Atkins Diyeti Yaptım-Atkins Diyeti Listesi ve Menüsü ile Zayıflama

Atkins Diyeti Yaptım-Atkins Diyeti Listesi ve Menüsü ile Zayıflama

Atkins Diyeti adını çok sık duyduğumuz ama işe yarayıp yaramadığını neredeyse hiç bilmediğimiz bir diyet türüdür. Atkins diyeti, 1970 lerde Doktor Robert Atkins tarafından geliştirilmiş, ve karbonhidrat tüketiminin mümkün olduğunca azaltılması, protein ve yağların tüketiminin ise azaltılmadan sürdürülmesi esasına dayanmaktadır.
Atkins diyetinde misal olarak kırmızı et tüketiminde ne kadarlık protein, ne kadarlık yağ tüketimi olması gerektiği oransal olarak tespit edilmesi önem arzetmektedir.
Atkins diyetinin temelinde bolca protein ve yağ tüketmek varken karbonhidrat tüketimi yasaklanmıştır.

Atkins diyeti nasıl işler:

Atkins Diyeti’nin ilk 2 haftası alışma devresi olarak adlandırılır. Bu süre zarfında diyeti uygulayan kişilere günlük 20 gramdan fazla karbonhidrat tüketilmesi kısıtlamasına gidilmiştir. Diğer bir ifadeyle ilk 2 haftada sınırsız biçimde beyaz et, yumurta, deniz ürünleri ve balık eti, peynir, bitkisel yağlar, tereyağı, margarin, et ve sucuk, ve sosis yemek serbesttir. Anvcak ilk 2 haftada glisemik indeksi yükselten süt, patates, meyveleri, ekmek, tahıllar, şeftali, mısır ve havuç gibi yiyecekleri tüketmek yasaklanmıştır. 2. haftanın ardından verilen kiloları koruma evresine geçilmiş olur. Bu evrede günlük karbonhidrat alımı 40-90 gram arasında seyretmektir.Atkins diyeti meyve ve tahılların tüketimini limitlemesi nedeniyle bazı çevrelerce eleştirilmektedir. Ancak bu sınırlamanın 2 hafta süreceği dikkate alındığında Atkins Diyet Planının o kadar da sağlıksız bir diyet planı olmadığını düşünüyorum. Zaten yapılan bilimsel araştırmalar Atkins Diyeti yapanların kalp hastalıklarına yakalanma riskinin önemli derecede düştüğünü göstermektedir. İngiliz Hakemli Top Dergilerinde yayınlanan makalelerde Atkins Diyeti’nin LDL kötü kolesterolü düşürdüğü ifade edilmektedir. Atkins Dİyetine başlayanların bu diyeti başarıyla bitirme oranı % 40 civarındadır. Dİğer popüler diyetlerde bu oranın .% 20 lerde seyrettiği düşünülürse Atkins Diyeti, sağlıklı ve hızlı zayıflama sağlayan başarılı bir diyet formülüdür. Atkins Diyetinde kalori kısıtlaması yoktur. Ancak yenilmesine izin verilen gıdaların gereği günlük kalori alımı ortalama 1000 kalori civarında seyretmektedir.

Atkins Diyeti zararlı mıdır Veya zararlıysa zararları nelerdir?

Atkins diyetinin öyle abartılacak bir sağlık riski bulunmamaktadır. sadece aşırı protein tüketimi neticesinde asidik üre görülebilir. Kandaki ürenin yüksek oranda seyretmesine asidik üre denilmekte ve kandaki kalsiyumu da tutucu bir etkiye sahip olmaktadır. Bu da yaşlılarda böbrek taşı ve osteoporoz riskini yükseltir. Bunun haricinde Atkins Diyeti son derece sağlıklı ve kalıcı kilo kaybı, zayıflama sağlayan bir diyettir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.