Ramazan ayında zayıflama ve diyet önerileri ipuçları sırları

Mübarek 3 aylara geçen günlerde girmiş durumdayız. Önümüzde kutsal Ramazan ayı var. Ramazan ayı bir yandan dinimiz açısından farz kılınmış olan bir ibadettir. Ancak diğer yandan da oruç tutmanın zayıflama ve diyet açısından bir fırsat olduğu da gözden kaçırılmamalıdır. Orucun vücuda faydaları sayısızdır ve bilimsel olarak ispatlanmıştır. Oruç tutmanın zayıflama ve diyet için sunduğu fırsat ise gerçekten inanılmazdır.

Yaygın kanının tam aksine, Ramazan ayı, kilo almak yerine kilo verme ve zayıflama fırsatının sunulduğu bir aydır. Amerikan Kalp Vakfının yaptığı bir araştırmaya göre Ramazan orucu süresince Oruç tutan kişilerin kan kötü kolesterol düzeyi, ne yenilip içildiği fark etmeksizin düşmektedir. Yine iyi kolesterol düzeyi, oruç tutan kişilerde yükselmektedir. Tabi bu aşamada zayıflama çabaları da boşa gitmemektedir.

Oruç ibadetinin doğası gereği sahur ve iftar yemekleri, gün içerisinde yenilen iki ana öğündür.
Günümüzde sahur alışkanlığı gittikçe azalmakta ve insanlar tatlı uykularından imtina edip bir şeyler atıştırmak yerine, sadece iftar yemeği ile oruç tutmaya alışmaktadırlar. Ancak insan vücudu oldukça akıllıdır. Tek öğün yemek yemeyi kendi işleyişi ve sağlığı açısından tehdit olarak algılayan metabolizmamız, taktik değiştirerek iftardan sonra yağ depolama eğilimine girer. Hele bir de iftarda ölçüyü kaçırıp aşırı kalori bindirmesi yapıyorsak bu durumda kilo almak ve şişmanlamak kaçınılmaz hale gelmektedir.

Bu nedenle iftar yemeklerini etli taze sebze yemekleriyle açmak, düşük kalorili yiyeceklerle devam etmek ve en sonunda iştahımızı kesmesi için iki dilim tulumba tatlısı ve baklava ile sonlandırmak gerekir. Yine sahur vakitlerinde kahvaltı yapmak ve domates salatalık gibi mevsim yiyeceklerinden faydalanmak en akıllıca yol olacaktır. Bilhassa iftar yemeklerinde aşırı miktarda karbonhidrat yüklenmesi yapmak, kilo almanın en önemli nedenidir. Bu nedenle bilhassa yiyeceklerimizi az karbonhidrat içeren tariflerle hazırlamamız gerekmektedir. Şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız da Ramazan ayında kilo vermek için akıllıca bir inceliktir.

Akıllıca izlenecek bir taktikle Ramazan ayı boyunca 1 ayda 10 kilo veya 15 kilo zayıflamak pekâlâ mümkündür. Çünkü bu dönemde zaten vücudun metabolizması hızlanmakta ve daha az yiyecek bulabildiği için gerekli fazla enerjiyi, vücutta depolanan yağlardan temin etmektedir. Ramazan sofralarında balık, deniz ürünleri, hindi ve tavuk eti gibi beyaz et, ve kırmızı et, yumurta gibi proteince zengin yiyeceklerden maksimum derecede yararlanmak gerekmektedir.
Protein diyeti ile ramazan ayı boyunca hem kilo vererek kolay zayıflama sürecini tamamlayacaksınız, hem de kolesterol trigliserit gibi yüksek düzeylerde bulunmaması gereken oranlarınızı düşürme fırsatı yaşayacaksınız.

Ramazan diyetinde sofrada fiber açısından zengin besinler ve lifli yiyecekler tüketmek, zayıflama ve kilo verme çabalarınıza faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.