10 Sıradışı diyet yöntemi ile zayıflama ipucu

Yaklaşık 2 ayda 20 kilo kaybeden bir arkadaşımın tavsiyeleri üzerine bu diyet ve zayıflama makalesini yazmaya karar vermiş bulunuyorum. Öncelikle diyet program ve uygulamalarında gördüğüm en büyük eksiklik, motivasyon ve güdüleme eksikliğidir. Hedefi tutturmaya kendini adamış bir diyet uygulayıcısının kilo verme süreci, kararsız insanlara göre daha verimli geçmektedir. Bunun yanında bazı sıradışı ve alışılmadık diyet ve zayıflama çözümleri ile de kilo vermeyi başarabilirsiniz. Bu 10 adet sıradışı zayıflama stratejilerine bir göz atalım:

1) Diyet yapmaya karer verir vermez kendinize dijital bir kantar alınız.

Çok basit görülen ama çoğumuzun ihmal ettiği bir gerçek, diyet sırasında verdiğimiz veya veremediğimiz fazla kiloları tam olarak ölçemememizdir. Klasil basküller zamanla içlerindeki yayların gevşemesinden dolayı hassasiyetlerini kaybeder ve yanlış ölçüm yaparlar. Geçenlerde tefal mağazalarında gördüğüm güzel ve kaliteli dijital basküllerin fiyatı ortalama 30-40 TL civarıydı. Piyasada daha ucuzları da mevcut. Karar sizindir ama sağlıklı bir diyet ve zayıflama stratejisi çıkarabilmek için mutlaka dijital bir baskülünüz olmalıdır.

2) Her gün belli bir saatte kilonuzu tartınız
Diyetisyenler genelde haftada bir tartınmayı önerseler de benim kanaatime göre günlük tartınma, gün içerisindeki yeme içme davranışlarınımızı da kontrol altında tutmaya yaramaktadır. Günlük 100-150 gram kilo vermek gibi gerçekçi bir hedefi tutturmaya çalışmalısınız.

3) Günde 8 bardak su için
Genelde her diyet uzmanı su içmeyi tavsiye eder ama benim tavsiyemin arkasında yatan neden daha az bilimseldir. Tamamen açlığı bastırdığına inandığım için bu tavsiyeyi yapıyorum. 4 bardak sabah ve 4 bardak akşam su içmek daha az yememize vesile olacaktır.

4) Diyet veya rejim yaptığınızı yakın çevrenizle paylaşın.
Diyet yapmak utanılacak birşey değildir. Bunu arkadaşlarınızla paylaşarak hem kalorili yiyecekleri sizlere ikram etmelerinin önüne geçmiş, hem de diyet ve zayıflama sürecinde kendinizi motive etmiş olursunuz.

5) Hafta sonları diyet yapmayı bırakın
Belki hafta sonları biraz kilo alabilirsiniz. Ama diğer yandan da dinlenmeden ve soluksuz devam eden diyet maratonları ile bitkin düşmeniz ve diyeti yarıda kesmeniz oldukça olası bir durumdur. Bu nedenle istemeden de olsa hafta sonları dinlenmekte bence büyük fayda var.


6) Yaşamınızı diyetle zehir etmeyin.
Diyet yapmak, sağlıklı beslenmeye, gezmeye eğlenmeye arkadaşlarınızla vakit geçirmeye engel bir durum değildir. Şayet hafta içi önemli bir toplantınız, buluşmanız veya akşam yemeğiniz varsa diyet programınıza o gün için ara verip bu aksaklığı da cumartesi günü telafi edebilirsiniz. Böylece hem sosyal yaşamınız etkilenmemiş olur hem de diyetinizden geri kalmamış olursunuz.

7) Hayatınızda küçük değişiklikler oluşturun.
Diyet ve rejim listelerinin en sıkıcı tarafı, bazı çok sevdiğimiz yiyecekleri, tatlıları, şekerlemeleri, içecekleri vs kısıtlamasıdır. Bence bunları kendimize yasaklamadan da bir orta yol bulabiliriz. Misal olarak kullandığımız şekeri yarıya düşürüp diğer yarısı için kalori içermeyen tatlandırıcılardan faydalanabiliriz. Yine aynı şekilde Cola yerinde diyet kola içilebilir. Bunun gibi her yiyeceğin yanında kalorisi düşük bir muadilini de yiyerek aldığımız kalori ortalamasını düşürebiliriz. Yiyeceklerle iş bitmiyor tabi ki. Pedometre denilen küçük sayacı bir yerlerden temin etmelisiniz. bu sayede günlük kaç km yürüyebildiğinizi net olarak öğrenebileceksiniz.

8) Diyetin kısa bir süreç olduğunu unutmayın.
Yaşadığımız ömrü ortalama 80 yıl sayarsak 2-3 aylık bir diyet bunun çok önemsiz bir kısmını oluşturmaktadır. bu da % 0.4 lük bir orana tekabül etmektedir. Bu şekilde düşünürsek diyetli günlerin aslında oldukça kısa bir süreç olduğunu görürüz.

9) Spor ve egzersize haftalık en az 1-2 saat zaman ayırın.
Özellikle iş ve büro yaşamındaysanız boş vakit ayarlamak belki güç olacaktır. Ancak spora bir başladığınızda bunun bir yaşam tarzı olduğunu göreceksiniz. O nedenle binbir bahaneniz olsa da spora haftalık 1-2 saat ayırmaya çalışın.

10) Kilo verdikten sonra o kiloları bir şekilde alacağınızı aklınızdan çıkartmayın?

Başarılı bir diyet, hızlı kilo verilen diyet demek değildir. Bilakis verilen kiloların en yavaş bir biçimde alındığı diyet türleridir. Bu nedenle verdiğiniz 10 kilo var ise bu kiloları tekrar alma ihtimaliniz yüksektir. Ancak bunu ne kadar uzun bir zamana yayarsanız sizin için o kadar iyi olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.