ip atlamak zayıflatırmı- ip atlayarak zayıflama

ip atlamak zayıflatırmı- ip atlayarak zayıflama – ip atlama zayıflatır mı
İp atlamak zayıflamanın en kolay ve etkili yollarından birisidir. Birkaç TL ye alabileceğiniz bir atlama ipi ile evde dışarıda ve hatta mesai aralarında iş yerinde bile ip atlayarak kilo vermenin tadına erebilirsiniz. İp atlamak, diğer zayıflama aletleri ile pahalı zayıflama çabalarınız ile yarışabilecek kadar hızlı zayıflatan, ucuz, sağlıklı ve etkili bir zayıflama yöntemi olarak aklınızda olmalıdır.

İp atlamanın faydaları nelerdir
İp atlamak, kardiyovasküler hareketler adı verilen, kalbi yormayan ancak metabolizmayı hızlandıran hareketler, egzersizler arasındadır. Hatta denebilir ki kardiyo egzersizlerinin en güzel formu ip atlamaktır. Günlük 25 -30 dakikalık tempolu bir ip atlama çalışması, sizlere hem kalori yaktıracak hem de kan dolaşımını hızlandırarak damarlarınızı açacaktır. Kan dolaşımının hızlanması nedeniyle oksijen hücrelere daha fazla gidecek ve metabolizmamız hızlandığı için daha fazla kalori yakılacaktır. İp atlamanın faydaları sadece bununla sınırlı değil. İp atlamak hem üst hem de alt beden kaslarını güçlendirir ve kemiği yoğunlaştırır. Boy uzatma egzersizi olarak ta yarar sağlar. 1500 metre yürüyerek verilecek kiloyu 8 dakika ip atlayarak sağlayabilirsiniz.

İp atlamak kaç kalori yaktırır: İp atlama ve kalorisi:

İp atlarken temponuz harcanacak kaloriyi tayin eder. Ancak orta tempo ile ip atlayan birisi dakikada 11 kalori yakar. Hızlı tempoda bu oran 15-17 kalori miktarını bulabilir.


ip atlamaya hazırlık nasıl yapılır?
Öncelikle ayağınızı rahat tutacak bir spor ayakkabısı giyerek ve eşofman takımımızı hazırlayarak işe başlayalım. Ayakkabılar hafif olmalı ancak darbe emecek kaliteli kauçuk tabana sahip olmalıdır. Diğer yandan ip atlanacak zemin seçimi de önemlidir. Bilhassa tahta zeminler, ip atlamak için idealdir. Eklemlerinizi yıpratmamak için mümkünse beton zeminde zıplamayın. Atlama ipini spor mağazalarından 10-20 tl ye temin edebilirsiniz. ip atlanacak yerin büyüklüğü 2 metre eninde 1.5 metre boyunda olması yeterlidir. ipin uzunluğu yerden koltuk altına kadar olması gerekir. Daha uzun ipi yönetmek zordur. Kısası ise rahatsızlık hissi yaratır.

İp atlama egzersizleri ipuçları

İp atlayarak zayıflamak için en azından 30 dakika ip atlamak gereklidir. En azından 25 dakikalık süre zarfında vücut ısınacak ve yağ yakmaya başlayacaktır. İlk 5 dakika hafif tempo ile zıplayın. Daha sonra tempoyu artırın. Son 3 dakika da tempoyu yavaşlatın ve egzersize son verin. İp atlamanın bir çok teknikleri vardır. Daha sonraki yazılarımızda ip atlama teknikleri hakkında da geniş bilgi vereceğiz. Son olarak ip atlama egzersizlerine başlamadan evvel, olası bir sakatlığı engellemek için bir miktar eklem ısıtma ve esneme hareketi yapmanızı tavsiye ederim. İp atlama egzersizine yeteri kadar ısınma hareketi ile hazırlandığında yürümekten bile daha güvenli olan bir zayıflama ve kondisyon hareketi olduğunu söyleyebiliriz.

Anahtar kelimeler: ip atlamak boy uzatır mı, ip atlamak kaç kalori, ip atlamak kaç kalori yakar, ip atlamak kaç kalori yaktırır, ip atlamak zayıflatırmı, ip atlamanın faydaları, ip atlamanın faydaları nelerdir, ip atlamanın faydaları ve zararları, ip atlamanın yararları,

“ip atlamak zayıflatırmı- ip atlayarak zayıflama” için 4 yorum

  1. BENDE GÖBEGİMİ VE BASENLERİMİ ERİTMEK İSTİYORUM HRGÜN AKŞAM 1500 TANE İP ATLIYORUM SİZCE İP ATLAMANIN FAYDASI VARMI?

  2. İp atlayarak zayıflamak istiyorum ama hiç bir antrenman tekniği bilmiyorum. İp atlama egzersiz yöntemleri ve antrenmanı nasıl yapılır şeklinde bir yazı yazabilir misiniz. Yazılarınız çok güzel ve kaliteli. İlgiyle takip ediyorum. Kolayzayifma.com gerçekten türkiyedeki en kaliteli diyet sitesi olma yolunda ilerliyor. Çok teşekkür ederim paylaşımlarınız için

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.