ıspanak gibi yapraklı bitkiler,  yemeniz tavsiye edilebilir.

Örnek 1200 kalorili Diyet Planı

Kahvaltı 1 kase kepekli kornfleks, ve içerisine yağı alınmış bir bardak süt, 1 adet muz

Öğle yemeği: Tuna balığı sandiviçi (ekmeği kepekli köy ekmeği olacak) yanında marul, domates, havuç, soğan tere, kırmızı biber, yeşil biber,  maydanoz ve nane ile yapılmış salata )1 adet küçük boy elma

AKşam yemeğinden önce: Nektarin, limonlu üzüm suyu

Akşam: 100 gram haşlanmış tavuk eti( tercihen göğüs kısmı) ¾ kase haşlanmış veya buharlanmış yeşil bezelye salatası, 1 kase marul salatası, yarım kase cherry domates, yarım kase rendelenmiş havuç, salatanın üzerine 2 çay kaşığı zeytinyağı, ve sirke karışımı, 1 adet taze armut

AKşam yemeğinin ardından: 1 adet küçük boy armut

Egzersiz Önerileri ve tavsiyeleri


Her ne kadar 1200 kilo diyeti için spesifik bir diyet önerisi bulunmasa da genel manada sağlıklı ve zinde kalmak için ve kilo kontrolü için egzersiz önemli dir gereksinimdir.  Diğer taraftan, aşırı egzersiz ve spor, 1200 kilo diyette düşük miktarda gıda alımından dolayı uzun süre yapılması tavsiye edilmemektedir.

1200 kalorilik diyetinin masraf ve maliyeti nedir?

1200 kalori diyetleri oldukça masrafsız ve neredeyse sıfır maliyetli diyetlerdendir. Kalori hesaplayan basit bir bilgisayar programı veya diyet kitabı  ile yiyeceğiniz yiyeceklerin gramaj ve kalorilerini öğrenmeniz ve günlük 1200 kalori limitini aşmamanız yeterli olacaktır.

1200 kalorilik diyetinin avantajları:

·Şayet meyve ve sebze gibi doğal ürünlerle beslenmeyi denerseniz açlık hissetmeden diyeti takip edebilirsiniz.

·Düşük kalori diyetlerinin zayıflamadaki etkisi kendisini ispatlamıştır.

·Günlük kalori limiti aşılmadığı sürece yiyecek ve içecek seçimi konusunda serbesti tanınmıştır.

·Vejetaryen ve diyabet diyetleri gibi spesifik özel diyetlerle de uyumlu bir yapıdadır.

·İlk evrelerde göreceğiniz hızlı kilo kaybı neticesinde uzun vadeli zayıflama diyet planı için de moral ve motivasyon kaynağı olur.

1200 kalorilik diyetinin dezavantajları:

·Günlük alınan besinlerin ve yiyeceklerin kalori oranlarını düzenli biçimde çetelesini tutmanız gerekir.

·Çok düşük miktarda kalori alımı yapıldığı için uzun vadede beslenme bozuklukları ve hastalıkları çıkmaması için dikkat edilmeli ve vitamin desteği yapılmalıdır.

·Bir çok zayıflama adayı, 1200 kalori diyeti gibi düşük kalorili diyetleri uygularken bitkinlik, açlık ve halsizlik hissedecektir.

·Zayıflamak için Fiziksel aktivitesi fazla olan bireylere uygun bir diyet değildir.

·Diyet sonrası tekrar aşırı kalorili besinler tüketildiğinde verilen kiloların hızla alındığına şahit olursunuz (bknz: yo-yo diyeti etkisi)

Sonuç olarak:

Uygulayacağınız bir 1200 kalori diyet reçetesinin en azından kısa vadede bir çok kişide etkili ve olumlu sonuçlar vereceğinden eminiz. Bununla birlikte uzun dönemli ve sağlıklı kilo kaybıyla zayıflamak için diyet yanında egzersiz ve yaşam tarzı yeme alışkanlıları değişiklikleriyle desteklenmiş bir formül geliştirmeleri gerektiği kanısındayız.

1200 kalori diyetini uygulayan zayıflama adaylarının, beslenme değeri açısından dengeli besinlerle nasıl zayıflanacağını seçme şansı bulacaklarından eminiz.  Bu sayede zayıflama ve diyet sürecinde karşı karşıya kaldığınız fiziksel stres te azalmış olacaktır. Diyet sürecini stres olmadan geçirebilen kişiler, uzun süreli diyet formüllerini uygulamada ve sosyal ilişkilerini aksatmadan götürmede daha başarılı oldukları bilimsel açıdan ispatlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.