Pilates ile zayıflama egzersizleri

Sadece 20. yüzyılın son çeyreğinde değil, 21. yüzyılın en gözde spor olan Plates, (türkçe pilates olarak ta yazılır) Madonna, Hugh Grant, Britney Spears, Julia Roberts gibi ünlüler tarafından da uygulanmakta olup, güçlü ve daima sağlıklı bir vücut yaratmayı ve sağlıklı zayıflamayı hedeflemektedir. Joseph Plates’in, “kontroloji” adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğü öngören denge nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezidir. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kasları güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan bir sistemdir


Joseph Plates, egzersizlerini şöyle tanımlamıştı:

“Sadece 3 derste farkı hissedecek, 10 derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız”.

Pilates egzersizlerinin amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Pilates’e göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilates’te kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz dahi ince görünürsünüz. Sakatlanmalar zorlaşır, dayanıklılık artar, metabolizma hızlanır.


Günümüzde her 10 kişiden 8′i, özellikle sabit durarak veya oturarak çalışanlar iskelet ve kas sistemi sorunları sonucu sırt ve boyun ağrıları çekmektedirler. Bu sırt ve boyun ağrıları bir taraftan sizin günlük yaşamda hareketli bir hayat sürmesini eglellerken diğer yandan da ilerleyen yaşlarda ortaya çıkması muhtemel iskelet sistemi rahatsızlıklarına uygun ortam hazırlamaktadır.

Pilates egzersizlerini özellikle düşük kalorili ve sağlıklı bir diyet formülü ile birleştirmeyi başardığınızda hayat boyu şişmanlık ve fazla kilo sorununuz kalmayacaktır.
Siz veya yakınlarınız buna benzer sorunlar yaşıyor musunuz? Pahalı ve uzun süren fizik tedavi seansları sonucunda bile ağrılarınız hala devam ediyor mu?

O zaman siz de en yakın plates salonuna giderek kaydolun ve hızlı, kolay, çabuk ve etkili zayıflamanın tadını çıkartın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.