Greyfurt Diyeti İle Zayıflamak-Greyfurt Diyeti Yorumları

Greyfurt Diyeti İle Zayıflamak-Greyfurt Diyeti Yorumları


Greyfurt diyeti: Nedir ne değildir?
Greyfurt Diyeti, dünyaca uzun zamandır iyi bilinen ve oldukça yaygın bir düşük kalori diyeti türüdür. Greyfurt Diyetinin kökleri 1930’lu yıllara dayanmaktadır ve hızlı, kısa zamanda çabuk zayıflama ve kilo vermenin alternatifsiz tek yolu olarak uzun zaman zihinlerde yer etmiş bir diyet türüdür. Aynı zamanda mayo diyeti ve Hollywood diyeti olarak ta isim yapmıştır. Ancak bu diyeti mayo klinik diyeti ile karıştırmamak gerekir. Her ikisi de birbirinden oldukça farklı yapıdaki diyet türleridir.
Greyfurt diyeti ününü, greyfurt meyvesindeki mucizevî besin maddelerine borçludur. Greyfurt meyvesinde bulunan yağ yakıcı organik maddeler, greyfurt protein veya yağ içeren besinlerle tüketildiğinde aktif hale gelmekte ve besinlerdeki yağları yakıcı bir niteliğe bürünmektedir. Neticede bu da zayıflama ve incelme anlamına gelmektedir. Her ne kadar aksi iddia edilse de greyfurt Diyetinin kısa sürede çabuk zayıflama işlevi bulunmamaktadır. Kısa sürede hızlı zayıflayan kişiler bunu her ne kadar greyfurt diyetine yorsalar da aslında vücudun aşırı miktardaki sıvı kaybı neticesinde ortaya çıkan bir durumdur.

Atkins greyfurt diyetinin değişik versiyonlarında bile greyfurt meyvesi muhakkak kullanılmakta, ancak diyetten diyete diğer karbonhidratlı ve proteinli besin maddelerinin türü ve miktarı değişebilmektedir. Bu diyetler genelde 12 günde 5 kilo vermeyi hedeflemekte ve 12 günden fazla greyfurt diyetini sürdürmek istemeleri halinde ise 2 gün ara verip dinlenmek suretiyle atkins diyetini devam ettirmeleri sağlanmaktadır. Bir kısım atkins diyetlerinde egzersiz ve spor tavsiye edilirken diğer bazı çeşitlerinde ise bir tavsiye yapılmamaktadır.

Greyfurt Diyetinde yemeniz serbest olan yiyecekler:
Greyfurt Diyetinin bir çok türünde sabah, öğle akşam ve öğün aralarında küçük atıştırmalar yapılması suretiyle çay, kahve ve bol sulu içecek içmeleri serbest bırakılmıştır.


Greyfurt diyetinin diyet planı

* Kahvaltı

2 yumurta, 2 dilim salam, kahve, 1/2 Greyfurt veya 250 gram Greyfurt suyu
* Öğle yemeği

Türlü salata, sınırsız et, ve 1/2 Greyfurt veya 250 gram Greyfurt suyu

* Akşam yemeği

Kırmızı ve yeşil sebzeler (nişasta içeren baklagiller, mısır ve patates hariç) sınırsız et veya balık eti, 1/2 Greyfurt veya 250 gram Greyfurt suyu

* Gece yatmadan evvel

250 gram yağı alınmış süt

Greyfurt Diyetinde tereyağı ve salatalarda ve kızartmalarda kullanılmak üzere bitkisel yağ kullanımı serbesttir. Ayrıca greyfurt suyunun içerisine şeker atmamaya özen göstermelisiniz. Atıştırmak için sadece akşam yemeğinden sonrasına izin verilmiştir. Günlük olarak ta ortalama 2 litre su tüketmeniz gerekmektedir.

Greyfurt diyetinin metabolizması nasıl işlemektedir?
Bu düşük karbonhidratlı beslenme diyetinde yaklaşık olarak günlük ortalama 800–1000 kalori alımına izin verilmektedir. Bu kadar düşük bir kalori alımı nedeniyle birçok kişi, greyfurt olsun ya da olmasın kolaylıkla kilo verebilmektedir. Ancak diğer narenciye ürünlerinde bulunmayan ve sadece greyfurt meyvesinin barındırdığı bu esrarlı enzimlerin ne tür bir metabolizmayı devreye soktuğu ise tam olarak çözülebilmiş değildir. greyfurt meyvesinin yağ yakıcı özellikleri yanında C vitamini deposu oluşu ve antioksidan maddeleri bol miktada yapısında barndırdığını da söylemeliyiz. Greyfurt diyeti ile kolay va çabuk zayıflamanın sınırlarını zorlayacağınızdan eminim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.