Kilo almak istiyorum diyet yolları nelerdir?

Çok zayıfım acil Kilo almak istiyorum ve kilo almanın yollları ile yöntemleri için bilgilenmek istiyorum diyenlere bu yazıyı okumalarını öneririm. Günümüzde aşırı kilolarından şikayet edenler kadar, zayıflık ve yetersiz kiloya sahip olmaktan şikayetçi olanlara ve bu durumdan memnuniyetsiz olanlara da rastlamaktayız. Modern yaşamda obezite ve aşırı kilo problemleri, popüler kültürde yoğun yer kaplamakla birlikte kilo almak isteyenlerin sayısı da azımsanmayacak bir sayıya sahiptir. Bu ndele bu yazımızı kilo almanın yolları ve şişmanlama ipuçlarına ayırdım.

Zayıflığın sebepleri arasında, yeme bozuklukları, kronik hastalıklar, ve sporcu mankenler gibi meslek gruplaırnda görülen ve doğal beslenme takıntısından dolayı yaşanan kimi bazı psikolojik yeme hastalıkları sayılabilir. Ayrıca yaşlanma sonucu da zayıflama ve kilo kaybı görülebilmektedir. Kilo alabilmek için düzenli ve sağlıklı bir diyet ve beslenme programı izlenmelidir.Bu konuları anlatmadan önce zayıflığın sağlığımız üzerindeki risklerine kısaca değinmek gerekir.

Genelde şişmanlık ve obezitenin kalp ve damar hastalıklarına neden olduğu söylense de aşırı kilo kaybı ve zayıflığın da kanser ve kalp krizi gibi dolaşım sisteminde kronik rahatsızlıklar oluşturma riski yüksektir. Yine yetersiz kilosu olan yaşlı bayanlarda osteoporoz (kemik erimesi) olma riski oldukça yüksektir. Aşırı zayıf erkeklerde ise ereksiyon ve iktidarsızlık sorunları görülebilir.

Kilo almak için neler yemeliyiz, hangi besinlerden ve yiyeceklerden tüketmeliyiz?

Çoğu insan hızlı kilo alabilmek için hamurger fastfood tarzı yüksek kalorili yiyeceklerin işe yaradığına inanır. Bu şekilde kilo alarak şişmanlamak belki bir bakıma mümkündür. Ama vücudumuzun sağlığını herhangi bir risk altına atmadan kilo alabilmek için trans yağlar adı verilen ve kolesterolü yükselterek damar tıkatıklıklarını ve kalp krizini tetikleyen yağları tüketmememiz gerekir. Malesef transfat veya doymuş yağlar adını verdiğimiz yağ türleri, pizza, hamburger hat dog tarzı yiyeceklerde bol miktarda bulunur. Bu tür sağlıksız yağlar ve karbonhidrat içeren besinler yerine turna, somon, alabalık, hamsi levrek, sazan, çupra, istavrit gibi balıkları tüketerek sağlıklı kilo almak, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeniz için daha anlamlı olacaktır. Yine baklagiller, sebzeler, lifli tahıllar, meyve ile yapılan dengeli ve sağlıklı beslenme ile kilo almak en iyi seçenek olacaktır.

Yine 3 temel öğün yerie 5-6 ara öğünle beslenerek kilo almak daha sağlıklı bir tercihtir. Enerji içecekleri gibi yapay tatlandırıcılarla kalori deposu haline getirilen ürünleri asla kilo almak için kullanmayınız. Omega-e açısından zengin bitki ve hayvansl gıdalarla beslenerek alacağınız kilolar, ileride sizlere zararlı kilolar olarak dönmeyecektir. Balık ile beslenen kutup ayısı, fok gibi aşırı yağ dokusuna sahip hayvanlarda kalp ve koroner hastalıklarının görünmeyişinin tek nedeni, omega-3 bakımndan zengin balık etini tüketmeleridir.

Vİtamin desteği ile kilo alma ve vitamin hapları

Yüksek kalitedeki vitamin ve mineral ilaç ve hapları ile bir yandan hastalıklara karşı direnç kazanırken diğer yandan da kas kütlenizin sıkı ve yoğun olmasını sağlayacaksınız. Özellikle bazı tür amino asitler, kas oluşumunu hızlandırarak vücudunuzn adeleli ve pazulu bi ağırlık kazanmasına fayda sağlarlar.

Kilo alma egzersizleri yaparak şişmanlamak ve kilo kazanmak.
Egzersiz ve spor, sağlıklı ve kolay kilo alma için çok önemlidir. yürümek koşmak, ağırlık çalışmak, tenis oynamak gibi aktiviteler yediğiniz yemek ve besinlerin kas ve adale kütlesine dönüşmesine yardımcı olur. Kilo almak için bol sabır, sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli spor ve egzersiz gerekmektedir. Kilo alma diyetlerindeki kalori hesapları, kilo almak ile vermek arasında ince çizgiyi teşkil ettikleri için lütfen yediğiniz besinlerin kalorilerinin, günlük yaktığınız kaloridan en az 200 kalori fazla olmasına özen gösteriniz.

ahmet maranki kilo almanın yolları ile ilgili olarak güzel bir makale hazırladım. Makale içerisinde bitkisel kilo alma ile ilgili önemli öneriler olacak.

Kilo almak için diyetisyen tavsiyesi çok önemlidir. Diyetisyen eşliğinde hem acil kilo almak hem de sağlıklı kilo alma mümkündür.

“Kilo almak istiyorum diyet yolları nelerdir?” için 9 yorum

  1. ben 23 yaşındayım ve 43 kilonun üstüne hiç çıkamadım yıllardır kilo almak istiyorum günde 2 bardak ballı süt içiyorum ama miğdemi bozduğu için ara ara içmek zorundayım malesef.en azından 55 kilo olmak istiyorum ?

  2. balık süt ve et ürünleri ile beslenirsen kolayca kilo alabilirsin. Ama daha önemlisi sağlıklı kilo almak ve kilo al
    mak için çabalamaksızın işi doğal akışına bırakmak. Nasıl olsa 10 sene sonra buraya zayıflamak istiyorum diye yazacağından eminim Zehra. O nedenle hiç acele etme

  3. KİLO ALMAK İSTEYENLER BANA ULASSIN KESİN SONUCLARI HEP BİRLİKTE GÖRELİM HEM SAGLIGINIZI KORUYACAKSINIZ HEM KİLO ALACAKSINIZ HEMDE BÜTCENİZİ ZORLMAYACAKSINIZ DAHA NE BEKLİYORSUNUZ:)))tahir_saridas@hotmail.com

  4. ben 11 yaşındayım 29 kiloyum arkadaşlarım benden kilolu ben aralarında zayıf kalıyorum bana kilo almam icin günlük beslenme recetesi hazırlarmısınız

  5. ben 11 yaşındayım 29 kiloyum kilo almak istiyorum bana dengeli bir beslenme verirmisiniz

  6. ben 11 yaşındayım 28 kiloyum kilo almak istiyorum bana dengeli bir diyet verirmisiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.