Karbonhidrat diyeti ile düşük kalori listesi

Karbonhidrat diyeti veya rejimi, karbonhidrat türü besinler ile beslenme diyeti anlamına gelmemektedir. Düşük kalorili karbonhidrat diyeti denilince anlaşılması gereken şey, düşük karbonhidrat takviyesi ve kalori miktarı ile yapılan diyetler anlaşılmalıdır. Karbonhidrat diyetinde, yüksek oranda karbonhidrat barındıran ekmek, pasta türü nişastalı ve unlu yiyecekler mümkün olan en az oranda tüketilir. Hiç tüketilmez diyemiyoruz çünkü bu besin gruplarına da vücudun sağlıklı ve normal fonksiyonlar göstermesi için ihtiyaç duyulmaktadır. Obezite ve aşırı şişmanlığın 2 temel sebebi arasında yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden aşırı tüketmek sayılabilir. Kargonhidrat türü besinlerin yağ içeren besinlerden daha fazla tehlikeli olmasının nedeni ise iştah açıcı özelliği nedeniyle aşırı miktarda tüketilmeye meyilli olmasıdır.

Karbonhidrat diyetinin temel felsefesinde sindirilebilir karbonhidrat tüketiminin  ( ekmek, börek, pasta vb) yerine proteince ve doymuş yağlarca zengin besinleri  ( Et, soya, baklagiller vb) veya koyu yapraklı sebzeleri tüketme mantığı yatmaktadır.

Amerikan Aile Hekimleri derneği tarafından yapılan karbonhidrat diyeti tanımı ise şu şekildedir:

Düşük karbonhidrat diyeti, günlük karbonhidrat tükerimini normal ihtiyacın % 20 dine kadar düşüren hızlı zayıflama diyetlerine verilen ortak isimdir. Bu da günlük 20-60 gram arası karbonhidrat tüketimi manasına gelmektedir.

Karbonhidrat diyetlerinin bir kısmı ketojenik diyetler olarak adlandırılır. Atkins zayıflama diyeti buna güzel bir örnektir. Atkins diyeti metabolizmada ketozis adı verilen bir tür biyokimyasal aktiviteye sebep olmaktadır.  Karbonhidrat türü besinlerle beslenme alışkanlığı daha çok tarım teknolojisinin gelişmeye başladığı 1800 lü yıllardan sonra yaygınlaşmıştır. Normalde atalarımız düşük karbonhidratlı besinlerle beslenmek zorunda kalıyorlardı. Çünkü o dönemde tarım üretimi bu denli büyük çaplarda yapılamadığı için insanlar bitkisel beslenme ve et türü yiyeceklerle yaşamlarını sürdürmek zorunda kalıyorlardı. Doğal olarak insan metabolizması da doğal bitkisel ve hayvansal ürünlerle beslenmeye alışmıştı. Ancak sanayi devriminin ardından tarım teknolojisinde yaşanan gelişmeler, şehirleşme, hareketsiz yaşam gibi etkenler sonucu bizlerin yaşam ve zayıflama tarzı kökten değişti. Binlerce yıl boyunca düşük karbonhidratlı doğal yiyecekler, meyveler ve sebzeler ile beslenen insanoğlu bir anda yüksek kalori ve neticede obzeitenin pençesine düştü.

Karbonhidrat diyeti ile yapılan şey, aslında atalarımızın yeme içme ve beslenme alışkanlıklarını taklit etmek yoluyla doğal zayıflama diyeti yapmaktan başka birşey değildir.  Karbonhidrat diyetinde uzak durulması gereken besin grupları şunlardır: Yağlı süt, tereyağı, şeker, un,  ekmek, bira, patates ve bunlardan üretilen her türlü besin maddesi…

Düşük karbonhidrat diyetinin ne kendi içerisinde türleri vardır. Kimileri düşük karbonhidrat diyetini düşük yağ ile beslerken kimileri sie yağ tüketimine engelleme koymaz. Sadece karbonhidratlı yiyecek ve içecekleri kısmamızın yeterli olduğunu söyleyen diyet formülleri mevcuttur.

Karbonhidrat zayıflama diyetleri arasında en meşhurları, atkins diyeti, taş devri diyeti, Scarsdale Diyeti sayılabilir.


Düşük karbonhidrat diyetinin temelinde düşük glikemik indeksli besinlerle beslenme yöntemi vardır. Glikemik indeksi yüksek olan besinler, kan şekerini hızla artırarak vücudun yağ depolaması için metbolizmayı baskı altına alır. Bu nedenle glikemik indeksi yüksek olan karbonhidrat türü besinler yerine, sebze ve meyve ağırlıklı, düşük glikemik indeksi olan yiyecekler, karbonhidrat diyetinde tercih edilirler. Zaten zayıflama ve incelmek için düşük glikemik indeksli yiyecekleri bir farkında olmadan da tüketiriz.

Glikemik indeks kavramı ilk kez 1981 yılındaDr. David Jenkins tarafından kullanılmıştır.   1990 yılında  Dr. Atkins tarafından çıkartılan efsanevi diyet kitabında düşük karbonhidrat diyetinin temelleri atılmıştır. Atkins diyeti denen bu zayıflama diyeti, o derece meşhur olmuştur ki döneminde her 5 amerikalıdan birisi atkins diyeti formülüün uygulayarak zayıflama ve incelmeyi başarmıştır. Atkins Karbonhidrat diyeti sadece 3 beyaz adı verilen  besin grubunun azaltılması suretiyle değil, aynı zamanda yüksek protein tüketimini özendirmesiyle de kendisini diğer karbonhidrat diyetlerinden ayırt etmektedir. Günümüzde bile atkins diyeti oldukça popülerdir.

İlerleyen yazılarımızda sizlere güzel bir atkins diyet reçetesi formülü vereceğim.

“Karbonhidrat diyeti ile düşük kalori listesi” için 1 yorum

  1. oo bn bu siteye yeni keşfettim .e7ok gfczel bir sivltaelahi ee bn ekledim kendime gircem fcstelik şeyi e7okbeyendim hangi meyveler nee iyi gelior sağlıklı yaşam bunlara benzer bide bn 7 ye gidiyorum.sınav f6ncesi neleri yicemi buldumkuru fczfcm veye erik yicem ee bu hayatta e7alışmayana iş yok (((vede orada bişiy yazan bi e7ocuk var kola cips yerim net yaparım size saygısızlık yapıor bnce onun yorumunu kaldırın)))cnm!!!!!!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.