Şok Diyet nedir faydaları zararları nelerdir

Şok diyet nedir? Bizler diyet programı takip ederken, vücudumuzun kilo kaybı ve zayıflama nedeniyle uğradığı bir takım değişiklikler vardır. Bu değişikliklerden en önemlisi bizler kilo verdikçe vücudun kilo vermemek için bir tür savunma mekanizması içerisine girmesidir. Genelde uzun süren diyet programlarının en olumsuz etkisi vücudun zayıflamaya karşı gösterdiği yüksek dirençtir. Vücudumuz bu kilo vermeme direncini açlıktan ölme riski taşıdığını hissettiği zaman göstermektedir. Şok diyet programlarında metabolizmamız daha bu tür bir direnç almasına fırsat bile vermeden adı gibi şok diyet uygulayarak kolayca zayıflayabiliriz.

Günlük almamız gereken kalori miktarından çok daha azını aldığımızda baş gösteren Açlık tehlikesini vücudumuz algıladığı zaman biyolojik olarak programlandığı üzere elindeki yağ ve kalori stoklarını saklamaya çalışır. böylece organizma her türlü enerji harcama sürecinde bir tür tasarruf yapma sürecine girmiş olur. Tabi şok diyetlerde vücudun alarm zili çalmadan evvel vereceğimiz kadar çok kiloyu vererek zayıflamamız gerekir.

Şok diyetin yan etkisi var mıdır? Yanıt elbette evettir ancak şok diyetlerin yan etkilerini görmek bir miktar zaman gereksinimi olur. Şok diyeti bırakır bırakmaz verdiğiniz kiloları en hızlı biçimde alırsınız. Şok diyetin en önemli zararı budur.

Şok diyet tabir edilen diyetlerden birisi de yo-yo diyetidir.

Daha önceki bir makalemde yo-yo diyetine ilişkin ayrıntılı bilgi vermiştim. Bu tür diyetler kilo alma ve verme dalgaları şeklinde uygulanır. İlk defa diyet yapan birisiyseniz ilk haftalarda 5-6 kilo verebilirsiniz. Ancak normal yeme alışkanlıklarına döndüğünüzde bu verdiğiniz kilonun üzerine kilo ekleyerek geri alırsınız.

Yo-yo diyeti türündeki şok diyetler zayıflamaktan çok kilo almak şişmanlamak için işe yaramaktadır. Ayrıca vücudun gereksinimi olan önemli besi maddelerini bir süre vücudun tedarik etmesi engellenmektedir. Kilo almanızın yanında bir de kötü ve yetersiz beslenme riski ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu da vücudunuzun bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek bizleri hastalıklara karşı savunmasız düşürebilir. Diyet şokunu önlemenin en önemli ipucu şudur: Uzun zamana yayılmış sağlıklı ve dengeli beslenme sürecini içeren bir zayıflama diyeti uygulamak…
Tabi bu tür uzun süreçli zayıflama diyetleri aynı zamanda bizlerin yaşam tarzı ve yeme alışkanlıklarında bir takım kalıcı değişiklikle yapmamıza neden olacaktır. Aksi takdirde 2-3 gün su ile açlık bastırarak yapılan diyetler hiç bir işe yaramazlar ve ayrıca oldukça zararlı diyet tarzlarıdır.
Bu nedenle şok diyetlerden ve yo-yo diyeti tarzı zayıflama stratejilerinden kaçınmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.