Bitkisel diyet ve zayıflama ürünleri gerçekten bölgesel incelme sağlar mı?

Soru: Bİr arkadaşım geçenlerde herbalife diyetinden bahsetmişti. Bu diyette genelde yeşil çay ağırlıklı bir diyet reçetesi sunulmaktaydı. Bunu yanısıra sütle karıştıırılan bir kısım pudralar ve vitamin tabletleri de bu diyeti destekleyici maddeleri olarak veriliyordu. Diyette hiç karbonhidrat ve protein bulunamakta ve fakat bol miktarda salatanın tüketilmesine izin verilmekteydi. Herbalife diyetine göre 1 ay içerisinde 10-15 kilo verilebilmekte ve bunun maliyeti ise 250 tl civarı bir tutara denk gelmekteydi. Şimdi bir arkadaşım aşırı şişman ve bu diyetten faydalanarak hızlı zayıflama ve incelme tecrübesi yaşamak istiyor. Acaba bu söylediğim herbalife diyeti gerçekten bölgesl incelme ve çabuuk zayıflama sağlar mı? Bu herbalife diyeti ne derecede sağlıklıdır. Teşekürler.

Cevap: Ayda 10 kilo zayıflamak bir çoğumuza başlangıçta çekici gelmektedir. Hatta obezite sorunun yaşayan bir çok kişi de diyet ve zayıflama merkezlerinde bir anlamda kampa girmekte ve uzun süre zarfında aşırı kilo vermek için 1200 kalorinin altındaki bir günlük beslenme reçetesiyle ve bol miktarda bedensel aktivite ve zayıflama egzersizleriyle bir çaba içerisine girmektedir. Herbalife diyetinde olduğu gibi bazı hızlı zayıflama uygulamaları, aslında kişilerin sağlığını gerçekten bozucu etkiye sahip hatta bazen basından da taki ettiğimiz kadarıyla ölümcül etkiler oluşturabilen bir takım riskleri taşımaktadır. Bu tür hızlı zayıflama diyetlerinin en büyük riskleri şunlardır:

1) Öncelikle vücudun aşırı bir biçimde aç bırakılması neticesinde vicudumuz bu durumu ölümcül bir tehlike olarak algılamakta ve sanki bir nazi toplama kampında açlıkla mücadele eden bir bireyin vicudunun gösterdiği savunma tepkisinin aynısı gibi hareket etmektedir. Bu durumda vicut metabolizmasını yavaşlatmakta. Normalde harcadığından daha az miktarda enerji harcama meyiline girmekte ve beyin de daihl olmak üzere hayati organların daha az ve yetersiz beslenmesine sebep verecek şekilde kendisinin tüm kalori sarfiyatını kısma eğilimine girmektedir. BU dönem içerisinde ilk olarak vücutta veirlen kilolar tamamen sudan ibarettir. İleriki gönemde vücut bu açlık sürecinin devam edeceğini anlayınca artık savunma mekanizmalarını bırakmakta ve bir nevi açlıkla yavaş bir ölüm sürecine girmektedir. Bu tür düşük kalori diyetlerinin yanında aşırı fiziksel egzersizler de uygulandığında, zaten obezite dolayısıyla kalp ve damar sistemi yorgun olan kişilerde kalp krizi riski artmaktadır. Zayıflamak için bu gibi risklere girmek gerçekten de hiç akıllıca değildir. Ayrıca Herbalife diyetinde gördüğüm kadarıyla yetersiz protein ve karbonhidrat beslenmesi ve tüketimi yapılmakta, bu da bağışıklık sistmeini zayıflatan bir rol oynamaktadır. Alınan vitamin hapları ise protein gibi vücudun yapıtaşı olan bir besin grubunun etkilerini ve rollerini asla üstlenemez.


Yeşil çay bitkisinin metabolizmayı hızlandırıcı etki yaptığı ve bu nedenle yeşil çay çabuk zayıflamak isteyenler için olumlu bir etki yaptığı da bilinmektedir. ancak sırf yeşil çaya güvenerek yapılan bu tür diyetler bence kalıcı zayıflama ve sağlıklı incelme için yeterli gelmemektedir. Ayrıca bir ayda 15 kilo veren kişilerde yo-yo etkisi denilen ve diyetin bırakılması ile vücudun aynı hızda kilo almasına sebep olan metabolik bir etki-tepki zinciri de başlatılmış olmaktadır. Bu tür hızlı zayıflama iddiaları taşıyan sağlıksız diyetler yerine yaşam tarzımızı değiştirmek suretiyle sağlıklı ve uzun dönemli zayıflamanın sırlarını bulmamız bizler için daha sağlıklı ve etkili olacaktır.

“Bitkisel diyet ve zayıflama ürünleri gerçekten bölgesel incelme sağlar mı?” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.