Zayıflamak için ne yapmalıyım: Ender saraç tavsiyeleri

Zayıflamak için ne yapmalı? Zayıflamak için ne yapmalıyım: Ender saraç tavsiyeleri


Diyet ve Beslenme uzmanı Dr. Ender Saraç, zayıflamak için ne yapmalıyım diye soran okurlara önemli zayıflama önerileri veriyor. Ender Saraç gerçekten de zayıflamanın yollarına değinmiş ve bizlerin çoğu zaman unuttuğu gerçekleri bizlere hatırlatarak “zayıflamak için ne yapmalı” sorusuna ışık tutuyor. Zayıflamak için yapılması gerekenler‘e ilişkin Ender Saraç’ın görüşleri ve tavsiyeleri:

Zayıflamak için kendimizi kararlı olmalıyız ve zayıflama sürecine psikolojik açıdan hazırlamalıyız:
Ender Saraç, zayıflama iradesinin ve kararlığının zayıflamak isteyenler için en önemli gereksinim olduğunu ifade ediyor ve şu hususları ilave ediyor:  Şayet zayıflamak için iradi açıdan kararlı iseniz ve kendinizi hazır hissediyorsanız zayıflama çabalarına girebilirsiniz.  Şişman ve aşırı kilolu kişilerde görülen ve adeta bir virüs gibi insanın içini yiyen boş vermişlik hissi yenilmeden zayıflama diyetlerine başlanmamalıdır.
Zayıflama konusunda yapılan en önemli hata nedir?
Ender Saraç, zayıflamak için diyet yapmak  isteyenlerin yaptığı en büyük yanlışı diyet disiplinsizliği olarak gösteriyor.
Zayıflama süreci disiplin gerektirir. Toplumumuzda ise disiplin eksikliği yaygındır. Genelde her işte olduğu gibi diyetlere de hevesle başlayıp kısa sürede disiplin kaybından dolayı yarıda bırakıyoruz.  Kısa süreli diyetler ile bedenimizi bezdirmek yerine yıl boyunca uygulanabilecek hafif beslenme tedbirleri almak daha akıllıca bir yol olacaktır.
Zayıflamak için sadece dengeli beslenme yeterli midir?
Ender Saraç, dengeli beslenmenin zayıflama için tek başına yeterli olamayacağını ve beslenme ile diyet çabalarının mutlaka egzersiz ve yürüyüşle desteklenmesi gerektiğini ifade ediyor.
Bilinçli beslenme işin en önemli ayağıdır. Fakat sadece doğru beslenmeyle olmaz; mutlaka düzenli egzersiz de gerekir. Şok diyetler, açlık rejimleri, zamana karşı yarışan diyetler, tek gıda rejimleri, 10 gün lahana çorbası, karpuz diyeti, karbonhidrat diyeti, sadece protein diyeti, bütün bunlar yanlış. Dengeli beslenilmeli. Ama sadece bilinçli diyetle de olmaz, düzenli egzersiz, yürüyüş yapılmalı. Haftada üç- dört gün,bir buçuk saat civarında orta sporlar; mesela tempolu yürüyüş, hafif koşu, fitness, aerobik, yüzme, neden zevk alınıyorsa, o spor yapılmalı.
Zayıflamak için bitkisel zayıflama ürünleri faydalı mı
Ender Saraç, zayıflama diyetlerine ve egzersizlerine yardımcı olmak için zayıflatan bitki çayları, doğal ve bitkisel zayıflama preparatlarının kullanmasında bir sakınca görmüyor. Yeter ki sağlığı bozucu maddeler içermesinler.


Bitkisel çaylar zayıflatırmı?
Bitkisel çaylar özellikle birkaç bitki çayının karışımı ile hazırlanırsa etkili olur. Piyasada form çayı adı verilen bitki çaylarının formülleri incelendiğinde hızlı zayıflama sağladığı görülüyor. Zayıflama çayları ne kadar içilmeli sorusuna ise Ender Saraç günlük 2-3 çay bardağı veya fincanı içilmesinin yeterli olacağını söylüyor. Ancak 10 günden fazla süreyle aralıksız bitki çayı içmenin sindirim ve beslenme açısından zararları olabilir.  Bunun dışında, bağırsakta gaz sorununa rezene çayı, iştah kesici olarak ıhlamur çayı, hazım kolaylaştırıcı olarak zencefil çayı, yine iştah kesici olarak  adaçayı, metabolizma  hızlandırmak için yeşil çay, bağırsakları çalıştırmak için sinameki çayı, kan şekeri düşürmek için kekik çayı içilebilir.
Diyetlerde baharat kullanımı zayıflatırmı ?
Baharat kullanımı zayıflatan diyetlerde çok etkili ve önemli bir yere sahiptir. Misal olarak zencefil baharatı yağ yakıcı ve karaciğerden toksin atıcı özellikler barındırır. Biberiye zayıflatır ve damar sertliğini önleyen antioksidan maddeler içerir. Kekik çayı şeker hastalığına iyi gelir. Sarımsak kilo verdirir ve metabolizma hızlandırır.   Zaten uzakdoğuda ve hindistanda ayuverda bitkisel tıp biliminde zayıflamak için baharat tabletleri sıklıkla kullanılmaktadır.

“Zayıflamak için ne yapmalıyım: Ender saraç tavsiyeleri” için 10 yorum

  1. Hocam ben 1,70 boyunda 86 kg olan 38 yaşındayım. Caterıng işinde yönetici olarak çalışmaktayım.Fazla kilolarımdan kurtulmak için ne yapmalıyım.

  2. brc club güzellik merkezinde artık kilo vermek çok kolay haftada 2 beden garantilyoruz lütfen ek bilgi için iletişim : 2345020

  3. ya size kim yardım edecek..homili gırtlak yiyorsunuz sonrada yardım edin..bayanlar yediklerinize içtiklerinize dikkat edin, zayıf kadınlar niye zayıf bir bakın, dikkatli besleniyorlar, spor yapıyorlar.az yemek yiyin, çok hareket edin, bu kadar.içinizde biraz hırs olsa hepiniz başarırsınız…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.