Elma diyeti ile zayıflama ve kilo verme

Elma diyeti nedir gerçekten zayıflatırmı ve yağ yakar mı?

Elma meyvesi, kültürümüzde yer tutmuş güzel bir tadı olan bir meyvedir. Besin olarak tüketiminin yanında meyve suyu ve komposto şeklinde de tüketilmektedir. Elmanın önemli bir özelliği ise kolay zayıflama ve çabuk kilo vermek gibi diyetik amaçlar için kullanılabilmesidir. Elma diyeti de özellikle kalıcı kiloları olan ve bölgesel zayıflama kilo verme hedefi olan bay ve bayanların uygulayacabilecekleri oldukça sağlıklı bir diyettir.

Elma diyeti nedir?

Bir tür zehirden arınma de toksifikasyon diyeti olan elma diyeti, birkaç gün boyunca elma tüketimine dayanan bir diyet türüdür. Tabi bu diyet süresinde sadece elma ile beslenmek sağlıklı değildir. Bu nedenle diğer sebze ve meyvelerden oluşan değişik diyet reçeteleri bulunmaktadır.

Elma diyeti nasıl yapılır

Üç öğün 1 adet elmanın yanında 5 ara öğünde de diğer besinlerle beslenilen bir diyet olan elma diyetinin bir çok faydası vardır. Eski bir ingiliz deyişinde günde bir elma sizi doktordan uzak tutar demektedir. (an apple a day keeps the doctor away). Eskiler böyle sözler söylemişlerse elbette bunun bir dayanağı mevcuttur. Elma meyvesinde bol miktarda bulunan fiber lifler ve C vitamini gibi hastalıklara karşı direnci artıran vitaminler, elmayı sağlık için faydalı kılmaktadır.

Elma diyeti oldukça basit bir diyet türüdür. Her yemekten önce 1 tane elma yemekle bu diyeti başarıyla uygulamış olursunuz. Her bir elma meyvesinde 5-10 gram lif bulunmaktadır ki bu bizim almamız gereken günlük fiber lif ihtiyacının yüzde %20 sine tekabul eder. Aslında elma, her 2 türü de lüzumlu olan ve sindimle sindirilebilen veya sindirilemeyen liflerin her ikisini de içerimektedir. Misal olarak sindirilebilinen elma liflerinde bulunan Pektin maddesi ile damar tıkanmalarına yol açan kolesterol düzeyi düşürülmektedir. Sindirilemeyen lifler ise bağırsak ve sindirim sistemini çalıştırarak hem fazla kalori harcamaya ve kolay zayıflama sürecine hem de sindirim sisteminin sağlıklı işlemesine katkıda bulunur.

Elma diyeti nasıl işler?

İnsanların elma diyetini talep etmelerinin en önemli nedeni sağlıklı zayıflama ve hızlı kilo vermekdir. Günde 3 elma yersek her bir elmadan yaklaşık 80 kalori, toplamda ise 240 kalori alırız. Elmada yağ ve kolesterol de bulunmaz. Elmada bulunan fiber lifleri midenizi doldurarak açlık hisini engeller ve kendinizi tok hissettirir. Bu nedenle vücut az kalori alarak yağ yakmaya ve hızlı kilo vermeye başlar. Elma diyeti ile 7 günde 1 kilo, 15 günde 2 kilo, 30 günde 5 kilo zayıflayabilir ve kilo verebilirsiniz. Elmanın içerisinde bulunan doğal tatlandırıcılar sizlerin şeker tüketimini keserek bu yönden de fazla kalori almanıza engel olur.


Elma diyetinin faydaları ve yararları nelerdir? zayıflama ile de sınırlı kalmaz. Kilo verme ve hızlı zayıflama yanında elmada bulunan bazı antioksidanlar ve doymamış yağ asitleri, sizin kansere yakalanma riskinizi de önemli ölçüde azaltır ve kansere engel olan bir yiyecektir. Özellikle Flavanoidler adı verilen antioksidan yapılar sizleri kalp krizi, felç ve kanserden korur. Ayrıca elmada bulunan fotokimyasal maddeler de cildinizi cilt kanseri riskinden ve yaşlanmanın etkilerinden kolon kanseri yakalanma riskinden korumaktadır.

Gördüğünüz gibi bu kırmızı leziz hoş meyveyi yiyerek hem en kolay kilo verme zayıflama diyetinizi uygulayacaksınız, hem de elmanın sağlığa faydaları ve yararlarından azami ölçüde faydalanacaksınız.

elma diyetiyle zayıflayanlar genelde kalıcı bir zayıflama sağladıklarını kadınlar kulübü gibi forumlarda yorumları ve deneyimleri paylaşırken belirtmektedirler.  Elma diyeti ilgili yorumlar okununca insanın içinden elma diyeti sende zayıfla diyesi geliyor.

“Elma diyeti ile zayıflama ve kilo verme” için 5 yorum

  1. ne diyeti yaw.yiyin yiyebildiginiz kadar kacgunluk omrunuz var bilmiyorsunuz.ölüp gideceksiniz birgun.ac ac dolasmayin.korkmayin yaslaninca otomatik olarak zayiflarsiniz.zaten yaslandimi omrunuzun son demini diyet ederek gecireceksiniz.

  2. Buseciğim. yaptığın elma zayıflama kürünün ayrıntılarını verebilir misin. kaç elma yedin ne zamanlar yedin kür ne kadar sürdü?

  3. arkadaşlar öncelıkle sunu söyliyim size 1 hftada sadece elma yiyerek 4 kilo werdim sizde deneyın yeşil elmanın yararlarını görün!
    ön yargı hissine kapılmayın ben 140 kilodan 78 kiloya düştüm eğer sizde çok kiloluysanız bu diyetı deneyın yeşıl elma yıyın ve zayıflayın .. teşşkrlerr..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.