Resimli Bölgesel Basen Kalça Zayıflatma – İncelme Egzersizleri ve Hareketleri

Karın egzersizleri: Basen, Kalça, bel ve karın bölgelerin zayıflatan ,bölgesel zayıflama hareketleri, bölgesel zayıflama egzersizleri aslında en sağlıklı ve doğal bölgesel zayıflama yöntemleri olarak adlandırılabilirler. Bölgesel zayıflama merkezleri veya salonlarına abone olarak bu hareketleri salon ortamında yapabileceğiniz gibi evde de bölgesel incelme hareketleri ve bölgesel incelme egzersizlerini uygulayabilirsiniz. Evde yapılabilecek 10 adet zayıflama egzersizi ile sizlere ev ve ofis ortamında en hızlı ve kolay zayıflama hareketlerini sunuyorum.

şınav çekme resimli egzersiz
1) Şınav çekme hareketi  bel ve karın zayıflatan hareketler dir

Evde yapılabilecek en güzel ve zayıflatan egzersiz hareketi elbette ki şınav çekme hareketi olacaktır.  Zayıflama egzersiz yöntemleri içerisinde göğüs kaslarını, kol kaslarını, omuzları, triseps bölümlerini, karın kaslarını, kalça ve baldır kaslarını bu denli çalıştırarak bölgesel incelme sağlayabilen zayıflama hareketlerinin sayısı oldukça azdır. Şınav hareketi ile egzersiz, bir yandan kasları sıkılaştırırken diğer yandan da yağ yakıcı bir metabolizma aktivitesi oluşturmaktadır. Şınak çekmek neden zayıflatır ve yağ yakar? Çünkü şınav çekme hareketi kas oluşumunu tetikleyerek karın, omuz ve bacaklarda kas dokusunu artırır. Kas hücreleri tam anlamıyla enerji harcamaya doymayan hücrelerdir. Bu nedenle kaslı kişilerin günlük alması gereken kalori miktarı da normal insanlarıa göre neredeyse iki katına yaklaşmaktadır.


Şınav çekme egzersizi nasıl yapılır?
Bildiğiniz mekik çekme pozisyonunu resimdeki gibi alınız. Kolları paralel bir biçimde yere dokunacak şekilde avuç içiyle hafifçe dokunarak tutunuz. Şınav çekme pozisyonunda vücudunuz ip gibi olmalıdır. Kollarınız vücudunuza 90 derecelik açı teşkil edecek şekilde göğüs hizasını belli belirsin zemine dokundurmak suretiyle Şınav çekme hareketini uygulamış olacaksınız.
Vücut squat hareketi
2) Vücut squat hareketi ile bacak, baldır, ve kalça zayıflatma egzersizleri

Zayıflamak için bacaklarımızda bulunan yüzlerce bacak kasını da çalıştırmamız gerekmektedir. Bacak kasları hem yüksek oranda kalori ve enerji harcayarak bölgesel zayıflama çalışmalarımıza yardımcı olur. Hem de basen, kalça ve baldır bölgelerinde oluşan aşırı kilolar ve yağlanmaya çare olur. Dört Başlı Kas (Kuadriseps Kası), baldır kasları ve kalça kasları egzersizleri, hem bacak bölgesinin bölgesel incelmesinde hem de vücudun geneli itibarıyla zayıflamasında kilit rol oynayan ana egzersiz, vücut squad hareketleridir. beden squat hareketi sadece bcak kaslarını değil, karın ve omuz kaslarını da harekete geçirir. Bu da göbek yağlarının eritilmesi anlamına gelmektedir.

Vücut squat hareketi nasıl yapılır:  Resimde görüldüğü gibi sandalyede oturma pozisyonuna gelesiye kadar çömeliyoruz. Bu sırada ellerimiz ensemize bağlı oluyor. Sandalyede oturma pozisyonuna gelince 10 saniye kadar bu şekilde kalıp tekrar ayağa kalkıyoruz.  Göğüsümüz dışarıda ve avuç içimiz ensemize değecek pozisyonda olması gerekiyor. Oturma pozisyonunda baldır kaslarımızı kasarak enerji harcıyoruz. Özellikle bölgesel incelme yöntemleri arasında baldır ve basen zayıflatan bir hareket olarak tavsiye ederim.
Barfiks hareketi
3) Barfiks Çekme Hareketi ile omuz, kol ve bel zayıflatma egzersizleri

Barfiks çekme hareketinde kollara binen baskının bu sefer bir versiyonu da şınav çekme hareketinde meydana gelir. Barfiks çekme hareketi özellikle omuzları düşük olanlara, kol sarkması şikayeti olanlara, kol ve omuz bölgesi bölgesel zayıflama ihtiyacı olanlara oldukça ideal gelir.Barfiks hareketinde kollarımızla bir adet çelik profile tutunarak vücudumuzun ağırlığını kollarımızla barfiks paneline doğru kaldırmaya çalışacağız.  Barfiks hareketi ile vücudumuzdaki en büyük kas kitlesi olan latissimus dorsive  biseps kasları aynı anda hareket etmekte ve muazzam bir enerji harcamaktadır. Barfiks çekme hareketi oldukça hızlı zayıflatan bir zayıflama egzersiz yöntemidir. Barfiks hareketinde kollarımızı dirsekten bükerek barfiks borusuna yada çubuna, çenemizi değdiresiye kadar vücudumuzu kollarımızla çekiyoruz. Kollarımız ne fazla açık olmalı nede tamamiyle kapalı olmalıdır.
basen eritme egzersizi ve hareketi
4) step up hareketleri ile basen, kalça ve baldır inceltme egzersizleri

Bir tabure üzerine tek ayağınız üzerinde çıkıp dinelerek ve tekrar inerek yapılan bir harekettir. Resinli zayıflama hareketinde de gördüğünüz üzere hızlı bir biçimde 50 kez inilip çıkılarak yapılabilen bu hareket,  kısa sürede bacak selülitlerini eriten egzersizler olarak aklınızda kalacaktır. Bisiklet kullananların bacaklarında selülit ve sarkma sorunu olmamasının temel nedeni, bacaklarını step up hareketinde olduğu gibi çalıştırmalarıdır.
Plank hareketi
5) Plank hareketi ile karın zayıflatma egzersizleri


Hareketin pozisyon başlangıcı, şınav çekme hareketi ile neredeyse aynıdır. Ancak şınav çekme hareketinde olduğu gibi kollar bükülerek yere eğilme hareketi yapılmaz. Onun yerine düz bir çubuk gibi pozisyon alınarak kolların üzerinde beklenir. Bu esnada da karın kasları gerilecek şekilde ayap uçlarını geriye doğru kasarız. Bu hareketi 1 dakika dinlenme fasılaları ile 5 dakikalık 2 ayrı seansta yapınız. Göbek eriten ve göbek zayıflatan bir hareket olarak Plank hareketini uyguladığınız sürece karın kaslarınızın güçlendiğini hissedeceksiniz.
Romanian deadlift hareketi
6) Tek ayak üstünde durma hareketi (Romanian deadlift)

Tek ayak üzerinde durarak diğer ayağınızı ve bedeninizi T şekli oluşturacak biçime getiriyoruz.  Ellerimize 2 şer kiloluk 2 dambıl alırsak bacaklarımızı daha fazla kasabiliriz. Bu hareket, baldır ve bacak bölgesi zayıflama ve incelmesini sağlar, kalça estetiğini düzeltir ve selülitleri yok eden bir egzersiz hareketi olarak öne çıkar. Hareketi ağır ağır yaparak T vaziyetine gelince tekrar bacağı kırmadan düzeltiyoruz. Bunu 10* 3 30 adet tekrar ediyoruz.
Kol inceltme egzersizi
7) Stick-Up -duvar şınavı hareketi
Bu hareketi yapmak için  ilk önce bir duvara yüzümüzü dönük olarak iki elimiz üzerine eğimli bir şekilde  yaslanmamız gerekmektedir. Basketbol oyununda olduğu gibi iki elimizi de havaya kaldırarak duvara şınav pozisyonunda kendimizi 30 derece eğimle yaslıyoruz.  3 çarpı 10 yani 30 kez duvara eğimli vaziyette şınav çekiyoruz. Bu pozisyonda tüm yükler omuz ve kollara biniyor. Özellikle mol ve omuz bölgesindeki fazla kiloları eritme ve bölgesel zayıflama için duvar şınavı hareketini öneriyoruz.
Kelebek kol hareketi ve egzersizi
8) Kelebek kol hareketi

Şınav hareketi pozisyonunu alıyoruz ama şınav çekmeyeceğiz. Onun yerine bir kolu 180 derecelik açıyla tam gökyüzüne doğru kaldırırken diğer elimizle de yere basarak vücudumuzun ağırlığını taşıyacak bir ağırlık merkezi oluşturacağız. Bu hareket te hem yan bel kaslarını güçlendirirken diğer yandan da karın bölgesinde bölgesel zayıflama sağlayacaktır.
yarım mekik hareketi
9) Yarım mekik çekme hareketi

Bu harekette ayakları da 30 derece açıyla kaldırarak mekik hareketinin bir benzerini uyguluyoruz. Karın ve kasık bölgesinin bölgesel zayıflama ve incelmesi için ideal bir harekettir. Gergin vaziyette ayak uçlarına parmaklarımızla dokunur vaziyette 20 saniye kadar bekliyoruz. Karnımızda hafif bir yanma hissedince dinlenerek tekrar devam ediyoruz.
omuz presi hareketi
10) Omuz presiyle şınav çekme hareketi

Bu harekette te bir oturak üzerine ayaklarımız 30 derece açı oluşturturacak biçimde yüzü koyun ellerimizin üzerinde dineliyoruz. Yani şınav çekme hareketine çok benziyor ama ayaklarımız yer yerine oturağa basacak. Bu şekilde omuzlara yük bindirerek 3 çarpı 10 toplam 30 kez şınav çekiyoruz. Bu hareket hem karın kaslarını hem de kalça ve baldır kaslarını aynı anda çalıştırırken de omuzların dik ve gergin kalmasına yardımcı oluyor.

“Resimli Bölgesel Basen Kalça Zayıflatma – İncelme Egzersizleri ve Hareketleri” için 16 yorum

  1. bu site gerçekten çok güzel dememi beklemeyin amaaa gerçekten çokkkk güzell

  2. abicim hareketler harika 1 -2 ay çalışsam çita gibi olurum sonra hergün mekik 2 ay mekik sonra baklavalar çıkar sonrada full damble

  3. bir aydir diyet yapiyorum sabah aksam yüz yarim mekik 5´er dakika step yapiyorum bide sogan suyu iciyorum 7 bucuk kilo verdim:)ama yaza kadar daha 30 kilo var vermem gereken bu moralle insallah devam

  4. 6. hareketi çözemedim acaba nasıl yapılıyor tam olarak anlatır mısın? ayrıca site gerçekten müthiş..

  5. inşallah işe yarar ya. bacaklarım baldrlarm kaln ya bayan mıyım erkek mym belli değil.

  6. Umarım işe yarar.Okulların açılmasına tam 1 ay var.Olacakları sabırsızlıkla bekliyorm.

  7. boyle bir site yaptiginiz icin tesekkur ederim bu hareketleri hangi saatte yapmali ve gunde hepsi birlikte ne kadar zaman yapilmali yani sirada diyet uygulanmalimi?

  8. bu site gerçekten harika, hareketlerin hepsi işe yarıyor. Ben yaptım anında terledim. yani harika bir zayıflama sitesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.