Sonoma Diyeti Listesi ve Sonoma Diyet Planı

Sonoma Diyeti Listesi ve Sonoma Diyet Planı
Sonoma Diyeti sağlıklı zayıflama ve kalıcı kilo vermek için dengeli bir diyet türüdür. Sonoma diyeti, 3 evreden oluşan ve her bir evrede farklı beslenme rejiminin uygulandığı bir diyet türüdür.

Sonoma diyetinin ilk aşamasında 10 gün süre ile tam buğday ve tahıl ürünleri, yağsız süt ürünleri, tahıllar, aşağıda listelediğimiz yiyecekler, meyveler bolca tüketilmelidir. Sonoma diyeti listesinin diğer kalori hesabı yapan diyet formüllerinden en önemli farkı yeme içme konusunda kalori ve miktar kısıtlamasına gitmemesidir. Ancak 3 beyaz dediğimiz unlu yiyecekler, şeker ve tuz tüketimi kısıtlanmalıdır.

Sonoma Diyetinde hangi yiyecekler tüketilmelidir?

Sonoma diyeti için aşağıda listelediğimiz meyveleri ve yiyecekleri tüketmeniz gerekmektedir. Bu yiyecek grupları sonoma diyeti ile zayıflama sürecini hızlandırmakta ve sağlığa faydaları bulunmaktadır:

Badem
Biber
Yaban mersini
Brokoli
Sızma zeytinyağı
Üzüm
Ispanak
Balık
Tohumlu meyveler (fındık fıstık ceviz gibi)
Çilek
Domates
Kepekli tahıllar

Yabanmersini kalp hastalıklarına iyi gelen bitki olarak antioksidan kaynağıdır. Badem de bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ayrıca brokoli de günlük C vitamini, kalsiyum ve diğer vitaminler bakımından zengin olması ve kanseri önleyen etkileri nedeniyle Sonoma Diyeti besinleri arasında tüketilmesi gereken yiyeceklerdir.

İster taze olarak tüketin isterseniz de üzüm sirkesi veya suyu olarak tüketin üzüm meyvesi sonoma diyeti listesinde ciddi bir bitkisel besin kaynağıdır. Üzüm tüketimi sonoma diyetinde yaşamı uzatan bir sırdır.

Doğal zeytinyağı da Sonoma Diyeti menülerinde kullanılan ayrıcalıklı bir besin maddesidir. Zeytinyağının faydaları arasında kötü kolesterol olarak bilinen kandaki LDL düzeyini düşürmesi, ve aynı zamanda demir, kalsiyum, K vitamini, Folat, ve antioksidan maddeleri bolca ihtiva etmesi sayılabilir.

Sonoma diyeti, doğal besinlerin faydalarından yola çıkmaktadır. Misal olarak çilek, böğürtlen gibi hem meyve şekeri bakımından zengin hem de antioksidan vitamin ve mineral kaynağı meyveleri mutfağınıza taşımaktadır.

Sonuç olarak lifli tahıllı gıdalar sonoma diyeti nin kilo verme ve zayıflama başarısının arkasındaki nedendir. Tahıllarda bulunan bitkisel lifler metabolizmayı hızlandıran etki içermekte ve aynı zamanda kansere iyi gelen bitkiler arasında bulunmaktadır. Bu dediklerimiz, tam buğday ekmeği, yulaf ekmeği, yulaf ezmesi, mısır ekmeği, çavdar ve esmer pirinç için de geçerlidir.


South Beach ve Atkins diyet sürecinde olduğu gibi, Sonoma Diyeti de bir ısınma peryodu ile başlar. İlk aşama dediğimiz bu süreçte glükoz içeren şekerli yiyecekler ve işlenmiş besinlerin tüketilmemesi gerekmeltedir. Bu aşamada kesinlikle bu yiyecekler tüketilmez. Özellikle margarin türü hidrojenize edilmiş bitkisel yağların tüketilmesi ve bu tür yağları içeren beyaz pirinç, patates cipsi, tereyağı, sosis, salam, sucuk, pastırma, sos, mayonez türü yiyeceklerden uzak durulur. Doğal şeker içeren meyveler ve meyve suları ile sebzeler de ilk 10 günlük 1. evrede tüketilmesi yasaktır. 1. periyot süresince yenilmesine izin verilen yiyecekler ise yağsız dana eti, yumurta, asparagus, yağsız süt ürünleri,zeytin yağı, badem, kuşkonmaz, baharatlar, patlıcan, ceviz ve yapraklı sebzelerdir. Özellikle salata türleri, mantar yemekleri, yağsız et yemekleri de tüketilmelidir.

İkinci aşamada hedef zayıflama amacına ulaşasıya kadar 1. aşamadaki yiyecekler ile devam ederiz. Ancak 2. aşama biraz daha yumuşatılmış olup glikoz içermeyen şekerli yiyecekler, ve şarap türü içecekler sınırlı olarak serbesttir. İkinci aşamanın süresi sizin zayıflamak için hedef aldığınız kiloya düşmeniz ile biter ve üçüncü aşama ya geçilir. Üçüncü aşamada sınırlı olarak şekerli yiyecekler ve unlu gıdalar yenir. Bu süreçte karbonhidrat almamaya özen gösteririz. Ancak egzotik meyveler ve sebzelerden alınan bitkisel karbonhidratlar serbesttir. 3. aşamada günlük 1 saat tempolu yürüyüş egzersizleri verilen kiloların geri alınmaması için gereklidir.

Sonoma diyeti için yemek tarifleri malesef türkçe internet aleminde kaynak sıkıntısı çekmektedir. Şayet okurlardan yorumlar ile talep gelirse birkaç sonoma diyeti yemeği tarifini sizler için çevirebilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.