Taylan Kümeliden sağlıklı zayıflama ve beslenme tavsiyeleri

Sağlıklı ve çabuk zayıflamak için günlük beslenme diyetimizin büyük oranını (yaklaşık %50-60) oluşturan karbonhidratlar doğru alındığında zayıflamaya yardımcı olan, yanlış karbonhidrat rejimi yapıldığında ise kilo aldıran bir besin grubudur. Misal olarak Makarnayı ele alalım. Makarnanın şişmanlatması demek aldığımız kalorilerin yükseltmesi anlamı gelir. Makarna sosuna tam yağlı yoğurt, kıyma gibi besinleri ilave edersek ve yüksek kalorili sos kullanırsak ve porsiyon ayarını kaçırarak tüketirsek elbette bu kilo aldırır.

Ancak suyu içerisine çekilmiş ve içerisine yeşil biber soğan, kabak, mantar gibi az kalorili sebze sosundan oluşan yiyecekler ilave ederseniz ve çok az bir yağla sote edersek ve bunun yanında az yağlı bir yoğurt ile birlikte tüketirsek bu durumda elbette makarna yemek bizleri şişmanlatmayacaktır.

Yine ekmeği ele alırsak ekmeğin temel yapıtaşları un, şeker ve tuz dur. Ekmeğin kilo aldırıp aldırmayacağı hususu yine ekmek içerisinde yer alan bu maddelerin ne kadar kullanıldığı ve kalori değerleri ile alakalı birşeydir. Günde 15 dilim ekmek yiyen birisi ortalama 50 kaloriden 750 kaloriye takabül eder. Bu da zayıflama diyeti uygulayan birisinin hiç te karşı karşıya kalmak istemeyeceği bir durumdur.


Tabi bunun yanında yediğiniz ve harcadığınız enerji arasında dengenin e kurulması gerekmektedir. Hareketli kişiler veya metabolizması hızlı olan insanların ekmek yemelerine rağmen şişmanlamalarının tek sebebi vücudumuzun daha fazla enerji tüketmesinden ibarettir.

Günlük olarak tüketeceğimiz ekmek miktarı tamamen vücudun karbonhidrat metabolizmasıyla alakalı bir durumdur. Günlük yiyecek diyetimizin %50 sini karbonhidratlardan aldığımızı hatırlamalıyız. Ancak bunun yanında meyve sebze et gibi yiyeceklerde de karbonhidrat bulunduğunu dikkate alırsak bu durumda Karbonhidrat bulunan diğer yiyecekleri tüketim miktarımıza göre ekmeği azaltıp artırmalıyız.

Yüksek oranda karbonhidrat barındıran meyveleri de günlük olarak dilediğimiz kadar tüketemeyiz. Günde 4 porsiyonu geçmeyecek şekilde ve yemekten 2-3 saat kadar sonra tüketilmelidir. Diyabetli kişiler meyveyi muhakkaka süt ile birlikte tüketmelidir. Dengesiz tüketildiğinde meyve bile kilo aldırabilmektedir. Erik, vişne gibi şeker oranı düşük yiyecekler olduğu için sınırsız miktarda tüketebiliriz. İncir, Muz, Dut, üzüm Kavun gibi glisemik indeksi yüksek meyvelerin şeker oranı yüksek olduğu için bizlere kilo aldırırlar. O nedenle dikkatli ve dengeli bir meyve tüketimi de zayıflama ve incelmede bizlere oldukça yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.