Glisemik indeks diyeti

Glisemik indeks diyeti aynı zamanda Düşük karbonhidrat diyeti olarak ta bilinmekte ve kanda bulunan Glikoz oranını düşük tutacak besinlerin tüketilmesi yoluyla glisemik indeksi düşük tutma esasına dayanmaktadır. Glisemik indeks diyetinin avantajlı yönü, sadece karbonhidrat lı besinlerin tüketiminde kısıtlamaya gitmesi; protein li ve yağlı gıdalarda herhangi bir kısıntıya gitmemesidir.

Düşük karbonhidrat ( Gliemik İndeks) diyetinin esası neye dayanmaktadır?

Glisemik indeksi, besinlerin içerisindeki şeker oranıyla ilişkili olup, yüksek şeker içeren besinler kan şekerini de yükseltmektedir. Bu tür gıdalara yüksek glisemik indeksli gıdalar adını veriyoruz.

Yüksek glisemik indekse sahip besinler metabolizmayı nasıl etkiler?

Ana besin gruplarından birisini teşkil eden karbonhidratlar vücut tarafından hızla emilir ve kan şekerini hızla yükseltmeye başlar. Vücudun kan şekeri düzeyi ne kadar hızlı bir biçimde yükselirse kan şekerini düzenlemek için pankreastan salgılanan insülin hormonu da o derecede ani ve aşırı bir salgılama ile kana karışır. İnsülin hormonunun bu denli yoğun dozda kana karışması, kan şekerini çok ani biçimde düşürmekte ve o nedenle açlık hissi tekrar baş göstermektedir. Bu da gereksiz oranda aşırı besin tüketimi, fazla kaloriler ve nihayetinde de yağlanma ve aşırı kilolar olarak bizlere geri dönmektedir. Bu nedenle düşük glisemik indekse sahip besinlerle beslenerek kan şekerinin ani sıçramalarına engel olmak, Glisemik İndeks Diyetinin temel mantığını oluşturmaktadır.

GLİSEMİK İNDEKS NEDİR?


Düşük glisemik indekse sahip besinler tüketildiklerinde kan şekeri ani olarak yükselme göstermez. Kademeli olarak uzunca bir sürede kan şekeri ağır ağır arttığı için insülin hormonu salgılaması da ani biçimde görülmez. Bu nedenle açlık hissi de bir müddet hissedilmez. Gıda seçimi glisemik indeks diyetinde önemli bir husustur. Özellikle protein ve yağ bakımından aşırıya kaçmayan ama karbonhidratlarca fakir gıdalar, glisemik indeks diyetinde önemli bir ayrıntıdır.

Glisemik indeksi düşük olan gıdalara bir örnek: Bitter çikolata, glisemik indeks bakımından düşük bir gıdadır. Çikolatanın iştah kesici etkisinin ardında glisemik indeksinin düşük olmasının büyük etkisi vardır.
Genel olarak, Glisemik Endeks diyet listeleri insandan insana farklı varyasyonlara tabidir. Genelde sabah kahvaltılarında kepekli ekmek ile birlikte tereyağı ve reçel tüketimi, glisemik indeks diyetlerinin hemen hepsinde yer alan bir diyet formülüdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.