Zeytin ve Zeytinyağının zayıflama ve sağlığa faydaları nelerdir?

Zeytinyağı ve zeytin yiyerek zayıflama ve kilo verme pek bilinmeyen bir  zayıflama yöntemidir. Akdeniz diyetlerinde sofrada muhakkak yerini bulan bir bitkisel diyet yiyeceği olan zeytin, sağlık ve zayıflama alanında kendisini ispatlamış çok değerli bir bitkidir. Son 50 yılda bilimsel alanda yapılan ilerlemeler neticesinde, kilo verme ve zayıflamak için de dahil olmak üzere zeytinyağının ve zeytinin ne gibi faydaları olduğu tek tek açığa çıkartılmıştır.

Zeytinin ve zeytinyağının sağlığa yararları ve faydaları nelerdir.

Zetin meyvesinin ve zeytin yağının faydaları çok fazladır. Öncelikle içerisinde bulunan doymuş yağ asitleri, kalp sağlığını korumakta ve kötü kolesterol LDL oranını düşürmektedir.  Zeytin yağı aynı zamanda Kansere ve şeker hastalığına diyabete çare ve devadır. Bundan dolayı zeytin yağına  altın sıvı adı verilir. Zeytin yağında bulunan bir takım yağ asitleri, aynı zamanda iyi huylu kolesterolün düşürülmesini de sağlamaktadır.

Tabi bizi asıl ilgilendiren olay, zeytin yağı ve zayıflama etkisidir. Araştırmalar göstermektedir ki zeytin yağı içerisinde bulunan doymuş yağ asitleri, sayesinde hiç bir zayıflama diyeti veya zayıflama egzersizine ihtiyaç duyulmaksızın 1 ayda 1 yada 2 zayıflama suretiyle kilo verilebilmektedir.  Bunun nedeni ise zeytin yağı içerisinde bulunan doymuş yağ asitlerinin vücutta yağ depolanma ve yağ biriktirme kapasitesini önemli ölçüde azaltmasıdır.

Zetinyağı, özellikle E vitamini, katenoidler, and polifenik bileşikler bakımından son derece zengindir.

Zeytinyağı seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar.

Ülkemiz akdeniz havzasında olduğu için zeytin ağacının ana vatanı olarak akbul edilen bölgededir. Bu nedenle en kaliteli zeytin yağının ülkemizde üretilmesi biizm için büyük şanstır. Özellikle burhaniye ve edremit bölgesindeki zeytin meyvesinden ve ağaçlarından elde edilen hafif nitelikli sızma zeyin yağı, zayıflamak için en ideal zeytin yağı türüdür.  Zeytin yağının mümkünse zayıflatıcı etkisini en yüksek düzeye çıkarmak için yemeklerinizde margarin ve diğer bitkisel yağlar yerine kullanmalısınız. Zeytin yağı da neticede diğer bitkisel yağlar gibidir ve aynı kaloriyi içerir. Zeytin yağının yağ yakıcı ve zayıflatıcı etkisinin temel nedeni ise içerisinde bulunan yağ yakıcı bileşiklerden kaynaklanmaktadır.  1 yemek kaşığı zeytin yağında 180 kalori bulunur. ( Bir yemek kaşığı malzeme ortalama 13 grama tekabül etmektedir.)  Zeytinyağını evde muhafaza ederken, loş ve serin bir yerde ve özellikle cam veya paslanmaz çelik gibi galvanize bir metal kapta korumaya özen göstermeliyiz. Plastik kaplar, zeytin yağı içerisinde bulunan doymuş yağ asitlerini serbest radikallere dönüştüren bir dizi oksidasyona ve kimyasal reaksiyona sebep olabilmektedir.


Zeytin yağının içerisinde çok nadir bulunan ve vücut için gerekli olan bir takım iz elementler bulunmaktadır. Zeytin yağı, karbonhidrat protein ve fiber içermez. Bu da zayıflama için önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Bir tatlı kaşığı: (7 gram)

Zeytin yağının kalorisi: 119
Yağ oranı: 13.5 g
Doymuş yağlar: 2 g
Mono satüre yağlar: 10 g
Poli sature yağlar: 1.5 g
Vitamin E: 2 mg

Zeytinyağının hazırlanması ve servisinde dikkat edilecek incelikler

zeytinyağı zayıflatırmı? Zeytin yağının zayıflamada ve beslenmede kullanılması aşamasında bzı ipuçları oldukça önemlidir. Özellikle zeytin yağını asla buz dolabına koymamalıyız.  Buzdolabına konulan zeytin yağı, yağda buğulanma ve çökme meydana getirir. Bu da zeytin yağının homojen görünümünü, rengini, berraklığını ve kalitesini düşürür. Oda sıcaklığının altında 1-15 santigrat derece sıcaklıklar, zeytinyağının muhafazası için idealdir. Zeytinyağını kekik ile karıştırıp içerisine birkaç damla elma sirkesi döktüğünüzde zayıflamak için ideal bir karışım elde etmiş oluruz. Bu karışımı sofralarımıza koyarak ekmeğe bandırıp azar azar yememiz, tam anlamıyla şifa etkisi verir.  Ayrıca salatalarınızda da zeytin yağına bolca yer vermelisiniz.

“Zeytin ve Zeytinyağının zayıflama ve sağlığa faydaları nelerdir?” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.