Keten Tohumu, keten tohumunun faydaları, nasıl kullanılır

Keten Tohumu zayıflamaKeten tohumu zayiflama yöntemi olarak yurt dışında uzun süredir bilinen ama ülkemizde yeni yeni meşhur olan bir zayıflatan bitkidir. Keten tohumunun zayıflamaya etkisi ve kilo verme üzerindeki faydalarının arkasında, içerisinde bulunan bol miktardaki diyet lifi yatmaktadır. Sağlığa ve zayıflamaya sayısız faydaları olan keten tohumunun 2 değişik türü bulunmaktadır: (1) kahverengi esmer keten tohumu (2) ak veya altın keten tohumu. Her 2 türdeki keten tohumunun da benzer besleyici özellikleri bulunmakta ve eşit oranda omega-3 yağ asitleri içermektedir. Ancak sarı keten tohumunun omega -3 açısından azıcık fakir olduğu bilinmektedir. Kahverengi keten tohumu ise binyıllardır insanlara, hayvanlara sadece besin olarak değil, aynı zamanda bir çok hastalığa ve rahatsızlığa da bitkisel çözüm sunmaktadır. Keten tohumu halı ve tekstil boyacılığında da kullanım alanları vardır. Keten tohumunun bizleri asıl alakadar eden yönü ise keten tohumundan elde edilen yağdır. Keten tohumu yağı olarak tabir edilen bu değerli ve besleyici yağ, tekstil, boya ve diğer başka sanayi sektörlerinde de kullanılmaktadır.

100 gram keten tohumu yağının içerisinde 450 kalori, 28 gram diyet lifi, 41 gram yağ ve 20 gram protein bulunmaktadır.

Bir yemek kaşığı keten tohumu yağı ile 3 yemek kaşığı su birlikte karıştırıldığında elde edilen karışım, bir yumurtaninki kadar besleyivci olabilmektedir. Keten tohumu yağı tüketilirken elbette tek başına tüketilmez. Keten tohumu ile birlikte yulaf ezmesi, yoğurt ve kalori değeri düşük diğer gıdalar ile karışım yapılabilmektedir. Su ile karışıtırılması gereken keten tohumu, tek başına tüketildiğinde bağırsaklarda hazımsızlığa neden olabilir. keten tohumunun tadı hafif baharatlı bir kıvamdadır. oatmeal, yogurt or any other food item Ana vatanı Hindistan olan Keten tohumu, hindistanın kuzeyinde yoğun olarak kullanılmakta ve ‘Tisi’ olarak adlandırılmaktadır. Hindistanda çekilmiş keten tohumu, pirinç lapası ile su karışımı yapılarak besin olarak kullanılmaktadır.Aromatik tadı olan keten tohumu, hint geleneksel bitkisel tıbbında baş ve karın ağırısını gidermek amacıyla ağrı kesici ve gevşetici teskin edici bitkisel çözüm olarak kullanılmaktadır.


Keten tohumu kimyasal olarak stabil ve doğal bir yapıda bulunur. Oda sıcaklığında kullanılan öğütülmüş keten tohumu kırması, 4 ay boyunca lezzetinden ve besleyici değerinden hiçbirşey kaybetmeden muhafaza edilebilmektedir. Yeşil veya ham keten tohumu ise 1 hafta kadar bozulmadan bekletilebilir. Buzdolabında nemsiz ortamda saklayabileceğiniz taze keten tohumu ( yeşil ham keten tohumu) ise 1 hafta kadar kokusu, tadı ve lezzetini değiştirmeden durabilmektedir.

Keten tohumunun faydaları nelerdir? beslenme, zayıflama, kilo verme, hastalıklara bitkisel çözümler…

Keten Tohumu zayıflatırmı?
Keten tohumu, yüksek oranda diyet fiberi ihtiva etmektedir. Bu fiber lifleri arasında Lingan adı verilen lif, çok miktarda besleyici madde içermekte ve özellikle kolesterol düşürücü etkilere saihptir. Omega 3 yağ asitleri deposu olan keten tohumu, prostat kanseri tedavisi nde, kadınlarda göğüs kanseri tedavisinde, ve diğer kanser türlerinin metastaz yaparak durdurulmasında , diyabet şeker hastalığı tedavisinde kalın ve ince bağırsakların daha iyi çalıştırılabilmesi için bağırsak tembelliği tedavisinde bitkisel çözümler sunmaktadır. Yüks

Keten tohumunun zararları ve yan etkileri nelerdir?
Aşırı miktarlarda tüketilen keten tohumunun, nörotoksik siyanojen glikozidleri ve bağışıklık sistemini baskılayıcı siklik nonapeptidler içermesi nedeniyle bazı ilaçların tedavi edici etkisini azalttığı tespit edilmiştir. Özellikle iaç tedavisi olan kişilerin keten tohumunu aşırı tüketmemelerini tavsiye ederiz.

Keten tohumu zayıflama ve kilo verme mekanizmasını nasıl harekete geçirir.

Keten tohumu içerisinde bulunan keten diyet liflerinin Eski mısır uygarlığından bu yana zayıflama ve incelme tedavilerinde bitkisel çözüm yöntemi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Keten fiberi, keten tohumunun kabuğundan elde edilmekte ve diğer bitkisel liflere göre daha güçlü ve elastik bir yapı göstermektedir. Bu nedenle sindirimi oldukça zor olmakta, vücut ve sindirim sistemi keten tohumu lifini sindirmeye çalışırken ekstra kalori harcama gereği duymaktadır. Sigara kağıtlarından tutun da tekstil sanayine kadar geniş bir kullanım alanı olan keten lifi, bizlere ise zayıflamak için müthiş bir fırsat sunmaktadır. Ham tohum olarak tüketilebilinen keten tohumunu dilerseniz değişik vitamin ve zayıflatıcı bitkisel özlerle desteklenmiş ve zenginleştirilmiş haliyle ürün olarak ta satın alabilirsiniz. Çok faydaları olan öğütülmüş keten tohumu ürünü şu anda yurt içinde bulunmadığı için yurt dışından özel sipariş yoluyla getirtilebilinmektedir. Şayet ürünü sipariş etmek isterseniz bizimle irtibata geçiniz. 1 paket zenginleştirilmiş zayıflatıcı etkili keten tohumunun fiyatı 50 TL dir. İrtibata geçmek isteyen arkadaşlar yorum yoluyla bizlere mesaj atsınlar.

“Keten Tohumu, keten tohumunun faydaları, nasıl kullanılır” için 3 yorum

 1. Tüm Aktarlar Baharatçılar ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Derneği Başkanı Ayhan Ercan’dan gelen açıklamaysa çok çarpıcı: “Ülkemizde yaklaşık dört yıldır, omega 3 yönünden zengin sarı keten tohumu yerine, kuş yemi olarak bilinen standart keten tohumu satılıyor.Yani sağlık için keten tohumu alanların çoğu aslında kuş yemi yiyor. Çünkü hastalıklara karşı koruyucu özellikte olan keten tohumu türü sarı renktedir ve az bulunur.

 2. Yıllardır Mısır Çarşısı”nda ”şifa dağıtan” Ucuzcular Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Eczacı Dilaver Kadıoğlu ise bu bitki işine, eğitimsiz aktarların değil de, mutlaka eczacıların sahip çıkması gerektiğini savunuyor. Yaklaşık 170 yıllık bir geçmişi olan ”Ucuzcular Baharat”ta yaklaşık 6000 çeşit baharat, ot, kök bulabilmek mümkün.

  Bunlardan bir tanesi de keten tohumu. Keten bitkisinin yaprağından tohumuna kadar her tarafının yararlı olduğunu belirten Kadıoğlu, “Keten tohumunun ayrıca zayıflatıcı özelliği de var.

  Tokluk hissi uyandırarak kişinin daha az yemek yemesine yol açıyor. Zayıflatıcı özelliği, aslında içerdiği Omega-3 yağ asitlerinden kaynaklanıyor. Tıpkı balık gibi etkisi var keten tohumunun. Keten tohumu, somon balığı kadar Omega-3 yağı içeriyor. Günde 1 yemek kaşığı alındığında ayda ortalama 4-5 kilo verilebilir.

  Evde kendinizde pratik ve damak tadınıza uygun kullanım alanları bulabilirsiniz:
  Örnek :1 kase yoğurda 1 yemek kaşığı keten tohumu ekleyip biraz nane veya maydanoz ve biraz tuz karıştırıp öğün arasında tüketilebilir.

 3. “Günde 1 kaşık keten tohumu” her derde deva!
  Uzmanlar Çeşitli hastalıklardan günde bir yemek kaşığı keten tohumu tüketilerek koruna bilineceğini söylediler.
  Salata, hamur işleri ve yemeklerde kullanılan keten tohumu, insan sağlığını etkileyen birçok hastalığa engel oluyor. Oda sıcaklığında 1 yıl tazeliğini koruyan keten tohumu öğütülmesi halinde hava geçirmez kapaklı bir kavanozda 30 gün boyunca saklanabiliyor.

  Keten tohumunun mide-bağırsak sorunlarına iyi geldiğini söyleyen uzmanlar, keten tohumunun bağırsakları yumuşattığını ve kabızlığı giderdiğini kaydettiler. Kemikleri güçlendirdiği için özellikle menopoz döneminde yararlı olduğunu ifade eden diyetisyenler, keten tohumunun insan sağlığına faydalarını şöyle sıraladılar:
  “Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp-damar hastalıklarından korur. LDL kolesterol ve trigliserit seviyesini, yüksek tansiyonu düşürür. Romatizmal hastalıkları önler. Sinir sistemini ve hafızayı güçlendirir. Kan şekerini dengeler. Konsantrasyon bozukluğuna, yaşlanmaya bağlı dikkat dağınıklığına karşı iyi gelir. Haricen kullanıldığında yaraların çabuk iyileşmesini sağlar, nasırlarda kompres olarak, ayrıca egzama ve sedef hastalıklarında kullanılır. Solunum yolu hastalıklarında olumlu etki yapar. Ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir. Öksürüğü giderir. Ağız boşluğu, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarında gargara olarak kullanılır. Omega-3, omega-6 yağ asitlerinin iyi bir kaynağı olan keten tohumu, yüksek oranda çözünür ve çözünmez lif içerir, göğüs, kolon, prostat kanserine karşı koruyucu olan lignanların kaynağıdır.”

  Günde 1 yemek kaşığı keten tohumu tüketilmesinin yeterli olduğunu söyleyen uzmanlar, keten tohumunun nasıl tüketilebileceği hakkında ise şöyle yol gösteriyor:
  “Kaynatılarak içilebilir. Dövülerek, öğütülerek toz haline getirilebilir ve bir kaşık miktarında ağza atıldıktan sonra arkasından su içilebilir. Kavrulmuş olarak tüketildiğinde ise daha lezzetli olur. Keten tohumunun çok özel bir tadı veya kokusu yoktur, ama kavrulunca güzel bir tada kavuşur. Tohum şeklinde tüketilecekse iyice çiğnenmelidir. Keten tohumları sert olduklarından, dikkatli bir çiğnemede bile öğütülemeyebilirler ve bu da yeterince sindirilmeden vücuttan atılmalarına sebep olur. Öğütülmüş keten tohumunun sindirimi çok daha kolaydır. Keten tohumunu öğütmek için, karabiber veya kahve el değirmenleri ya da bu tip tohumları öğütmek için özel olarak üretilmiş elektrikli öğütücüler kullanılabilir. Yeterli miktarda balık tüketmiyorsanız, omega-3 yağ asidi ihtiyacınızı karşılamak için hamur işlerine de keten tohumu ekleyebilirsiniz. Hamile, emziren kadınlar ve küçük çocukların ise keten tohumu kullanmamaları önerilir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.