kilo verme için 15 diyet incelme önerisi ipucu

Diyet tavsiyesi No. 1: Her gün bol miktarda kalorisi düşük su, bitkisel çay vb bir içeceği tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Bunu özellikle yemeklerden 1 saat önce yaparsanız hem midenizde daha az yer kaldığı için daha çabuk doyacaksınız, hem de sindirimi ve hazımı kolaylaştıracak ve zayıflamak için metabolizmayı hızlandıracaksınız.

Özellikle susuz veya aç kaldığımızda kafamız karışır ve kalorili yiyeceklere karşı direncimizi kaybederiz. Bu tür durumlarda bir bardak buz gibi su içerseniz açlığınızı unutacaksınız.

Sade sudan hoşlanmıyorsanız içerisine azıcık meyve şurubu veya nektar koyabilirsiniz. Böylece su yerine meyve suyu içmiş hissi oluşturacaksınız.

Diyet tavsiyesi No. 2: diyet sırasınca diyet reçetesine ne gibi eklemeler yaparak diyeti daha renkli hale getirebileceğinize kafa yorunuz.
Mesela diyete en az kalorili ve besleyici doğal yiyeceklerden 3-5 porsiyon meyve ve sebze ekleyebilirsiniz. Ne kadar fazla meyve e sebze tüketirseniz o kadar az yağ tüketmiş olursunuz. bütün diyetlerin altın kuralı budur

Bu şekilde ayrıca hem fiberli yiyeceklerle beslenerek sindirim sistemini ve hazımı güçlendirirsiniz, hem de diyet sürecinde olası bitkinliklerin önüne geçmiş olursunuz. Özellikle sebzeleri yemeklerde kullanmak daha akıllıca bir diyet tercihi olacaktır. Ayrıca mevsimlik sebzeleri sandviçlerinizde de bolca tüketebilirsiniz.

Diyet tavsiyesi No. 3: Aç kalmak ile kendinizi aç hissetmek arasındaki farkı kavramalısınız. Çoğu zaman gerçekten aç olmadığımız halde sırf azıcık açlık hissi baş gösterdi diye yemeye koyuluruz. Bu ise hatalı bir davranıştır. Midemizin iyice boşaldığından emin olduktan sonra yemeği yemek her zaman bizim için zayıflamada önemli avantaj teşkil edecektir.

Diyet tavsiyesi No. 4: Zayıflamak ve incelmek için n gece yediklerimize dikkat edelim.

Geceleri televizyon izlerken ya da PC başındayken elimize ne geçerse yeriz. Bunun da farkında olmayız. Bu tür durumlarda en azından salatalık, karpuz gibi kalorisi düşük ama midemizi oyalayacak meyve ve sebzelerle idare etmek en güzel zayıflama diyet yöntemidir.

Diyet tavsiyesi No. 5: Zayıflamak ve incelmek için en sevdiğiniz yiyecekleri kendinize kısıtlamayın

En sevdiğimiz yiyecekleri yemek bizleri için sadece beslenmekten öte anlamlar taşır. Onlar bizim yaşam sevincimizin kaynağıdır. Bu güzel yiyeceklerden tamamen uzaklaşmamız durumunda moral olarak çökeriz ve diyeti sürdürmemiz zorlaşır. Bu nedenle az da olsa yemeye devam etmemizde sakınca yoktur.

Diyet tavsiyesi . 6: Mutfağınız dışındaki lezzetleri arayın. Bir şey canınız çektiğinde mutfakta kendiniz pişirmek yerine mesela 2 kg uzaklıktaki pastane veya restorana gidiniz. Böylece o canınızın çektiği yiyeceklere kavuşmak için 2+2=4 km yolu yürüyerek kat etmiş olacaksınız. Bu da yediğiniz yemeğin kalorisine aşağı yukarı denktir.


Diyet tavsiyesi No. 7:Zayıflamak ve incelmek için Gün içerisinde çok sayıda mini öğünler ile yemek yiyin.
Şayet yediğinizden daha fazla kalori harcarsanız kolay zayıflama süreci yaşarsınız. Bunun için gün içerisinde sizi tok hissettirecek ufak ama çok sayıda küçük öğüncükler ile besleniniz. Beslenme uzmanlarının yaptığı araştırmalarda 5 öğün beslenen kişilerin 3 öğün beslenenlere göre iştah ve kilo kontrolü konusunda daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. .

Diyet tavsiyesi No. 8: Yemeklerinizde muhakkak protein bulunsun.

Kilo vermek uğruna protein alımında kısıtlamaya asla gitmeyin. Vücudumuzun ihtiyacı olan et süt, baklagiller, yumurta yoğurt, bal gibi besinlerden ihtiyacımız kadarını tüketebilmeliyiz. Çünkü proteinler vücudun yapıtaşlarıdır ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini ayakta tutan en önemli maddelerdir.

Diyet tavsiyesi No. 9: Yemeklerinize baharat koyun.
Yemeklerinizde baharat kullanarak hem yemeklerinize lezzet katmış hem de doygunluk hissini güçlendirmiş olursunuz.

Diyet tavsiyesi No. 11: Pizza hamburger gibi yiyecekleri en ufak porsiyonlarıyla tüketiniz. Bu yiyecekleri canınız çok çektiyse ve yemeden duramıyorsanız kendinizi ödellendirerek ufak bir porsiyon tüketmenizde sakınca yoktur.

Diyet tavsiyesi No. 12: Mevsim sebze ve meyveleriyle besleniniz.
Meyve ve sebze tercihlerinizi meysiminde olduğumuz yiyeceklerden yana kullanınız. Böylece hem en lezzetli hem de en besleyici yiyeceklerle beslenmiş oluruz. Ayrıca zayıflama uğruna hormonlu gıdalar ile de muhatap olamayız.

Özellikle yaz aylarında çilek, böğürtlen, ahududu, dut, karadut gibi güzel orman meyvelerini kaçırmayın. Onlar antioksidanca zengin ve faydalı gıdalardır. Diğer yandan da içerisindeki doğal şekerlerle bizlerin şeker tüketme hissini bastırırlar.

Diyet tavsiyesi No. 13: Zayıflamak için Her gün yediğiniz tatlı veya pastanın yerine 1 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye çalışın. Sırf bunu yaptığınız takdirde bile 1 yıl içerisinde en az 1 beden ölçüsü inceleceğiniz ve 2 kilo zayıflayacağınızı garanti ederim. Çünkü her porsiyonda en az 100-200 kalori daha az enerji almış olacaksınız.

Diyet tavsiyesi No. 14: Stresle baş etmek için kendinizi yemeğe vermek yerine daha başka taktikler bulun. Mesela sevdiğiniz bir yere gidin, sakız çiğneyin, roman okuyun, gazetelere göz atın, internette gezinin, derin nefeslerle meditasyon yapın, foto albümlerinize veya günlüklerinize bakın, şarkı dinleyin vs vb…

Diyet tavsiyesi No. 15: bedensel olarak aktivite yapın ve hareketli olun.
Spor ve egzersizleri kendinizi cezalandırmak amacıyla yapmayın, ayrıca egzersiz yaptıktan sonra kendinizde her şeyi yeme hakkına sahip olarak ta hissetmeyin.

Birçoğumuz egzersiz yapmaktan nefret ederiz. Aslında bir kere bu işe başlasak bu durumda da bırakmak imkânsız olacaktır.

Egzersizi sadece kilo vermek ve enerji harcamak için değil, aynı zamanda kendinizi sağlıklı ve iyi hissetmek amacıyla yapın. Böylece egzersiz yapmak kilo verme zayıflama ve incelme sürecinde bir angarya olarak size görünmeyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.