Egzersiz ve spor yapmanın faydaları nelerdir- Egzersiz yapmak zayıflatırmı?

Egzersiz ve spor yapmanın faydaları nelerdir- Egzersiz yapmak zayıflatırmı?

Fiziksel egzersiz ve spor hareketleri, vücudunuzun sağlığı ve sıhhatinin sürdürülebilmesi için önemli bir gereksinimdir. Egzersiz yapmanın faydaları nelerdir:

-Egzersizler kaslarımızı güçlendirerek, vücut ağırlığımızı sağlıklı bir biçimde sürdürmemizi sağlarlar.

-Egzersiz yapmak aynı zamanda genel sağlığımız ile vücut direncimizin de yüksek seviyede tutulmasına yardımcı olurlar.

-Düzenli ve sık aralıklarla yapılan egzersiz ve beden eğitimi hareketleri aynı zamanda immün sistemi (bağışıklık sistemi) güçlendirerek kalp krizi, diyabet şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kemik hastalıkları gibi rahatsızlıkların görülmesine engel olur.

-Buna ek olarak egzersiz ve spor hareketleri, psikolojik depresyon (çökkünlük) ve akıl-ruh hastalıklarının görülme riskini de aşağı çekerler.

-Egzersiz yapmak sizi çevik, esnek dayanıklı ve dirençli kılar.

-Egzersizleri düzenli yapmanın büyük armağanı ve faydalarından birisi de düzgün bir uyku düzeni sağlamasıdır.

Egzersiz ve beden hareketleri çeşitleri:

Yapabileceğimiz çok sayıda çeşitli egzersiz örnekleri mevcuttur. Bunlardan hangilerini uygulayabileceğimiz, yaş, cinsiyet ve sağlık durumumuza göre tespit edilirler. Misal olarak aerobik egzersizleri ( kardiyo vasküler egzersiz hareketleri olarak ta bilinirler) kalp ve akciğer rahatsızlıklarının gelişimine engel olur. Aerobik, dans, bisiklete binme, yüzme, gibi egzersiz ve spor çeşitleri ise diğer tür yaygın egzersiz örnekleridir. Vücudumuzu ve adale kemik yapımızı güçlendiren, vücut ağırlığımıza karşı yapılan hareketlere örnek olarak ise. yürüme, jogging, tırmanma, kayak yapma, dağcılık gibi egzersiz ve spor örneklerini verebiliriz. Ağırlık ve halter çalışmaları da bu tür egzersizlere iyi bir örnek teşkil ederler.


Egzersizlerin bireysel tercihi nasıl yapılır?

Her bireyin vücut ve metabolizma özellikleri diğerinden farklıdır. Bu nedenle amaç ve ihtiyaca binaen değişik kişilere değişik egzersiz ve spor hareketleri tavsiye edilir. Bu tavsiye edilen egzersizlerin duruma göre, haftada 3–6 kez 30–45 dakika yapılması yeterlidir. Her ne kadar egzersiz ve idmanın vücuda sayısız faydaları olsa da, aşırı miktarda yapılan egzersiz hareketlerinin faydalı olduğunu söyleyemeyiz. Bilhassa gebe veya yaşlı iseniz bu durumda aşırı egzersizler bazı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilirler. Bu nedenle hamile, hasta veya yaşlı iseniz doktor tavsiyesi ve gözetiminde egzersiz ve spor yapmanız tavsiye edilir.

Günlük rutin zayıflama egzersizleri nelerdir?

Zayıflama Egzersizleri denilince spor salonlarında veya atletizm pistlerinde harcanan hareketli saatler anlaşılmamalıdır. Ayrıca zayıflama aletleri adı verilen ve kolayzayiflama.com sitemizde zayıflatan bir çok alet te zayıflamak için kullanılabilmekte ve faydalı olmaktadır. Tabi zayıflatan hareketler bununla sınırlı değil.  Bazı günlük aktiviteler de değişik egzersiz ve spor hareketlerinin sağladığı faydaya eşdeğer etkiye sahip olabilirler. Misal olarak asansör yerine merdiven kullanmak, öğle ve akşam yemeğinden önce kısa yürüyüşlere çıkmak, ev temizliği, bahçe işleri, bahçıvanlık gibi uğraşılar edinmek, gibi basit şeyler bile iyi bir egzersizden çok daha faydalı olabilmektedir. .Kilo vermek ve zayıflamak için araba kullanmayı azaltarak yürümeli veya bisiklete binmeli ve bunu alışkanlık haline getirmeliyiz. Şayet bisikletimiz veya güzel bir çift spor ayakkabımız yoksa yarın ilk iş olarak bunları temin etmeye ne dersiniz?

“Egzersiz ve spor yapmanın faydaları nelerdir- Egzersiz yapmak zayıflatırmı?” için 11 yorum

  1. Egzersiz yaparak kısa sürede aşırı ve fazla kilolardan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.