Kilo Aldırıcı Diyet-Kilo Almak İçin Diyet Listesi

Kilo Aldırıcı Diyet-Kilo Almak İçin Diyet Listesi

 

kilo alma diyeti
kilo alma diyeti
İnsanların kilo konusunu sorun etmeyen pek az bir kısmı vardır. Coğunluğumuz ya fazla kilolardan ya da düşük kilolu olmaktan şikayet ederiz. Genelde halinden memnun olmayanlar zayıflamak istiyorum ama irademe hakim olamıyorum diyenlerdir. Ama kilo almak istiyorum diyenlerin sayısı da azımsanacak gibi değil. Bazılarının metabolizması hızlı çalıştığı için ne yerlerse yesinler asla kilo almazlar. Hatta kilo almaya çabalasalar da asla alamazlar. Böyleleri için özel bir takım kilo aldırıcı diyetler ve kilo almak için diet listeleri uygulamaları gerekecektir. Şimdi sizlere sağlıklı yoldan ve sizleri yormadan nasıl kilo alınır bu konuda önemli bazı sağlıklı kilo alma yöntemlerinden bahsedecek ve sonrasında da kilo aldırıcı diyet listesi menüleri için örnekler vereceğiz.  

1. Kilo almak için beslenecek iseniz günlük beslenme programı oluştururken özellikle miktar bakımından az, içerdiği kalori bakımından zengin yiyecekler tüketmek gerekmektedir. Misal vermek gerekirse sütlaç veya muhallebi yiyecekseniz içerisine 3 yemek kaşığı ceviz ve fıtık içi karışımı dökerseniz fazladan 60 kalori almış olursunuz. 

2. Kilo almak için önemi olan hem oldukça besleyici hem de kalori açısından zengin ve adeta enerji deposu niteliğinde olan besinler ile beslenmekten geçmektedir. Kilo almak aslında kilo vermekten daha kolaydır. Yeter ki besinlerimizdeki protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral dengesini iyi kuralım ve kalorisi yüksek öğünler geçirelim. İçecek tüketirken de bu kurala dikkat edelim. Sabahtan akşama kadar çay tüketen bir toplum oldumuz aşikardır. Misal çaydan verilecek ise çaya şeker yerine bir tatlı kaşığı pekmez ilave etmek kalori sağlayacaktır. Aynı şekilde tam yağlı günlük süt veya taze sıkılmış meyve suyu da hem kalori açısından zengin hem de oldukça besleyici içeceklerdir. Ancak içecekleri abartmamak lazım. 

3. Yemek yaparken iştah açıcı etkisinden dolayı kırmızı biber nane , kimyon türü baharatları mümkün olduğunda kullanın. Bu baharatlar iştahı açar ve daha fazla yemenize yardımcı olur. Ayrıca soslar da iştahı açar. iştahınızın açılmasını sağlar. 

4. Kilo almak istiyor iseniz kesinlikle öğünlerden önce ve öğün sırasında su tüketmeyin. Su iştahı keser ve yemekten erken kalkmanıza neden olur. Ancak vücudun sağlıklı bir biçimde işlevlerini yerine getirebilmesi, sağlıklı kilo almak açısından çok önemlidir. Bundan dolayıdır ki vücudun ihtiyacı olan günlük 2 litre sıvı alımına özen göstermelisiniz. 

5. Beslenme açısından son derece önemli olan kırmızı et, beyaz et, deniz ürünleri, yumurta, süt ve süt ürünleri (yoğurt, peynir) bal, ekmek ve reçel, kesinlikle kilo almak için tüketilmesi gereken yiyeceklerdir.

6– Canlı ağırlığınızın 2 katı kadar gram değerinde protein almalı ve proteini 3 eşit öğüne bölüştürmelisiniz. 50 kilo olan birisi günde en az 100 gram protein almalı ve bunu da 3 öğüne paylaştırmalıdır.

7– Özellikle vücut geliştirmecilerin uyguladığı kilo aldırıcı egzersizler ve hareketleri uygulamak işinizi çok kolaylaştıracaktır.

8– Kilo almak için 3 öğün beslenmek hayati öneme sahiptir. Öğünleri asla atlamayın.

 


Örnek Kilo Aldırıcı Diyet-Kilo Almak İçin Diyet Listesi :

SABAH Kahvaltısı
2 orta dilim ekmek, 2 kibrit kutusu kadar beyaz veya kaşar peynir, 4-5 adet zeytin, 2 yemek kaşığı kadar pekmez veya reçel, domates, salatalık, biber.

ARA
1 su bardağı süt (2 yemek kaşığı pekmez ile), 5 adet tuzlu bisküvi, 1 adet meyve.

ÖĞLE Yemeği
1 kase domates çorbası (kaşarlı), 1 porsiyon etli sebze yemeği, 1 porsiyon pilav veya makarna, 2 orta dilim ekmek, 1 kase yoğurt, 1 adet meyve.

ARA
1 porsiyon fıstıklı tel kadayıf.

AKŞAM Yemeği
1 kase çorba, 1 porsiyon kurubaklagil yemeği, 1 porsiyon pilav veya makarna, 100 gram ızgara et, ton balıklı salata, 2 orta dilim ekmek, meyve.

GECE
1 su bardağı süt (2 yemek kaşığı pekmezle), 4-5 adet bisküvi, meyve.
 

Sporcular İçin Günlük Tüketime Göre Örnek Bir Beslenme Tablosu

 Süt Grubu  Süt, peynirler, yoğurt (4 bardak süt veya eş değerleri)
 Et Grubu  Dana ve koyun etleri, kümes hayvanları, balık, kuru fasulye, nohut,
mercimek, fındık, ceviz. Günde üç veya daha  fazla tabak
(Büyük ve zengin bir tabak ve et miktarı da en az 200 gr.)
 Sebzeler  Koyu yeşil, açık yeşil, sarı sebzeler, patates
(Günde üç veya daha fazla tabak)
 Meyveler  Narenciye, elma, domates vb. (Günde üç veya daha fazla)
 Ekmek, Tahıl
Hububat
 Ekmek, makarna, pilav (Günde üç veya daha fazla tabak)
(3 dilim -120 gr- ekmek, bir tabak hububata eşdeğer kabul edilir.)

2. Örnek Kilo Aldırıcı Diyet-Kilo Almak İçin Diyet Listesi :

SABAH Kahvaltısı
3 adet haşlanmış Yumurta, 100 gr beyaz peynir, Yarım kilo Süt, Salatalık Domates Biber, Yarım Ekmek

ARA
İki Adet Muz, bir porsiyon sütlü tatlı

ÖĞLE Yemeği
Patates Haşlama 3 Adet, Yarım Kilo Tavuk Göğsü, Büyük Porsiyon Salata, Pirinç Pilavı

ARA
1 porsiyon tatlı

AKŞAM Yemeği
Soslu Makarna, Mantar Çorbası, Salata, Etli Türlü

GECE
1 su bardağı süt (2 yemek kaşığı pekmezle), 4-5 adet bisküvi, meyve.

Kilo alma diyetini uygulayan okurlarımız arasında haftada 1 kilo, ayda 4-5 kilo aldım diyenler oldu. O nedenle bu kilo alma diyetine inanarak devam edin ki sonuç alabilesiniz.

 

 

“Kilo Aldırıcı Diyet-Kilo Almak İçin Diyet Listesi” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.