Kan grubuna göre diyet

Kan grubuna göre diyet listesi ile zayıflama ve beslenme

Amerika’daki bir kısım diyet ve zayıflama otoritelerinin ortaya attığı ve kan gruplarının insanların diyet programı uygularken ne yemeleri gerektiği hususunda yol gösterici olduğu iddiası gerçekten diyet ve zayıflama çevrelerinde yeni bir zayıflama umudu olarak doğmuştur. Kilo ve diyet yönetimi (Weight management ) uygulamalarında artık kan grubu çeşidi de kişinin diyet listesinin şekillenmesinde etkili olacağa benziyor. Biz bugün yazımızda kan grubu diyetinin ve zayıflama yollarının inceliklerini araştırdık ve siz okurlara bilgi olarak derledik.

Kan grubuna göre beslenme ve yiyecek seçimi

Misal olarak A kan grubu taşıyan bir diyet  uygulayıcısının genelde doğal vejetaryen eğilimler taşıdığı, bu nedenle sağlıklı beslenme ve zayıflamak için bol miktarda meyve ve sebze tüketmesi gerektiği ve bu bitkisel beslenmede de yağca fakir karbonhidratça zengin meyve ve sebzeleri tercih etmesi gerektiği iddia edilmektedir.  Kan grubu diyeti savunucularına göre A grubu kan taşıyan kişilerin kanları, diğer kan gruplarına göre daha yoğundur. Bu nedenle de kalp ve damar hastalıklarına daha eğilimlidirler. Damar tıkanıklıkları riskini en aza düşürebilmek için günlük diyetlerinde bu kişilerin gerek hayvansal olsun gerekse bitkisel olsun yağlı yiyeceklerden ve yağlı kırmızı etten uzak durmaları gerekmektedir.

B Tipi kan grubuna dâhil olan kişiler de gerek hayvan gerekse bitkisel proteinlerin dengeli olarak yer aldığı bir beslenme diyet formülü ve reçetesi izlemeleri gerekecektir.

O (sıfır) grubu kan grubuna tabi olan bireyler et yemeyi ve tüketmeyi seven kişilerdir. Kırmızı et yemenin yanında meyve ve sebzelerden yüksek proteinli olanlarını da tüketerek bir kan grubu diyeti karşımı yapmaları sağlıklı zayıflama için faydalı olacaktır.

Bilimsel olarak kan grubu diyeti ne yiyeceğinize karar verebilir mi?

Bu kan grubuna göre beslenme diyetinin bilimsel yönü oldukça fazla soru işaretleri ile doludur. Kimi bazı diyet uzmanları ve bilim adamları kan grubu diyetinin gerçekten ispatlanmış bir diyet türü olduğunu savunurken, diğer bazı karşıt görüşlü diyetisyenler ise kan grubuna göre diyet yapmanın bilimsel dayanaktan yoksun olduğunu iddia etmektedirler. Bu diyeti savunanların temel tezi, atalarımızdan kalıtımsal olarak bizlere geçen beslenme alışkanlıklarının kan gruplarımızın oluşumunda temel etken olduğudur. Bu nedenle geçmişte sağlıklı bir yaşam sürmüş ve bu sağlıklı genlerini bizlere aktarmış olan atalarımız gibi obezite riski taşımadan sağlıklı beslenebilmemiz için, onların beslenme alışkanlıklarını taklit etmemiz gerekecektir.


Misal olarak A grubu kan taşıyan atalarımız daha çok sebze ağırlıklı beslenen çiftçilerdi. B grubu kan taşıyan atalarımız ise hem et hem de bitkisel beslenen yani omnivor karakter taşıyan bir beslenme rejimine ve günlük diyete sahiptiler. o – sıfır grubuna tabi atalarımız ise avcılık ve toplayıcılık kabiliyetleri ile öne çıkmış olan ve günlük diyet reçetelerinde daha fazla hayvansal ürün tüketen protein ağırlıklı beslenen insan topluluklarıydı.  Bu konuda yemek ve sindirim alışkanlıkları ile kan grubu oluşumunu inceleyen bazı bilimsel araştırmalar bilim adamlarınca yapılmıştır.

Bu konudaki en temel eser, J. D’Adamo N.D tarafından kaleme alınan  “Kendi kan grubunuzdaki doğru yiyecekleri tüketin” (“Eat Right For Your Type”) isimli kitaptır. Bu kitapta değişik kan gruplarına tabi kişilerin yiyeceklere gösterdiği değişik tepki ve yan etkiler gözlemlenmiş ve bu husus okurlara aktarılmıştır. Misal olarak kitabın 63’üncü sayfasında sıfır grubuna tabi kişilerin tahıl ve türevleri ile pek  aralarının olmadığı ve bu nedenle sindirim sisteminin nişastalı ürünleri pek tolare etmediği ifade edilmektedir.  Elbette şu anda milyonlarda O kan grubuna tabi olan kişi, yemeklerinde herhangi bir rahatsızlık veya arızaya uğramadan, tahıllı yiyecekleri bol miktarda tüketmektedir. Bu da kan grubu diyetinin aslında o kadar kesin sınırları olmadığını göstermektedir. Her ne kadar bazı kişilerde nişasta glüten intoleransı, çölyak hastalığı gibi rahatsızlıklar görülse de bunun kan grubu diyeti ile birebir ilişkili olduğuna dair bir bilimsel çalışma da mevcut değildir.

Hangi yiyecekler, besinler alerji ve hazımsızlık oluşturabilir?

Şayet kendinizin belirli yiyeceklere karşı alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız, aşağıda linkini vereceğim yazıyı muhakkak okumalısınız.  Buradaki tavsiyeler asla doktor tavsiyesi yerine geçmeyecektir.

“Kan grubuna göre diyet” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.