Kilo Almak İçin Doğal Kilo Alma Yolları Sağlıklı Şişmanlama Yöntemleri

Kilo Almak İçin Doğal Kilo Alma Yolları Sağlıklı Şişmanlama Yöntemleri


Kilo almak için doğal yöntemler kullanmak, hem sağlıklı yoldan kilo almak için fayda sağlar hem de aldığınız kiloların kalıcı olmasına yardımcı olur. Bu yazımızda sizlere  52 adet kilo alma yolu ve yöntemi sayacağız

1.  Öncelikle her bir öğünde ne kadar kalori aldığınızı bilmeniz gerekir. Kalori saymak, hem kilo almak hem de zayıflamak amacı olanların ortak olarak kullanmaları gereken bir kalori hesaplama yöntemidir.

2. Güne başlarken gün içerisinde bedenimizin 24 saatlik kalori ihtiyacından ortalama 400-500 kalori daha fazla yiyecek tüketmemiz gerekir. Misal olarak 2000 kaloriye ihtiyacımız var ise bizler 2500 kalorilik besin tüketimi yapmalıyız ki kilo alalım. Bunun için 3 ana öğün tüketmek yerine azar azar 6 öğün yemek yemeniz iyi olacaktır. Her öğün arasında 2-3 saat ara olmalıdır.

3.  Ağırlık ve halter çalışmak hem bayanlar hem de erkekler için sağlıklı kilo alımına yardımcı olur.

4.  Hafta sonları evde dinlenerek geçirdiğiniz dönem en fazla kilo aldıran dönemdir. Bunu iyi değerlendirin.

5.  Şayet kilo alımı süreci duraksıyorsa bu durumda her hafta, bir önceki haftaya nazaran 250 kalori daha fazla alın.

6.  Yağlı yiyeceklerden uzak durun. Her ne kadar yağlı yiyecekler kilo aldırsa da bu pek te sağlıklı bir kilo alma yöntemi değildir.  Bunun yerine et, süt balık ürünleri ve kilo aldıran sebzeler ile kilo aldıran meyveler tüketin

7. Protein içeren besinler tüketmek, vücudun kas kitlesi oluşumunda temel harç görevi gören protein alımı bakımından önemlidir. Kilo almak için kas yapmanın önemi tartışılmazdır. Günlük olarak her 1 kilo vücut ağırlığı için günlük 3 gram protein tüketilmesi gerekir.

8.  Protein demişken hatırlatalım. Kilo almak için bşalıca protein kaynağınız deniz ürünleri olmalıdır.

9.  Tahmin edebileceğiniz gibi sebze ve meyve tüketmek, kilo alma diyetleri için vazgeçilmez besinlerdir.  Bu besinler yağ içermediği gibi mineral ve vitaminleri de bolca barındırırlar.

10.  Kilo almak için bol su içmenin faydaları konusuna da değinelim. Su kas yapımını hızlandırır. Yağsız süt te protein bakımından zengin olduğu için kilo aldırıcı etkisi vardır.

11.  Yağ oranı az bir kilo aldıran diyet uygulayın.

12. Kilo almak için karbonhidratlı besinleri fazlaya kaçırmadan ölçülü tüketin.

13.  İyi bir gece uykusu en az 8 saat olmalıdır. Bu sayede vücut ertesi günkü kilo alımı çalışmaları için dinlenmiş olacaktır.

14.  Kesinlikle yağlanma yoluyla kilo alma gibi bir kolaylığa kaçmayın. Bu durum her ne kadar cazipmiş gibi görünse de ileride obezite ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

15.  Haftanın belirli günleri belirli kas gruplarını çalıştıran kilo aldıran egzersizler yapın.

16.  Göğüs omuz ve triseps kaslarını aynı gün, biseps ve bel kaslarını farklı bir gün çalıştırın.

17. Ana ve ikincil kas gruplarını öğrenerek asıl kilo alma potansiyeli olan ana kas gruplarına odaklanın.

18. Haftanın tek günleri ana kas gruplarını, çift günleri ise tali kas gruplarını çalıştırın.

19.  Bir uzman diyetisyenden kilo alma diyeti listesi isteyin.

20.  Kilo aldıran yiyecekleri araştırın. Özellikle et, süt, yumurta, balık, ceviz içi badem içi gibi yiyecekleri tüketin. Özellikle süt ve ürünleri hem ucuz hem de çabuk kilo aldıran besinler arasındadır.

21.  Sadece gıda destek takviyelerine dayalı bir kilo alma programına asla güvenmeyin. Bu beslenme takviyeleri ürünleri kilo almaya yardımcıdır ama tek başlarına yeterli değillerdir.

22.  Enerji içecekleri tüketin. Enerji içecekleri yüksek kalori içerirler.

23.  Kreatin Monohidrat (Creatine monohydrate) adı verilen ve 1 haftada 3 kilo aldıran ürünleri kullanın.


24.  Kendinize yeni spor giysileri, halter eldivenleri vs alın.

25.  Spor ayakkabılarınız kesinlikle 6 aydan daha eski olmasın. Hafif ve açık renkli ayakkabıları tercih edin.

26.  Ağırlık çalışmaları yaparken ağır çalışmalar yapmayın. yüksek ağırlıklarla deneme yapıyorsanız en fazla 12 tekrarda seti kesin.

27.  Kilo alma egzersizleri ni 1 saatten az bir zamana sıkıştırın. Kısa süreli ve etkili hareketler kilo aldırır.

28.  Kilo aldıran hareketler ve kilo alma egzersizleri kas gruplarını çalıştırır ve yağ yakarak sağlıklı yoldan kilo almanızı sağlar.

29.  3 er dakikalık dinlenmeler ile ağırlık çalışmaları yapın.

30. Kilo alma egzersizleri yapmadan önce gerinme ve ısınma hareketleri yaparsanız adaleler ve eklemler ısınır, Ayrıca kaslarda laktik asit birikmesine engel olur.

31.  Gıda takviyeleri kullanarak (aminoasitler gibi) yeterli beslenmek için vücudunuza destek vermiş ve kilo alma mekanizmasını hızlandırmış olursunuz.

32.  İnternette kilo alma ile ilgili araştırmalar yapın ve sizinle birlikte aynı sorundan muzdarip kişiler bu sorunu nasıl çözmüşler öğrenin.

33.  Gücünüzü ve vücut direncini artırmak için multi vitaminler ve aminoasit türü beslenme destek ürünleri kullanın.

34.  Whey Protein Tozu kullanın. Protein tozları kilo almaya yardımcıdır.

35.  Ayrıca C vitamini vb. vitamin tabletleri ile vitamin takviyesi yapın.

36.  Multi-Vitamin bileşikleri, özellikle kilo alma hareketi yapan kişiler için gereklidir. Multi vitamin ürünleri içerisinde vitaminlerin yanında magnezyum, selenyum ve çinko gibi kilo almak için gerekli olan bir takım mineraller de yer almaktadır. Bu mineraller, kas krampları ve yorgunluğu önleyici etki oluştururlar.

37.  C Vitamini aşırı güç çalışması yapanlarda görülen serbest radikal birikimine engel olur. Bunun için günlük c vitamini ihtiyacınızı 3-4 portakal yiyerek ya da suyunu içerek temin edebileceğiniz gibi sandoz türü kalsiyumca zengin vitamin hapları ile de sağlayabilirsiniz.

38.  Demir minerali her ne kadar yiyeceklerden bir miktara kadar elde edilebilse de özellikle kilo almak isteyen kadınlar için önemlidir. Zira adet döneminde kadınlarda görülen demir eksikliği görülebilmektedir. Onun haricinde bazı arkadaşlar kilo almak için demir içeren bitkisel vitamin hapları kullanıyorlar. Bunu tasvip etmiyoruz.

39.  Glukosamin ve Kondroitin ( Glucosamine & Chondroitin ) türü ürünler kullanın. Glukosamin güçlü bir antioksidan maddedir ve vücudun stres, travma, sakatlanma, eklem ve kas yırtılmaları gibi durumlara karşı güçlü kalmasını sağlar. Kilo almak için kilo alma egzersizleri yaparken sakatlanmamak gerekir. Bu da glukosamin ve kondroitin türü beslenme destek ürünleri ile mümkün olur. Günlük 15 gram glukosamin tüketimi uzmanlarca önerilmektedir.

40.  Kilo aldıran besinler’i hemen ulaşabileceğiniz bir yerlerde muhafaza edin.

41.  Hedeflediğiniz kilo hedefine ulaşamadıysanız kesinlikle moralinizi bozmayın.

42.  Kilo alamıyorum diyorsanız egzersiz temposu ve sıklığını değiştirin. Bazen kilo alma egzersizleri için yapacağınız küçük değişiklikler büyük sonuçları ortaya çıkartabilir.

43.  Her hafta bir boy fotoğrafınızı çekin ve arşivleyin. Zamanla değişimi siz de göreceksiniz.

44.  Kaç kilo almak istediğinizi bir yere yazın ve her gün hatırlamak amacıyla bir  göz atın.

45.  Fiziksel olarak benzemek istediğiniz bir ünlünün resmini odanızda aynaya yapıştırın ve her gün 2-3 dakika izleyin. Bu sizin kilo alma yolunda motivasyonunuzu artıracaktır.

46.  2 haftada bir tartılın ve ilerlemeyi bir yere not edin.

47.  Haftanın bir günü serbest beslenme programı uygulayarak kendinizi ödüllendirin.

48.  Genetik olarak kilo alma potansiyelinizi öğrenerek alabileceğiniz kapasiteden daha fazla kilo alımı için kendinizi zorlamayın.

49.  Zayıflık bazen tıbbi tedavi gerektirebilir. Hormon dengesizlikleri, depresyon, ya da anoreksi, blumia gibi değişik hastalıklar, zayıflığın nedenleri olabilmektedir. Bunlar bazen ilaç tedavisi ile bazen de cerrahi seçenekler ile tedavi edilebilmektedir.

50.  Kola gazoz türü sodalı içecekler yerine yüksek kalorili ve besleyici özelliği olan meyve suları tüketin.

51.  Ana öğünler ile öğün araları arasınnda da fıstık ezmesi, fındık ezmesi, bal, kurutulmuş yaban mersini, yağsız peyni ve meyveli yoğurt gibi kalori veren ve besleyici yiyecekler tüketin.

52.  Kızartma ve ızgara türü yiyecekleri terk edin. Çünkü bu tür yiyeceklerin sindirimi uzun sürer ve bu da size kalori kaybettirir.  Aynı zamanda ızgara türü besinler iştahı  keser ve kalp sağlığı için zararlıdır.

“Kilo Almak İçin Doğal Kilo Alma Yolları Sağlıklı Şişmanlama Yöntemleri” için 1 yorum

  1. eşimin 10 kıloya ihtiyacı var ama ymk yemegi hc svmyo sdce ögnlerı yıyo ama mcburıytten nasl aldra bılrm cvp bekliyrm lütfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.