Hızlı Kilo verme ve kilo vermek için 58 önemli zayıflama yolu

Sizlere vereceğim hızlı kilo verme yolları ve zayıflama yöntemleri ni dikkatle okuyunuz. Kilo vermek için bu incelme yollarından 58 adet önemli olan  zayıflama tavsiyesini sizler için seçtim. Bu sayade  diyetsiz ve aç kalmadan Zayıflamanın mümkün olduğunu göreceksiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey, daha önce hiç önemsemediğiniz ama zayıflamak için gerçekten çok işe yarayan 58 önemli ayrıntıyı günlük hayatta sık sık hatırlayarak tekrarlamanızdır. Bu zayıflama yöntemleri ve tavsiyelerini bir kenara not alın ve muhakkak işe yarayıp yaramadığı konusunda kolayzayiflama.com a bize yorum yapın.

  • 1. “Haftada bir kez olsun yüksek kalorili yiyeceklerden az da olsa tadın. Ama bu yiyeceklerden asla sürekli yemeyin.” Özellikle çikolata ve şekerlemeye düşkün kişiler, diyet yaparlarken moral bozukluğu hissederler. O nedenle zayıflama çalışmalarına başlamanızdan itibaren haftada 1 kez kendinizi ödüllendirin.
  • 2. “Yüksek kalorili yiyeceklere taçtaki bir elmas muamelesi yapın”. Taçlardaki elmaslar ufaktır ama çok değerlidir. Aynı şekilde bir parça cips te küçücüktür ama bir salatalıktaki kaloriyi barındırır. O nedenle yüksek kalorili yiyecekleri yerken dişinizin ucuyla tadın.
  • 3. “Her kahvaltının ardından bolca su için”. Kahvaltılarda greyfurt suyu ile başlangıç yapın ve kahvaltının ardından olca su için. Bu su hem metabolizmayı hızlandıracak hem de öğlene kadar sizi tok tutacaktır.
  • 4. “Bir diyet günlüğü tutun”. Her türlü hissinizi ve düşüncenizi diyet süresince yazmanızda büyük fayda vardır. Diyet günlüğü tutan kişilerin tutmayanlara göre %15 daha kolay zayıflama sağladığı bilinmektedir.
  • 5. “Kendinize bir pedometre satın alın ve günde kaç adım attığınızı ölçün”. Hareketsiz bir kişi günde ortalama 2000-3000 adım atar. Atılan her ekstra 1000 adım, yüz kalori tüketmek demektir. Bu da ayda yarım kilo fazladan zayıflama ve yağ eritmek demekir.
  • 6. “Günlük kalori ihtiyacınızın %10 kadarını sanki peşinen almışsınız gibi  düşünün.” Yeme içme alışkanlıklarınıza paralel olarak günlük %10 kalori kesintisi yapın. Böylece günlük ortalama 170-200 kalori tasarruf etmiş olacaksınız.
  • 7. “Günlük 6 küçük öğün ile beslenin.” Günlük 5 veya 6 öğün tüketen kişilerin metabolizmalarının daha hızlı işlediği ve % 30 daha fazla kalori harcadığı bilinmektedir.  Sık yemek yiyerek kan şekeri düzeyini yüksek tutarak daha az acıkırsınız.
  • 8.  “Günde 45 dakika yürüyün.” Genelde 30 dakika yürüyüşün kilo almayı engellediği söylenir. Ama 45 dakika yürüyüş ise kilo verme ve zayıflama sağlar.  45 dakikalık bir yürüyüş sonrasında tüketilen 45 kalori, yılda 12 kilo zayıflamak anlamına gelmektedir.
  • 9.  “Kendinize bir diyet kardeşi edinin.” Vermont üniversitesinde yapılan bir araştırmada, diyet kardeşi olan kişilerin diyetleri daha uzun süre uygulama imkanı bulduğu ve psikolojik olarak zorlu diyetlere daha dirençli oldukları görülmüştür. Bir diyet grubu veya destek paylaşım ekibini forumlardan veya gerçek hayattan edinebilirsiniz.
  • 10. “Mavi renge hayatınızda daha fazla yer verin.” Dikkat ederseniz fast food restoranların hiçbirisinin dekorasyonunda mavi rengi göremezsiniz. Bunun nedeni mavi rengin iştah kesici bir psikolojik etkisi mevcuttur. O nedenle yemeklerde mavi tabaklar ve masa örtüleri kullanmanızı tavsiye ederiz.  Ayrıca sarı ve kırmızı renklerden de uzak durmalısınız. Bu renkler de iştah açan renkler olarak bilinirler.
  • 11. “Gardrobunuzdaki şişmanlıktan kalma elbiselerden kurtulunuz.” Bir kez hedef kilonuza ulaştıysanız artık hemen alışveriş zamanı gelmiş demektir. Gidip kendinin yeni bedenine göre güzel kıyafetler alınız. Kilolu dönemlerinizden kalma tatsız bir hatıra olan kıyafetlerinizden de sonsuza dek kurtulunuz.
  • 12. “Tabaklarınızın büyüklüğünü azaltın.” Araştırmalar göstermektedir ki insanlar önlerinde duran tabaktaki yemeklerin hepsini yeme eğilimindedirler. O nedenle tabağınız ne kadar büyük ise zayıflama amacına ulaşmanız o kadar zorlaşır. Farkında olmadan fazla yiyerek kalori ve kilo alırsınız. Bunu engellemek için bardak tabak kaşık ve kepçelerinizi küçültün. Servisi daha az ölçülerde sunun.
  • 13. “Yemeklerinizi restoran tarzında sununuz.” Tencerelerle gelen yemek servisleri, bizlerin kilo kontrolü ve zayıflama hedeflerine balta vurur.
  • .14. “Yemek yerken karşınıza ayna koyun.” Ayna karşısında yemek yiyen kişilerin yemeklerini 1/3 oranında daha az yedikleri tspit edilmiştir. İştah kontrolü için etkili bir yöntemdir. Mutlaka denemelisiniz.
  • 15. “Masanızın üzerinde muhakkak sebze tabağı bulunsun.” Pennsylvania State Universitesinde yapılan bir araştırmada domates, salatalık gibi sebzelerin vücudun kalori alımını neredeyse %40 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Sulu sebzeler olarak adlandırılan bu besinleri masamızın üstündeki bi meyve tabağında devamlı hazır tutmalıyız.
  • 16. “Yemeklerde bolca sebze kullanın.” Brokoli havuç karnıbahar marul lahana gibi düşük kalorili ama kilo verdiren sebzeler yönünden ülkemiz mutfağı pek zengindir. Bu sebzelerden hazırlanan kilo verdiren diyet yemeklerini kendinize hazırlayınız.
  • 17. “Günde birden fazla kurabiye tüketmeyin.” Bir adet kurabiye hakkını maden suyu veya taze sıkılmış portakal suyu ile kullanabilirsiniz. Hamburger yemek yerine bu tür bir kurabiye yemek yaklaşık olarak 100 kalori tasarrufa yol açar.
  • 18. “Üç beyazdan kaçının” Seker, un ve tuz,  zayıflama ve kilo vermenin düşmanıdır.  Ancak kepekli doğal ekmek yemeniz kilo vermek için çok fayda sağlar
  • 19. “Şekerli kahve ve çay alışkanlığını terk edin.” Günde farkında olmadan 10 bardak çay yada kahve içeriz. Bu da 150-200 kaloriyi farkettirmeden almak anlamına gelir. Zayıflama niyetinde olan kişilerin çay ve kahveden şekeri kesmeleri gerekir. Kısa sürede kilo vermek için bunun bile yeterli olacağını göreceksiniz.
  • 20. “Kahvelerinizde ve sütlü yemeklerde yağsız süt kullanın.” Süt her ne kadar besleyici değeri yüksek bir gıda olsa da içerisindeki hayvansal yağların kilo aldırdığı da bilinir. O nedenle yüksek kalsiyum ve düşük yağ içeren sütleri tüketiniz.
  • .21.”Haftada 5 kez sabah kahvaltılarında kepekli esmer tahıl ekmeği tüketin”. Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki kepekli ekmekle beslenen kişilerin obezite riski %49 oranında azalmaktadır. Zayıflamak için kesinlikle kepek ekmek tüketmelisiniz.
  • 22. “Yemek porsiyonlarınızın dörtte birini hemen ayırın ve onu yemeyin” Açlıktan ölürüm diye endişe etmeyin. Geriye kalan 3/4 lük yemek sizlerin tam olarak günlük kalori ihtiyacını karşılayacaktır.
  • 23. “Her 10 akşam yemeğinden 9 unu evde yiyin” Genelde dışarı çıktığımızda kebaplar veya daha farklı leziz yiyeceklere karşı koyamayız. Parasını da ödemiş olduğumuz kalorili yemeğin tabağını bile bir güzel sıyırırız. Bu da bize kilo sorunu olarak gelir. Bu nedenle kırmızı et ve fast food restoranlarından diyet süresince uzak durmalıyız. Gideceksek te balık lokantalarını tercih etmeliyiz.
  • 24. “Şekerli yiyecekler yerine meyve tüketin”  Şekerin gerek kalp damar rahatsızlıklarını artırıcı gerekse zayıflama ve incelme konuusnda bizlere engel teşkil etmesi nedeniyle şöhreti pek iyi değildir. Badem ise kalorisiz, antioksidanca ve vitamince znegin tok tutucu bir meyvedir. Hazır bahar da gelmişken bolca badem çağlası yiyin. Fazla kilolardan kurtulun.
  • 25. “Yemeği soğukkanlı ve yavaş yiyin” Hızlı yemek yiyenler hızlı kilo alırlar. Bunu asla unutmayın. 20 dakika sonra vücut doygunluk belirtisi verdiği için fizyolojik olarak tok olsanız bile kendinizi aç hissedersiniz. O nedenle hislerinize aldanmayın. Bolca da su için.
   26. “Sadece mideniz kazındığında yemek yiyin” Şayet aç olup olmadığından emin değilseniz bu durumda yemen yemek için henüz erkendir. Zayıflama diyeti uygulayan kişilerin aç kalmadan asla yemek yememesi gerekir. Ahmet Maranki de aynısını tavsiye ediyor


Kilo verme için yeni yollar deneyin

27. “Stresle başetmek için yemek yemekten başka yollar arayın” Bir sanat dalı ile ilgilenmek veya çiçek bakma gibi keyif verici uğraşılar sizi bekliyor. İnsanlar keyif aldıkları hobilerle uğraşırken daha az yerler ve neticede kilo almazlar. Zayıf kişiler genelde hobisi olan kişilerdir. Yemeyi pek akılarına getirmezler.

28. “Kilo verme konusunda iyimser olun” Şayet kilo verme ve zayıflama hakkında kendinize güveniniz yoksa olumsuz düşünürsünüz. Olumsuz düşünce de diyet listelerinin yarıda kalmasının en önemli nedenidir.

29. “Kendinize ve metabolizmanıza uygun bir diyet formülü geliştirin” Yeme alışkanlıklarınıza uygun olacak şekilde en faydalı diyet reçetesini yine siz geliştirebilirsiniz. Tek yönlü beslenmemek kaydıyla sevdiğiniz yiyecekelrden olulşan bir diyet listesi yapılabilir. Tek yapmanız gereken şey ise kalori hesaplamayı bilmek olacaktır.

30. “Acı biber ve benzeri doğal baharatlardan faydalanın” Özellikle acı biber kullanarak sebze yemeklerine hem lezzet verebilirsiniz hem de biberin zayıflama va yağ yakıcı etkisinden faydalanmış olursunuz.

31. “Meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yiyin” 1 bardak portakal suyunda 3-4 portakalın kalorisi vardır. Tembellik edip meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini tüketin. Daha az kalori alıp kilo vermek için bir adım atmış olacaksınız.

32. “Günlük 10 dakika merdiven inip çıkınız” Merdivenleri 10 dakikalığına günlük olarak kullanırsanız yılda 5 kilo zayıflama sağlarsınız.

33. “Akşam yemeğinde yediğiniz ekmek ve karbonhidratlı yemekler kadar  meyve tüketiniz” Özellikle fiber diyet lifleri yüksek sebzelerin yağ yakma özellii vardır. Aldığınız fazla kiloları böylece dengelemiş olursunuz

34. “Mümkünse işten eve yayan gidiniz” Eğer bu mümkün değilse bile iş yerinde öğle araları 1 saatlik bir yürüyüşe çıkmanızda fayda vardır. Öğle vakti yapılan yürüyüş egzersizleri kalıcı yağ yakar ve zayıflama sağlar.

35. “Pazar günleri ev temizliği yapın” — Hizmetçi veya temizlikçi tutarak yaptırdığınız ev temizliği ve bakımı aslında bizlere kilo vermek için büyük fırsat sunuyor. 75 kiloluk bir insanın 4 saat süren hafif tempolu ev temizliği bile 500 kalori harcatır. Hem de ev ekonominize katkı yapmış olursunuz.

36. “Haftada bir kez sinema tiyatro vs sosyal aktivite gününüz olsun” Özellikle hafta sonlarınızı evde kapalı kalarak geçirmek hem psikolojinizi etkiler hem de kilo aldırır. Zayıflamak için bol yürüyüş ve gezinti ortamları oluşturun. Bahar aylarında parklarda ve kır gezilerinde vücudunuza da nefes aldırın.  Bisiklet sürmek, bowling oynamak, erkekler için halısaha futbol maçları, basketbol ve daha sayamadığım bir çok aktivite bizlere zayıflama egzersizi etkisi yapar.

37. “Her porsiyonun en küçüğünü tercih edin” Salata dan tutun da kola nın bile en küçük boyunu tercih edin. Büyük ile küçük arasında kilo aldırma haricinde hiç bir fark yoktur.

38. “Sabahları 1 bardak elma sirkesi için” Elma sirkesinin zayıflama ve incelme üzerindeki olumlu etkilerini saymaya gerek yok. Elma sirkesi zayıflama hakkında linkteki yazımdan daha geniş bilgi edinebilirisiniz.

39. “Akşam yemeğinden önce yürüyüş yapın” Metabolizma hızlandırmak ve iştah kesmek için yürüyüş yapmak en ideal yöntemlerden birisidir. Günlük 20 dakika da olsa yürüyüş yaparsanız etkili zayıflama yöntemi oluşturmuş olursunuz.

40. “Şekerleme yerine elinize bir avuç kaısı veya badem çağlası alın” Çağla adı verilen yeşil bademin zayıflama ve kilo verme konusunda oldukça başarılı olduğunu biliyor muydunuz?

41. “Akşam yemeklerini yavaş ve hafif yiyeceklerle geçirin” Fazla kilolarımızın en önemli nedeni akşam 6 dan sonra yenen kalorili yiyecekler olduğuna göre bu saatten sonra yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Akşam yemeklerini salata ile açıp su ile kapatınız.

42.” Kalabalık gruplarla yemek yemeyin” İnsanların kalabalık gruplarla yediği iş ve özel yemeklerde ölçüyü daha fazla kaçırdığı bilinir. O nedenle tek başına yemeniz sizlere zayıflamak için  daha iyi bir fırsat sunacaktır.

43. “TV başında daha az durun” Televizyon hareketsizliğin en büyük kaynağıdır ve kilo aldırır. Bunu unutmayın. Zayıflama süresince televizyon izlemek yerine dışarıda gezmeyi tercih etmelisiniz.

44. “Günlük kalori tüketiminizin çoğunu öğlen saat 2 den evvel yiyiniz” Sabahları ne yerseniz yiyin akşama kadar kalorisini harcarsınız. Akşam yemeleri kilo aldıran öğünlerdir. Çünkü metabolizma hızı akşamları yavaşlar.

45. “Mutfak kapınızı akşam yemeğinden sonra kilitletin” Böylece abur cubur tüketerek günlük 300 kalori fazla almayı engelleyebilirsiniz. Zaten kalıcı kiloların en önemli nedeni akşam atıştırmalarıdır.

46. “Yeşil elma ve muz karışımı meyve kokteyli tüketin” Kiwi, Yeşil elma, muz, ananas, karpuz gibi zayıflatan meyvelerden kokteyller yaparak daha hızlı zayıflama sağlayabilirsiniz.

47. “İçki içiyorsanız küçük kadehlerde alın” Alkolün yüksek kalori taşıdığını ve göbek yaptığını söylemeye gerek bile yok.

48. “Hafta sonları yediğiniz her lokmaya dikkat edin” Hafta sonları insanların günlük olarak 200 kaloriyi ekstradan tükettiği tespit edilmiştir. O nedenle hafta sonlarına dikkat etmeli ve kilo kontrolü ile zayıflama uygulamalıyız.

49. “Buz dolabınızda bolca yağsız yoğurt depo ediniZ” Günde 3 kez yağsız yoğurt yiyen kişiler 12 hafta sonunda yemeyenlere göre 3 kat daha hızlı zayıflama yaşadığı ve 3 kiloyu diyetsiz verdiği, bir bilimsel araştırmada ortaya konulmuştur.

50. “Kalça kısmından dar elbise giymeyin” Özellikle bölgesel kilolardan şikayetçi kişiler, fazla eğilip kalkmazlar. Bu da bel ve basen kısımlarında yağlanma oluşturur. O nedenle eğilip kalkmanıza engel olmayacak ve sizlere rahat manevra alanı sağlayacak giysiler giyiniz.

51. Her yemeğin ardından dişlerinizi fırçalayın. Diş macunuda bulunan nane aroması, beyine yemeğin bittiğini ve karnın doyduğu mesajını verir.

52. “Yemeklerinizi mutfaktan tek tek servis ediniz” Dolu sofralarda ölçüsüzce yenen yemekler ile hm yüksek kalorili beslenmiş oluruz hem de iştah kapamayı zorlaştırırız. Az ve öz yemek en iyi zayıflama yöntemidir. Yemekte artık bırakmak zayıflama yolunda iyi birşeydir.

53. “Sevgilinizi veya eşinizi tutkulu bir biçimde günde 10 kez öpün” 1991 yılında Kinsey Institute New Report on Sex, adlı araştırmada her bir öpüşmenin 7 kalori yaktığı tespit edilmiştir. Günde 10 dakikalık öpüşme ile yılda 23 000 kalori veya 4 kilo zayıflamak mümkündür. Komik ama gerçek 🙂

54. “Kurabiye ve keklere acı biber ekleyin” Acı baharatlarda bulunan kapsaisin maddesi, özellikle iştah kesen ve yağ yakıcı termojenik özelliklere sahip bir maddedir.

55. “Atıştırmalarınızı besleyici yiyecekler ile yapın” Günde en az 2 ara öğününüz olmalıdır. Metabolizma hızlandıran bir etkiye sahip olan atıştırmalar, genelde meyve ve sebze ağırlıklı olursa kalori de almamış olursunuz.

56. “Alışverişlerinizde besleyici değeri yüksek besinler tercih edin ve şu 4 kuralı unutmayın “

 • Hidrojenize margarin türü yağlardan uzak durun.
 • Yüksek şeker içeren meyva sularını almayın.
 • Kalori düzeyi düşük ve içerisine tatlandırıcı vs katılmamış yiyeceklerden oluşan bir liste ile alışverişe çıkın.
 • Beher 100 kalori gıdada en 2 gram diyet lifi (fiber içeren) ürünleri almaya çalışın

57. “Yediğiniz içtiğiniz herşeyin kalori miktarını hesaplayın.”  Hızlı zayıflama yolunda tam anlamıyla kalori hesaplama uzmanı olmanız gerekmektedir.

58. “Eş dost ve akraba ile yemek davetlerinizde vücudunuzu ve özellikle karın bölgenizi belli eden bir tuvalet giyinin.” Böylelikle masada yemeği fazla kaçırdığınızda karnınızdaki şişkinliği kolayca fark edebileceksiniz.  Zayıflamak için az yemek gereklidir.

“Hızlı Kilo verme ve kilo vermek için 58 önemli zayıflama yolu” için 17 yorum

 1. slm bn 13 yaşındayım ve 70 kiloyum 1 ayda 60 kiloya düşmem lzm ne yapmalıyım??boyum 1,63

 2. gece 12 den sonra mutlaka ayakta oluyorum, bir tabak lahana çorbası ve 1 paket eti formun herhangi bir zararı olur mu? gün içinde kızarmış et, ara öğün olarak meyve vs. ve akşamları tavuklu salata yiyorum..bunu göz önüne alarak yanıtlarsan çok sevinirim…spora ve diyete 1hafta önce başladım..

 3. Elma sirkesini bir bardak su ile karıştırarak içeceksiniz. Suyun içerisinde sadece bir yemek kaşığı elma sirkesi olsun.

 4. haklısın bılmek ıle hatrlamak. aslında herkes bılmese bıle dusundugunde bulabılır. ama hatırlamak :S gelmıyo ıste aklımıza..

 5. Siz bilebilirsiniz ama herkes sizin kadar bilgili zeki ve şanslı değil. Ayrıca bilmek ile yeri geldiğinde hatırlamak farklı şeyler.

 6. kesinlikle çok doğru bilgiler diyet yapmadan sadece çikolata yani şekerli şeyleri keserek ve 5 den sonra yemek yemiyerek 5 kilo verdim bu bile bünyeye göre değişsede yeterli oluyo sanırım .mücadeleye deva arkadaşlar yaz geliyo

 7. merhaba,
  sitenizle dün tanıştım..biraz önce zayıflamaya yardımcı olabilecek maddeleri okuyunca da kendime güvenim biraz daha arttı. bunu için çok teşekkür ederim.

 8. bana kalırsa bunların hepsi palavra yada değil palavra diyorum çünkü her insanın vücüt fonksiyonu aynı değildir benim arkadaşlarımdan biri zayıflamak için ilaç aldı şu anda yırtılacak durumda VEYA doğrudur diyorum çünkü 10000 bir kişiye uyuyor bırakın herkes kendisi yapsın mesela ben bunların hiç birini yapmadım ama acil zayıflamam gerekiyordu bunun için bir hafta boyunca günlük 7 saat spor yaptım şuan 48 kiloyum gerisini siz düşünün

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.