Yaz aylarında hızlı zayıflama önerileri

Yaz ayları kimilerimiz açısından kilo aldıran ve şişmanlamaya neden olan kabus dönemleri olarak görülürken, bazılarımız için ise zayıflama fırsatı ve imkanı sunan altın bir sezondur. Burada gerçek manada bir tehdidi fırsata dönüştürebilme imkanından bahsediyorum. Zira yaz aylarında bilhassa tatil döneminde herşey dahil otellerde geçirdiğimiz haftalar boyunca yediğimiz abur cuburlar bizlere feci bir fatura olarak aşırı kilolar ve kalça, göbek bel vb. kısımlarda yağlanma olarak geri dönmektedir. Bu sene bizzat kendimin denediği tatil diyeti tarifini sizlere sunacağım. Aslında yaptığım şey diyetten ziyade kalori engeleme çalışmasından ve yoğun egzersizle kalori harcamaktan başka birşey değildi. Herşey dahil sisteminde bildiğiniz üzere otel içerisinde ne yerseniz yiyin ekstra bir para ödemiyorsunuz. Durum böyle olunca da ızgaralar, tatlılar, birbirinden enfes yemekler birbiri ardına homini gırtlak biçiminde boğazımızdan geçiyor. Ancak size bu yazımda kesinlikle diyet ve aç kalma yoluyla zayıflamayı önermeyeceğim. Yapmanız gereken tek şey, gerekli olan egzersizleri uygulayarak 1 haftada 3 kilo verebilme, ve bunu yaparken de sınırsız yeme içmenin keyfine varmınızdır.

Alanya – Manavgat istikametinde 20 nci kilometrede bulunan şirin otelimiz. Barbaross Pasha beach hotel isminde ve müşterilerinin büyük kısmı alman – rus ailelerden oluşan şirin bir oteldi. Bilhassa akşam yemeklerinde yapılan ızgara, kebap, ciğer, döner gibi birbirinden leziz yemeklerin olduğunu fakettiğimde ilk yaptığım iş hemen otelin fitness salonunu bulmak oldu. İçeride bol miktarda spor ve kondisyon aleti bulunuyordu. Gerçi, benim işime asıl yarayacak olan alet yürüyüş koşu bandı olsa da diğer aletlerin ekstradan bulunması hiç te fena bir durum değildi. Koşu bandını uzun bir süre kullanma ihtiyacı duymamıştım. Ancak antalya bölgesinin nemli ikliminde akşam yürüyüşleri yapmak neredeyse imkansızdı. Bu nedenle klima soğutmalı bir ortam olmasa bile en azından güneş görmeyen bir kapalı mekanda egzersiz yapmak daha akılcı bir yoldu. Neyse konuya dönelim, ben hemen yiyerek zayıflamak için hemen işe koyuldum. Her gün kahvaltıdan sonra yürüme bandında 1 saat kadar tempolu yürüyüş egzersizine giriştim. Ortalama olarak 5.5 km mesafede 400 kalori harcıyordum. Tempolu yürüyüş egzersizinin ardından hafif bir kondüsyon çalışması ve ardından da 30 dk havuz sefası. Hiç olmazsa 600 -700 kalori harcatıyordu toplamda. Tabi yeme içmeyi hiç kısmazsanız ve normal günlük diyet alışkanlıklarını sürdürürseniz haftada 4500 – 5000 kaloriyi ekstradan harcıyordum. Bu da 15 günde yaklaşık olarak 2 kilo zayıflamak anlamına geliyordu. AKşamları da Manavgat ve Side çarşı turları ile 3-4 kilometre daha yürüyüp günlük kalori harcama limitimi 1000 e çıkartıyordum.

15 günlük tatil sonunda yediğim onca nefis yemeğe ve tatlılara rağmen 3 kilo verdiğimi gördüm. Demek ki hareket ve egzersiz ile zayıflamak, tatilde bile pekala mümkün olabilmekteymiş. Sizlere tek tavsiyem tatil boyunca yürüyüş bandı ve çarşı sefalarını muhakkak sürdürmenizdir. Yüzerek zayıflama da tatil için iyi bir alternatif zayıflama yöntemi olabilir. Tatilden dönen arkadaşların kilo ve zayıflama durumları hakkındaki yorumları için siteme yazmalarını rica ediyorum. Herkese bol zayıflama ve incelmeli günler…

“Yaz aylarında hızlı zayıflama önerileri” için 1 yorum

  1. Özellikle yaz aylarında bayanların zayıflamak istemesine hep şaşmışımdır.Neden mi?canım kışın herkesi şişman mı görmek zorundayız .Kışında zayıf olun dimi ama?
    Bakın ben böyle bir ayırım yapmam. bende birazcık kilolu bir bayanım ama bu sorunumu hodobax ın sayesinde çözdüm. bitkisel bir zayıflama hapı…Ve sadece yazları değil kışları da zayıfım :)))))))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.