iki haftada 5 veya 1 ayda 9 kilo diyeti

Bir insan gerçekten iki haftada yani 1 ayda 9 kilo verebilir mi? Bir keresinde bir magazin gazetesinde günde 10 kilo zayıflatan ve kendisinin doktor olduğunu iddia eden sözümona bir zayıflama uzmanının zayıflama hikayelerini dinlemiş ve çok eğlenmiştim. Böyle bir olay olsa bile zayıflamak isteyen kişinin ölüm riski ile karşı karşıya kalacağı neredeyse aşikardır. Yine de en garantili ve güvenilir zayıflama yolu, günlük diyet listesi uygulayarak zayıflamadır. İyi bir zayıflama uzmanı veya hekim eşliğinde 15 günde 5 kilo vermek elbette mümkündür.
Pekala bunu nasıl başaracaksınız? onu da öğrenmek için zayıflama makalemi okuyunuz:

Diyet yapan bir beyefendiyi hayal ederek işe başlayalım. Bu zayıflama gönüllüsü kişinin adı da Ahmet Bey olsun. Ahmet bey günde 3500 kalorilik enerji harcamasını, egzersiz ve spor sayesinde başarabilmektedir. Peki AHmet beyin 15 günde 10 kilo verebilmesi için ne kadarlık bir enerji yani kalori harcaması gerekmektedir?

Ahmet Bey’in diyet ve kalori hesaplamasını kabaca şöyle yapabiliriz:

1 kilogram yağ yada fazla kilo kabaca 7.000 kalori demektir.
10 kilogram yağ yada fazla kilo ise 70.000 kalori olarak hesaplanır.
1 AY ise 4 buçuk hafta veya 30 gündür
70.000 kaloriyi 30 güne böldüğümüzde günlük 2350 kaloriye denk gelmektedir. Bu zayıflamak için ekstradan harcanması gereken günlük kalori miktarıdır.


Diyetçi Ahmet Bey’in 1 ayda 10 kilo zayıflamasını sağlamak için Ahmet bey’in her gün fazladan 2500 kalori harcaması gerekmektedir. Ahmet beyin günlük kalori ihtiyacının 2,500 kalori olduğunu farz edersek, ( bayanlarda bu miktar 1800-1900 kaloridir) Aç kalmadan zayıflamak istemesi halinde günlük 5000 kalorilik bir efor harcaması gerektirmektedir. biz Ahmet Bey’in 1200 kalori veya 1100 kalori diyeti yaptığını farz edersek bu durumda günlük olarak enerji harcamasını 3700 kaloriye düşürmesi yeterli olacaktır. Bunun 2500 kalorisini Ahmet beyin bünyesi kendisi harcayacağına göre geriye kalan 1200 kalori ise spor ve egzersiz yoluyla harcanması gerekecektir.

Özetlersek

Diyetçi Ahmet beyin zayıflamak ve kilo vermek için asıl büyük sorunu, normalde yaptığı günlük enerji harcamasından çok daha fazlasını harcamak zorunda olmasıdır. Yani normalde 2300-2500 kalori harcayan yetişkin bir erkeğin bu kalori harcamasını 3700 lere çıkartması gerekmektedir ki bu gerçekten iddialı bir orandır. Düşük kalorili diyet listesi ve diyet reçetesinin yanında bir de aşırı miktarda egzersiz ve efor gerektiren bu tür diyetlerin vücudu yoracağı şüphesizdir. Bu nedenle 1 ayda 10 kilo zayıflama ve kilo verme diyetlerinin haddinden fazla uygulanmaması gerekmektedir.

“iki haftada 5 veya 1 ayda 9 kilo diyeti” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.