Koşmak bacakları inceltir mi-Koşarak bölgesel zayıflamak mümkün mü

Koşmak bacakları inceltir mi-Koşarak bölgesel zayıflamak mümkün mü

Koşmanın vücuda faydaları zaten tartışılmaz. Bunun yanında koşmak, özellikle kalça bölgesinin alt kısmı olarak bilinen baldır, basen ve bacak bölgelerinin incelmesi için özel bir önem arz etmektedir. Tabi koşarak bacak inceltmenin de kendine has incelikleri var:

1) Öncelikle ayağınıza hafif bir kum ağırlık ya da bileklik takmak, bacak inceltmek içim gerçekten oldukça etkili bir yöntem olmaktadır. Bu sayede bacak kemikleri ve kıkırdak hücreleri boyuna uzaması için hafif ama sürekli baskı altında kalmakta ve bu da hem bacak uzaması hem de bacak incelmesi için oldukça işe yaramaktadır.

2) Günlük olarak koşu yaparak bacak inceltecekseniz ortalama 6000 adım, yürüyüşle bacak inceltme için ise ortalama 10 bin adım yürümek gerekmektedir. Bu miktar zarfında hem 500 kalori yakmış olacaksınız hem de bacak kasları ve kan damarlarındaki oksijen tüketimi had sahfaya ulaşacağı için kalıcı yağ yakımı yoluyla incelme sağlanacaktır.

3) Koşuyu günün aynı saati, mümkünse her gün, mümkün değilse 2 günde 1 kez peryodik olarak tekrar etmek gerekir. Bu sayede vücudunuz bir biyoritm yakalayacak ve koşu sonunu elde edilen yüksek metabolizma hızı, 24 ya da 48 saate yayılacaktır. Zaten maratoncuların bu denli zayıf kalabilmelerindeki yegane sebep, vücudun koşma yoluyla metabolizma hızının normal insanlara göre neredeyse % 50 daha fazla olmasıdır.

4) Koşma aktivitesi yaparken kesinlikle sert zeminde yapmayınız. Hele bir de fazla kilolarınız var ise bu durumda bacaklardaki tendonlar ve eklemler baskı altına alınmakta ve ileride menisküs ve sakatlık riskini çoğaltmaktadır. Hiç bir riske girmeden fazla kilolarla egzersiz yapmak için ilk önce 20 dakika dan başlayıp her hafta 2 dakika artırarak 15 hafta sonunda 50 dakika ya çıkarmayı deneyiniz. Zaten bu süreçte en az 8-10 kilo zayıflayacağınız için bu kadar yoğun bir tempoya vücudunuz hazır hale gelecektir.

5) Koşmadan evvel ısınma hareketleri ve kültür fizik hareketleri ile bacak esnetme denemeniz faydalı olacaktır. Bu sayede hem kaslarınız ısındığı için daha fazla kalori yakacak hem de sakatlık ihtimali sıfıra düşmüş olacaktır.

6) Koşu sırasında dinlenmek isterseniz tempolu yürüyüş moduna geçmelisiniz. Koşmayı bırakıp bir kenarda dinlenmeye kalkarsanız emin olun ki tekrar koşmayacaksınız. Tempolu yürüyüş modunda 5 dakika kadar devam edip yie ağır ağır koşma moduna geçiniz.

7) Şayet sigara içiyorsanız özellikle koşunun hemen ardından asla sigara yakmayın. Ciğerleriniz açılmışken sigara dumanı tüm bronşlara ulaştığı için zararlı etkileri daha fazla olacaktır.

“Koşmak bacakları inceltir mi-Koşarak bölgesel zayıflamak mümkün mü” için 4 yorum

  1. Derya simdi bacaqlarinin incelmesi icin kosman lazim ve spor yapman lazim yoksa bacaqlarin asla zayiflamaz☺☺

  2. Sporcuyum bacaklarım yağsız kaslı fakat kalınlar bunları nasıl inceltebilirim…

  3. benim bacaklarım çok kalın ve bacak bacak üstüne bile atamıyorum. selülitlerim de var. napçaz şimdi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.