Sağlıklı bir Zayıflama diyet listesi neleri içermelidir

Sağlıklı zayıflama, hepimizin ortak dileğidir. Diyet listeleri, gerçekten son dönemlerde gerek internette gerekse yazılı ve görsel medyada bolca yer verilen bir tüketim materyali haline geldi. Her ünlüye ait neredeyse en az 1 adet diyet listesi var. Sibel can diyeti, seda sayan diyeti, gülben ergen diyeti, ahmet maranki diyeti, saraçoğlu diyeti, beyonce diyeti, ender saraç diyet listesi, rihanna diyeti, shakira diyeti.. Diyet listeleri böyle sıralanıp gidiyor. Peki bu diyet listelerinin ne kadar sağlıklı bir zayıflama sağladığını hiç düşünmüş müydünüz? İyi bir diyet listesi nde sağlık adına neler olmalıdır? Diyet listeleri gerçekten sadece verdirdikleri kilo kadar mı değerlidirler? Yoksa saplıklı beslenme ve yaşam da bu diyet listelerinin diğer amacı mı olmalı?
Tabi ki iyi bir diyet listesi hem hızlı zayıflama sağlayan hem de sağlığımızı bozmayan bir diyet listesi olmalıdır. Eğer sağlığımızın bozulma pahasına bir diyet uyguluyorsak bu durumda zayıflamak için gereksiz bir risk üstlenmiş oluruz. Bir diyet listesinin sağlıklı ve faydalı olabilmesi için aşağıdaki unsurlara sahip olması gerekir:

1) Diyet listesinde bulunan besinler, tek tipli beslenmeye yol açmamalı, vücudun ihtiyacı olan her türlü vitamin mineral ve protein, karbonhidrat türlerini ihtiva etmelidir. Tek yanlı beslenme sonucunda hızlı zayıflama uğruna vücudun ihtiyaçları olan besin maddelerini tam ve eksiksiz tüketmezsek bu durumda bağışıklık sistemimiz göçer. Nihayetinde ise ağır bir hastlaığa yakalanabiliriz. Bu nedenle diyet listesinin bir diyetisyen kontrolünden geçirilerek zayıflama hedeflerine ulaşırken ne derecede sağlığımızın bozulmasını engelleyeceğini de analiz ettirmeliyiz.

2) En ideal diyet listeleri, kalori cetveli olarak 1200-1800 arası besin tüketmeyi amaç edinen diyet listeleridir. 1800 kaloriden daha yüksek enerji içeren bir diyet listesi ile zayıflamak çok uzun zaman alabilir. Ama 1200 kaloriden daha düşük beslenmeye yol açan diyet listeleri de, sonuç olarak sağlığımızı bozar. Bazal moetabolizma aktivitemizin ihtiyacından daha az kalorili besinlerle beslenmemiz durumunda hızlı zayıflama yapabiliriz. Ama aynı zamanda hızlı bir biçimde sağlığımız da bozulabilir. Bu nedenle çabuk zayıflamak istiyorum diye sağlığımızı riske atmak bence pek te mantıklı bir tercih değildir.

3) Diyet listesi ile zayıflama uygulanırken muhakkak vitamin takviyeleri alınız. Her insanın bağışıklık ve vücut direnç seviyesi aynı değildir. Bu sayede zayıflama sürecinde A, D, E,K, C ve B türü vitaminleri ihtiva eden kompleks vitamin takviyeleri almalıyız.

4) Şok diyet listelerinden kaçınınız. Şok diyet listesi ile hızlı zayıflama her ne kadar mümkün olsa da Uzun süreçte verdiğinizin sudan ibaret olduğunu anlarsınız. Çünkü hızla verilen kilolar aynı hızda geri alınırlar. En ideal diyet listeleri 7 ile 15 gün arası süren diyet listeleridir. 7 günden az süren diyet listeleri şok diyet kategorisine girdiği için aynı hızda vücut kiloyu geri alarak şişmanlayacaktır. 15 günden uzun süren diyet listeleri ise bıktırıcı ve sağlığı bozucu etkiler yapabilir. Tabi her diyet için bunu söylemiyorum.

5) Zayıflamak istiyorum diye diyet listesi takip ederken aynı zamanda egzersiz ve spor da yapınız. Bu sayede vücudunuzun metabolizma hızını daha fazla yükselterek kilo verme ve zayıflama sürecini daha da kısaltabilirsiniz.

6) Su içerek zayıflama önemlidir. Hangi diyet listesi uygularsanız uygulayın bol su için. Ama bol dediysek günde 2 litreyi geçmesin.

7) Meyve ve sebze türü diyet listeleri uygulayın. Zayıflatan meyveler ve zayıflatan sebzeler hem tok tutucudur hem de direncinizi artırır.

8) Diyet listesi uygularken muhakkak günlük tutun ve 2 günde bir tartılarak ne kadar kilo verdiğinizi takip edin. Böylece zayıflamak için konsantrasyon ve şevkinizi kaybetmeyeceksiniz. Zayıflama günlüğü hem tecrübelerinizin ileride tekrar faydalanılmasını sağlar hem de hoş bir zayıflama anısı olarak ileride okunur. Diyet kalori listesi, sağlıklı zayıflama ve hızlı incelmenin en önemli rehberleridir.


9) kalori cetveli ve kalori hesaplama yöntemlerini iyi öğrenin. Diyet listeleri kalori ölçme felsefesine göre hazırlandıkları için bir diyet listesinin gerçekten denildiği gibi misal olarak 1000 veya 1200 kalorilik olup olmadığını test edebilmelisiniz.

10) Diyetisyen ve doktor gözetiminde diyet uygulayın

11) diyet listesine destek olarsk Bitkisel zayıflama takviyelerinden sağlığa zararsız olanları da kullanabilirsiniz. Acai berry zayıflama takviyesi bu konuda gerçekten faydalı oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.