Kolay hızlı kilo vermek için 15 değişik yol

Günlük 40-50 kaloriyi fazladan almak bizlere çok ufak bir miktarmış gibi gelebilir. Ancak bu ufak miktardaki fazla kalorileri yıllar boyu almaya devam edersek ayda 200 gram, üç ayda yarım kilo, ve 1 yılda 1.5 kilo fazlalığımız olacaktır.

Günlük yeme içme düzenimizde yapacağımız küçük değişiklikler neticesinde 1-2 yıl içerisinde istediğimiz ideal kiloya zahmetsizce ve efor harcamadan ulaşmamız pekala mümkündür. Çünkü ufak yeme içme alışkanlıkları değişiklikleri ile yıllık kilo alma şişmanlama miktarını en aza indirebilirsiniz. Daha da ötesi kolay ve hızlı kilo vermek için kendinize fırsat yaratabilirsiniz. Şimdi sizlere sayacağım 15 hızlı zayıflama ipucu ile daha fit ve sağlıklı bir kiloya kavuşacaksınız.

1) Meyve suyu tüketmek yerine meyvenin kendisini yiyiniz: Orta büyüklükteki bir portakal 60 kalori ihtivae ederken bir bardak taze sıkılmış portakal suyu 110 kalori içermektedir. Şayet portakalın kendisini yerseniz 50 kalori az almış olacaksınız.

2) Simit ve poğaça yerken küçük ebatlarını tercih ediniz: Küçük bir kandil simidinde 80 kalori bulunurken orta boy susamlı simitlerde 200 kalori bulunmaktadır. Yağlı açmalarda ise 270 kalori bulunur. Fazla kalori ve yağ tüketmenize engel olmak ve hızlı kilo vermek için ufak simitlerle idare etmenizde fayda bulunmaktadır.

3) Yağlı börek kilo aldırır: Yağlı börek ve su böreği, kurabiye gibi yüksek kalorili hamur işleri yerine kepekli diyet bisküvilerini tüketiniz.

4) Baklava ve geleneksel tatlılara aman dikkat: Bu tür tatlılara çok düşkünseniz ve yemeden edemiyorsanız o zaman yemekten sonra 2 dilim az yiyiniz. Mümkünse şırası alınmış baklava yemeye gayret ediniz. Baklavanın şekerli şırası tam anlamıyla bir kalori bombasıdır.

5) Hafif yağlı peynir tüketin: Normal yağlı peynirlerin 100 gramında 100, tam yağlılarda 130 kalori varken az yağlı peynir çeşitlerinde 60 kalori bulunur. Az yağlı peynir tüketerek 50-80 kalori tasarruf edebilirsiniz. Bu da size zayıflama olarak döner.

6) Pastırma ve sucuğun yağından uzak durun: Pastırma ve sucukta bulunan hayvansal yağlar hem kalori içerir hem de kalp hastalıkları için risk taşır.


7)Meyvalı yoğurt yerine sade yoğut tüketin: Bir kase dolusu meyvalı yoğurtta 230 kalori varken geleneksel yoğurdumuzda 130 kalori bulunur. Böylece 100 kalori almaktan kurtulmuş oluruz.

8) Light mayonez tercih edin: Mayonezin içerdiği yoğun yağ nedeniyle yağı alınmış mayonezi tercih ediniz. Böylelikle bir kaşık dolusu mayonez tüketiminde bile 40 kalori az alırsınız.

9) Bitkisel margarin tüketimini terk edin: Margarinde bulunan doymuş yağ asitleri ve trans yağ asitleri hem kilo almamıza neden olur hem de damar tıkanıklıklarını tetikler.

10) Reçel ve marmelattan uzak durun: Tamamen şekerden imal olan marmelat ve reçelleri, zayıflamak ve kilo verebilmek için en azından bir süreliğine azaltın.

11) Çikolata ve şekerlemelerden sakının: Gençler arasında çok popüler olan Nutella ve sarelle gibi çikolata ürünleri yoğun kalori ihtiya eder.

12) Alkol tüketmeyin: ALkolde yoğun miktarda kalori vardır. Ayrıca rakı kültürü mezeli olduğu için alkol tüketirken farkına varmadan yüzlerce kalorilik yiyecek yemiş olursunuz.

13) Kola içerken diyet kola tercih edin: Dİyet kolada normal kolalara nazaran şişesinde (330 ml) 100-200 kalori daha az enerji bulunur. Özellikle yaz aylarında bolca tükettiğimiz bu içecek bizlerin farkında olmadan şişmanlamasına ve kilo almasına neden olur.

14) Meyve sularını bölerek içiniz: Bir bardak meyve suyunun tamamını içmek yerine yarısını tüketirseniz 55 kalori tasarrufunuz olur.

15) Tabağınızı sıyırmayın: Tabağınızdaki tüm yemeği yemek zorunda değilsiniz. Bu alışkanlığı terketmek bile günlük 100-200 kaloriyi fazladan almanıza engel olur.

“Kolay hızlı kilo vermek için 15 değişik yol” için 2 yorum

  1. kalori ve şeker oranı yüksek meyveler kilo aldırırlar. Bir kalori cetvelinden bakmanız lazım. Ama meyve tüketiminde kilo aldıran en önemli şey konsantre meyve suyu tüketimidir. mümkünse meyvenin kendisini yiyiniz.

  2. meyvelerde kilo yapan çeşitler varmı? ne sıklıkla ve nazmanlar yenilmesi faydalı olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.