zayıflamak istiyorum yolları nelerdir?

Son zamanlarda zayıflamak istiyorum tarzında çokça okuyucu  yorumu almaya başladım. Bu yazıda sizlere vereceğim en önemli zayıflama sırları ve önerileri ile hızlı zayıflamanın keyfini yaşayacaksınız.

Vücudumuz aynen bir otomobile benzemektedir. yediğimiz yiyecekler akaryakıt, metabolizmamız motor çalışması ve hareket ise arabayla seyahate benzetilebilir.

Şimdi bazı otomobiller büyük motor hacimlerinden dolayı aşırı yakıt tüketirler. Kimi arabalarda ise rolanti ayarı yüksektir. İşte bazal metabolizma adını verdiğimiz ve bizim vücudumuzu bir motora benzetirsek vücudumuzun rolantide çalışırken yaktığı yakıt anlamına gelen baza metabolizma’yı artırmamız için motorun rolanti düzeyini de yükseltmemiz gerekecektir. Bazal metabolizma genel olarak kalıtsal özelliklerle ebeveynelerden çocuklara geçse de spor ve egzersiz yoluyla uzun bir süre yükseltilebilmektedir. vücudumuzun metabolik rezonansı denilen olgu, bir gitarın tellerine dokunduğumuzda uzun bir süre telde titreşim olmasındaki gibi az bir spor ve egzersizle de metabolik hareketliliğimizi uzun bir süreye yayma imkanımız vardır. günlük 30-40 dakikalık tempolu bir yürüyüşün bizlerin vücuduna yapacağı rezonans etkisi ile oturduğumuz ve yattığımız yerden bile çabuk zayıflama yaşayabiliriz. Peki zayıflamak istiyorum diyenlere neler önerilmelidir?

Vücudmuzu araç gibi görmeye devam ederek bir örnek de yakıt ile ilgili vermekte fayda vardır. Bir aracın kullandığı yakıt kalitesi, az yakıt ile çok yol gitmesine olanak tanır. Aslında benzin dizel vb yakıtlar da kalori ihtiva etmektedir. Şayet arabaya düşük kalorili kalitesiz yakıt alırsak depo çok çabuk tükenecektir. Bunu biizm organizmamıza uyarlyalım,

Zayıflamak istiyorsanız bunun en kolay yolu düşük kalorili (düşük yakıt kalitesi olan) yiyeceklerle beslenmektir. Şayet aldığımız yiyecekler az kalori ihtiva edersek vücut faaliyetlerini sürdürebilmek için yedekte beklettiği yağ dokularını eritmeye başlayacaktır. Tabi bu durumda da kilo verme zayıflama olarak amaçladığımız hedeflerimize ulaşmış olacağız. İnsanın makineden farklı kılan en enteresan yön, vitamin protein gibi vücudumuzun sev ve idaresi için gerekli olan yaşamsal önemi haiz bazı maddelere de ihtiyaç duymasıdır. Bu nedenle düşük kalorili besleneyim derken beslenme kalitemizi düşürmeyelim. Diyet listelerinin içerdiği diyet reçetelerinin büyük kısmı az kalorili ama kaliteli beslenmeye odaklanmışlardır.


Zayıflamak istiyorum ne yapmalıyım?

Zayıflamanın en altın kuralı bol egzersiz ve az kalori tüketimidir. Herkese az ama kaliteli yemeyi, günlük metabolik rezonansı (titreşimi) artırmak için ise hareket ve egzersizi öneriyorum. Burada hareket ve egzersizi ne kadar yaptığımız değildir. Aksine az bile olsa istikrarlı devam etmek en büyük kazanımınz olacaktır.

“zayıflamak istiyorum yolları nelerdir?” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.