Kilo Vermenin Püf Noktaları-Zayıflama Yöntemleri ve Kilo Verdiren Tavsiyeler

Kilo Vermenin Püf Noktaları-Zayıflama Yöntemleri ve Kilo Verdiren Tavsiyeler                                                                        

Mümkünse en kısa sürede zayıflamak bir çoğumuzun hayalidir. Ancak uzmanlar hızlı zayıflamanın aynı zamanda hızlı bir kilo alımı ile neticeleneceğini ve bunun da bizleri haya kırıklığına uğratacaklarını söylüyorlar. Zayıflamak için hinlik veya cinlikler ile uğraşmak yerine en doğal ve kalıcı yoldan zayıflamanın yollarını araştırmanın daha doğru olacağını düşündük. Ve netice olarak sizlerin belki de bildiği ama bizlerin yine de hatırlatmakta fayda bulduğu bir takım kilo verme tavsiyeleri ile zayıflamanın püf noktaları na değineceğiz.

1) Kilo vermek için kendinizde bir hedef koyarken hayalci olmayın, ancak bu arada kilo verdiğinizi sizlere hissettirecek kadar da önemsenecek bir zayıflama hedefi olsun.

çoğu kişi olmayacak zayıflama hedeflerini kendi kendilerini adeta gazlayarak koyar ve bir iki gün içerisinde de bu amaca ulaşmanın imkansız olduğuna kanaat getirerek zayıflama diyetini terk eder. Şunu aklımızdan çıkarmayalım ki başkaları için değil sadece ve sadece kendimiz için kilo veriyoruz. Bu nedenle de vereceğimiz fazla kiloların ne kadar olacağı ancak bizi ilgilendiriyor. Kendimizi iyi hissettirecek kadar bir kilo hedefi olsun ama bu hedef ne sağlığımızı bozsun ne de cesaretimizi kırsın.

2) Sıvı gıdalarla ve sulu yiyeceklerle ve lifli besinlerle beslenin.

Suyun sıfır kalorili olduğunu ve aynı zamanda metabolizmayı hızlandırdığını biliyoruz. Özellikle sebze çorbaları, bitkisel çaylar, şekersiz içecekler, karpuz gibi sulu meyveler bizlerin kilo vermesine son derece yardımcı olabilecek yiyeceklerdir. Lifli gıdalar da tok tutucu etki yaptığı ve sindirim sistemini fazladan çalıştırarak metabolizma hızını % 13 kadar arttırdığı için lifli sebzeler, meyveler ve bitkilerden bolca tüketmeliyiz.

3) Evdeki hesap çarşıya uymaz

Bunu söylememin nedeni şudur. Diyet yaparken günlük olarak almayı hedeflediğimiz kalori miktarını ister istemez her zaman aşarız. Bunu makul karşılayarak diyeti bozduğumuzu kesinlikle düşünmeyelim. Misal olarak 1200 kalorilik bir diyet yapıyorsanız 100 kalori de tölerans gösterelim. Böylece diyeti bozduk diye moralimizi bozmayız.

4) 3 er saat arayla birşeyler tüketin.

Öğün sayısını 6 ya çıkarın ve 3 öğün ana yemek yanında, tam öğün arası saatlere denk gelecek şekilde atıştırma öğünleri koyun. Atıştırmalarda elma, kraker, bir kase yoğurt gibi hem faydalı hem de açlığı bastıran yiyecekler tüketmeye gayret edin.

5) Yeşil yapraklı sebzeler tüketin.

Yeşil yapraklı sebze çeşitleri hem sağlık bakımından hem de zayıflamak için son derece gerekli besinlerdir. Özellikle acıktıkça marul yemek, sizlere sıfır kaloriye malolacaktır.

6) Yeteri kadar uyuyun

Günde 8 saat gece uykusu çekmek vücudu tam manasıyla dinlendirir. Dinç ve dinlenmiş bedenin ise bazal metabolizma hızı bir hayli yüksektir. Ancak az uyku gibi fazla uyku da kilo vermek açısından istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle 7-8 saat ten az ya da fazla uyumamaya özen gösterin.

7) Zayıflama Hareketleri yapın.

Diyet ile zayıflamak egzersizle desteklenmez ise biraz daha ağır işleyen bir süreç oluyor. Özellikle, yan yağlar, karın, göbek, kalça, bacaklar ve basenler gibi bölgesel zayıflama gerektiren bölgelerdeki fazla yağlar için zayıflama hareketleri yapmak bir hayli faydalı olacaktır.

8) Akşam 7 buçuktan sonra hiç bir şey yememeye çalışın

Sadece kalorisinin düşük olduğundan emin olduğunuz yapraklı sebzeler, sulu meyvelerden az bir miktar tüketmenizde mahsur yoktur.

9) İnternete bağlanma sürenizi kısaltın

İnsanlar PC başında internette oyalanırken saatler boyunca farkında olmadan hareketsiz kalmaktalar. Bu da fazla kilo sorunu olarak bizlere geri dönüyor. En azından pc başında oturduğunuz her 1 saat için 30 dk yürüyüş yaparsanız günlük kalori harcamasını da hatırı sayılır düzeylerde artırmış olursunuz.

“Kilo Vermenin Püf Noktaları-Zayıflama Yöntemleri ve Kilo Verdiren Tavsiyeler” için 6 yorum

  1. Ben 1.58 boy kilo 65 kilo vermek istiyorum ama olmuyo daha önce 85 kilo idim 65e düştüm ama tekrar almaktan ve istediğim kiloya düşememekten korkuyorum vücudum sanki benimle savaşıyor 58 – 60 kilo arası olmak istiyorum ve psikolojik olarak sorun yaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  2. Merhaba ben 1.60 56 kilodayim dogum yaptigim icin sarkmalar cok kizim boyu 54 kilo 4 kilo 470 gr oldu hala sikitim mekik cekmeme rahmen hep ayni kilodayi 6 sonra yemiyorum oglen ise elma haslanmis sebze hep ayni kilodayim hamile kaldigim kiloya dusmek istiyorum 52 ye

  3. mrb ben 1.66 boynda 71 kg yum 2 ay once sezeryanla dogum yaptım 10 kg fazlam var şuan bebegımıde emzırıyorum bu süre zarfında nasıl bır dıyet uygulamalıyım bana yardımcı olursanız sevinirim…

  4. ben 1.65 boyundayım 70 kıloyum 7ay önce dogum yaptım bebegımı emzırıyorum nasıl kılo verebılırım yardımcı olurmusunuz lütfen

  5. 70 kilodayım 1.65 boyundayım sizden istediğim 70 kilo bir bayanın kaç kalorilik diyet yapması gerektiği.75 kilo iken diyetisyene gitmiştim bana ilk bir ay 1200 kalorilik diyet vermisti.ve ben ilk ay 8 kilo verdim.2 .ay 1000 kaloriye düştü.2.aydada 5 kilo verdim.ben yemediğim zaman çok çabuk kilo veriyorum yediğim zamanda çok çabuk kilo alıyorum.diyetisyen bana 1 sene dikkat etmem gerektiğini ve 1 sene dikkat edersem kilo almayacağımı söylemişti ama ben dikkat etmedim ve 62 kilodan tekrar 70 kiloya çıktım aynı diyeti tekra yapıyorum ama hiç kilo veremedim. ne yapmam lazım.kilo vermediğimi görünce şevkim kırılıyo ne yapmalıyım.

  6. iyi akşamlar!ALLAH sizden razı olsun ben aynen siz verdiyiniz diyeti yapıyorum RAMAZANiçin yazdıgınız diyeti kayt etdim çok güzel ben rahatım şu an.Ben 15 kilo vermeliyim inş verdiyiniz bu diyeti yapacam inş yardım eder ALLAHDAN başarınzın devamını istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.