Çabuk zayıflatan sebzeler için diyet sırları

Sebze yemenin ve sebzelerle beslenmenin sağlık açısından sayısız faydaları bulunmaktadır. Sebzeler, vitamin ve mineral, ve vücut için gerekli olan diğer gerekli maddeleri ve doğal kimyasal maddeler ile besinleri de barındıran bilinen en doğal kaynaklarıdır. Bu kadar sağlık ve beslenmeye ilişkin faydasının ve hastalıklara iyi gelen, yaşlanmayı önleyen etkisinin yanında, sebzelerin diğer bir göz ardı edilemeyecek yönü de zayıflama ve diyet için ideal besinler olmalarıdır.

Sebzeler, kalori bakımından fakir ve zayıflatıcı besinler olmalarına karşın bir diğer özellikleri de negatif kalori etkisi yaratmalarıdır. İçerisinde bulunan fiber ve lifli bitkisel özler sayesinde düşük kalorili olmalarının yanında, sebzeler aynı zamanda sindiriminde bizlere fazladan kalori harcatan besinlerdir. Bitkilerde bulunan lifli yapılara fiber adı verilemekte ve bu lifli besinlerin kullanımının ağırlıkta olduğu diyetlere ise fiber diyeti adı verilmektedir. Fiber adı verilen bu selülöz yapılarının kalori oranı sıfıra yakındır. Bunun yanında vücut, lifli besinleri sindirebilmek için ekstra kalori harcamaktadır. Misal olarak lifli bir yiyecek olan lahana sebzesinin 1 kilogramını sindirebilmek için, vücudumuz yaklaşık olarak 800-1000 kalori harcamaktadır. Ancak vücudun sarfettiği bu kaloriyi Lahana sebzesinden elde edebilme imkanı yoktur.Tüm bu özellikleri nedeniyle sebzeler, diyet ve rejim sürecinde soframızdan asla eksik etmememiz gereken değerli besin grubudur. Sebzelerde bulunan doğal vitaminler ve bitkisel amino asitler de vücudumuzun metabolizmasının doğru ve düzenli biçimde çalışması için gerekli olan maddeleri bolca barındırmaktadır. Bilhassa adale ve kasların ihtiyaç duyduğu nadir bulunabilinen kimi maddeler, sebzelerden kolayca elde edilebilmektedir. Daha sağlıklı kaslar ise daha fazla enerji harcayabilmekte ve bu da bize zayıflama olanağı yaratmaktadır.


Sebzelerde sodyum miktarı oldukça düşük miktarda olup vücudun diyet ve zayıflama esnasında su toplamasının önüne gçmektedir. Sodyumca zengin besinlerin vücudun su toplama kapasitesini artırarak zayıflama ve kilo verme olayına ket vurduğunu hatırlatmamda yarar görüyorum. Sodyum maddesi genelde işlenmiş besinlerin çoğunda bulunmaktadır. Sodyum’un metabolik etkisi neticesinde bilhassa bağırsaklarımızda bolca su toplanmaktadır. Vegetables are also low in sodium so they help reduce water gains. Yüksek oranda sodyumlu ve sodalı besin ve içecek tüketen kişilerde yaklaşık olarak 2,5 ile 3 kilo arası fazla suyun vücutta depo edildiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle sodyum düzeyini düşürücü etkisi olan sebze diyetlerinin bu fazla suyu vücuttan hızla attığına şahit oluruz. Bu da bize zayıflama olarak geri döner.

Sebze diyeti uygularken asla sodalı ve işlenmiş besinler tüketmeyiniz. Zayıflamak için sodalı ve sodyumlu besinlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.