Kilo Aldıran Yiyecekler ve kilo almanın yolları

Kilo almanın yolları çok çeşitlidir. Kilo almak için kilo aldıran ve şişmanlatan yiyeceklerle ve besinlerle beslenmek gerektiğini hepimiz biliriz. Ama kilo aldıran yiyecekler için hangilerinin sağlıklı kilo alma sağladığı az bilinen bir konudur. Bu yazımızda sizlere sadece sağlıklı kilo aldıran yiyecekleri değil, aynı zamanda sağlıklı kilo almanın yollarını da anlatacağım. Öncelikle kısaca zayıflama, şişmanlama, kilo alma nedir ve yolları nelerdir kısaca bir açıklayalım:

Kilo vermek ve zayıflık sebepleri nedir neler kilo verdirir?

Şişman ve aşırı kilo veren kişilerin temel hedefi olan zayıflama ve kilo verme, sağlıklı yaşam için gerekli bir kuraldır. Her ne kadar kilolu olmak eskiden zenginliğin sembolü ve popüler bir durum iken günümüzde sağlıklı bir kiloya sahip olmak bunun yerini almıştır. Zayıflığın sebeplerine kısaca değinirsek, sporla uğraşan kişiler genelde vücut yapıları ve metabolizma hızları gereği zayıf olmak durumundadırlar. Ancak zayıflığın sebepleri arasında bazı yeme bozuklukları, hastalıklar, gibi sağlık sorunları da yer alabilmektedir. Sürekli kilo kaybeden kişilerde vücudun temel işlevlerini bile yerine getirmede bir takım fonksiyon bozuklukları görülebilir. Bu durumda olan kişilerin şiddetle kilo alma ve şişmanlamaya ihtiyaçları olmaktadır. Neticede herkes sporcular gibi isteyerek zayıflamıyor. Bazılarımız kilo vermek ve zayıflamak için çabalarken bir kısmımız ise kilo almanın yolları ve yöntemlerini araştırıp durmaktadır.

Her ne kadar şişmanlık ve obezite hali, sağlık için tehdit oluştursa da kronik zayıflık ve tıbbi dil ile kaşeksi hali de bir takım cinsel işlev bozukluklarından tutun da daha ciddi ölümcül bir takım sonuçlara yol açabilir. O nedenle kilo almanın yollarını araştırarak kendimize en uygun kilo alma yöntemini geliştirmeli veye mevcut yöntemler arasından seçmeliyiz.

Kilo aldıran yiyecekler nelerdir – Kilo almak için neleri yemek gerekir?

Eskiler çok yemenin çabuk kilo aldıracağına inanırlar. Oysa zayıflamak gibi kilo almak ta bir sanattır. Her yediğiniz şey yüksek kalori ihtiva ediyor diye kilo alacaksınız diye bir kural yoktur. Burada bilmeniz gereken bazı incelikler vardır.
Kilo almak için yiyecek seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli husus, doymuş yağları ve trans yağları içeren gıdalardan uzak durmanız gerektiğidir. Kilo almak için ağır ve yağlı yiyeceklerden tüketmek pek akıllıca bir kilo alma yolu değildir. Ağır yiyeceklerden kastımız aşırı oranda yağ bulunduran besinlerdir. Bu tür besinler doymuş yağlar adını verdiğimiz ve kalp rahatsızlıklarına sebep veren, damarları tıkayan türden yağlar ihtiva ederler. Şayet yüksek kalorili yiyeceklerle kilo alma yolunu seçtiyseniz tercih edeceğiniz kilo alma yöntemi kesinlikle sağlıklı yağlar barındıran yağsız kuzu eti, yağsız dana eti, balık, tuna, somon balığı, alabalık, aynalı sazan, çupra, karides, balık yumurtası havyar ve hindi eti gibi beyaz et türleri olmalıdır. Ayrıca baklagiller grubu yiyecekler de aynen balık etinde olduğu gibi Omega -3 türü doymamış yağ asidi barındıran kalori değeri yüksek besinler sınıfına girer. Özellikle pirinç, fasülye, bakla, nohhut, bezelye gibi kuru gıdalar kilo aldıran yiyecekler içerisinde sağlıklı tabir edilen sınıfa girerler. Karbonhidrat alımı yöntemiyle kilo alacaksanız bu sefer de meyve, sebze ve kepekli tahıllar bol miktarda sağlıklı karbonhidrat içerir

Günlük 3 ana öğün yemek yerine 6 küçük öğünde beslenmek, kilo almak için iyi bir yöntemdir. Tabi küçük öğünlerle proteinli ve kalorili yiyeceklerle beslenecekseniz bu durumda sabit masa işi gibi hareketsiz bir yaşam sürmemeye gayret etmeliyiz. Çünkü hareket ve egzersiz yaparak yediğiniz yiyeceklerin yağ yerine kasa dönüşmesini sağlarsınız.

Protein tozu kilo aldırırmı
Protein tozu olarak satılan amino asit türü destek maddeleri de öğün aralarında tüketilmelidir. Bu sayede daha fazla kalori alarak kas oluşumuna katkıda bulunabilirsiniz. Protein tozu fiyatları ürünün marka ve kalitesine göre değişmektedir. Sizlere tavsiyem bütçenize uygun olan en iyi protein tozunu almanızdır. Protein tozunun zararları konusunda bir çok şey söyleniyor. Kaliteli bir markanın protein tozunun zararı yerine faydasının olacağını söyleyebilirim. Önemli olan protein tozu diye satılan ürünlerin sentetik maddeler içermemesi ve sağlığa zararının olmamasıdır. Protein tozu kullanımında bazı incelikler vardır. protein tozu kullanımı etkisini gösterebilmesi için bazen bol su veya süt ilavesi ile içmek gerekebilir. protein tozu veya protein tozlari olarak piyasada bulunan whey protein, kasein, weider, amino asit türü ürünlerin hepsi aslında aynı amaca hizmet ederler.


Keten tohumu yağı da kilo almak için yabancı ülkelerde yaygın olarak kullanılan bir bitkisel üründür. Karnıyarık Otu Tozu (psyllium powder) ile birlikte kullanıldığında hem esansiyel omega-3 essential yağ asitlerini hem de diyet fiberlerini bu bitkisel karışımdan temin etmiş oluruz.

Kilo alma ilaçları hapları kilo aldırırmı ?

YÜksek oranda multivitamin ve mineral barındıran dilo alma destek ilaçları da kilo almaya ciddi manada destek olur. Özellikle protein ağırlıklı beslenme destek ürünleri, içerisinde Kreatin ile glütamin barındıran ilaçlar kas yapısını güçlendirir. Aşırı zayıflık hastalığına tutulan kişiler için doktor tavsiyesi ile likit sulu kilo alma ilaçları kullanılması öğütlenmektedir.

Kilo almak için dayanıklılık egzersizleri

Egzersizler de sağlıklı kilo aldıran bir yoldur. Dayanıklılık egzersizleri adı verilen ve ağırlık kaldırma, hızlı pedal çevirme, kısa mesafe koşu çalışmaları, sprinterlik gibi egzersizler, anaerob metabolizmayı harekete geçirdikleri için yoğun bir kas yapısının oluşumuna yardımcı olurlar. Yürümek, hafif egzersizler, aerobik yapmak gibi hareketler ise oksijenli kalori harcama anlamına gelen aerobik metabolizmayı harekete geçirdiği için daha çok kilo verme zayıflama amacına yardımcı olur. Zayıflama bisikleti uzun süreli efor harcaması yaptığı için daha çok kilo verme zayıflama için tercih edilir.

Kilo alma yolları için tavsiyeler öneriler ve ipuçları

Kilo almak için öncelikle beslenme ve kalori hesaplama işini çözmüş olmanız gerekir. Günlük olarak diyet listesi yapınız ve yediğiniz beher yiyeceğin ne kadar kalori taşıdığını listeleyiniz. Kalori hesaplama cetveli kullanımı sizleri için en önemli kilo alma aracı olacaktır. Sabah kahvaltılarında sucuklu yumurta ve tam yağlı peynir, kaşarlı tost, fındık veya fıstık ezmesi gibi sağlıklı kalori ve proteince zengin yiyecekleri bolca tüketiniz. Öğle vakti baklagiller ve kurutulmuş incir, kayısı gibi kalorili meyvelere ağırlık veriniz.

Kilo aldıran yiyecek kullanımında asıl bombayı akşam yemeğinde patlatın. Akşam yemeği muhakkak bir buçuk porsiyon etten oluşmalıdır. Daha önce bahsettiğim gibi tavuk eti, hindi eti veya deniz ürünlerinden oluşan proteince zengin bir porsiyonun yanında fırında pişirilmiş patates tepsisi olmalıdır. Eğer bünyeniz bunu kaldırmazsa bu durumda sebzelerden de faydalanabilirsiniz. Yüksek kalori taşımasına rağmen asla kola ve fast food, pizza hamburger türü yiyeceklerden medet ummayın. Onun yerine bir porsiyon döner veya kebap yemeniz daha makul ve sağlıklı bir kilo alma yolu olacaktır.

“Kilo Aldıran Yiyecekler ve kilo almanın yolları” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.